Интересантне чињенице о сновима које вјероватно нисте знали
1 min read
Сањање је једно од најзанимљивијих и најмистериознијих искустава.
У вријеме старих Римљана, неки снови су чак анализирани и тумачени у Римском Сенату и тада се мислило да су то поруке од Богова. Тумачи снова су чак пратили војсковође у биткама.
Многи умјетници су идеје за своја дјела добили из снова, а многи научници су ријешили нека питања сањањем
Питање је шта заправо знамо о сновима?
Заборављамо 90% снова.
Пет минута након што се пробудимо, заборавимо више од половине онога што смо сањали. После 10 минута, у заборав је отишло 90%.
Слијепи људи такође сањају.
Људи који су током живота ослепели, настављају да сањају- могу да виде слике у сновима. Чак и људи који су рођени без вида, имају једнако живе снове, у којима акценат није на слици, већ на емоцији, звуку, додиру, мирису.
Сви сањају.
Сви људи сањају (осим у случајевима екстремних психолошких поремећаја). Ако мислите да не сањате, само заборављате снове.
У сновима виђамо само лица која су нам већ позната.
Наш ум не измишља лица, већ у сновима видимо лица стварних људи које смо већ видели, али их не познајемо, или се не сјећамо. Сви смо видјели стотине хиљада лица у току живота, па наш ум има неисцрпан извор ликова које користи у сновима.
Не сањају сви у боји.
Отприлике 12 посто људи сања искључиво црно-бијеле снове, остали сањају у боји. Овај број се мијењао, односно смањивао са годинама. У периоду од 1915. до педесетих година, студије су показивале да већина људи сања црно-бијеле снове, а онда је шездесетих дошло до велике промене. Сматра се да је до смањеног броја црно-бијелих снова дошло услед појаве телевизије и филмова у боји. Данас само 4,4% омладине испод 25 година сања црно-бијеле снове.
Снови су веома симболични.
Чак и када је неки посебан предмет или облик присутан у вашем сну, вероватно је да он представља само симбол за нешто.
Емоције
Негативне емоције током снова су чешће него позитивне. Најчешћа емоција заступљена у сновима је анксиозност.
Сањамо од четири до седам снова сваке ноћи.
У просјеку сањамо од сат до два.
И животиње сањају.
Анализе рађене на многим врстама показују стварање истих можданих таласа током сна као и код људи.
Тјелесна парализа
РЕМ – rapid eye movement, представља фазу која се јавља током нормалног циклуса спавања, и која је окарактерисана брзим покретима очију.РЕМ фаза код одраслих траје од 20 до 25% времена проведеног у спавању.Тада смо паралисани посебним механизмом, како не бисмо у кревету изводили покрете које изводимо у сну.
Спољашњи стимуланси и снови
Наш ум често укомпонује спољашње утицаје у наше снове.
Мушкарци и жене сањају различито.
Мушкарци чешће сањају друге мушкарце – око 70 посто ликова у њиховим сновима биће мушког рода, док је код жена број мушких и женских ликова у сновима мање-више једнак. Мушкарци ће искусити много агресивније емоције у сновима од жена.
Прекогнитивни снови
Резултати различитих истраживања показују да је између 18 и 38% људи имало барем један сан који је био прекогнитивне природе, а 70% је имало деја-ву.
Док се хрче, не сања се.
Ово се често наводи као чињеница, међутим, не постоје званични научни подаци који то поткрепљују.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

