Институт за политичко умрежавање: Положај Срба у Црној Гори након пада Ђукановићевог режима

Са литије у Подгорици
Институт за политичко умрежавање сматра да се српски народ у Црној Гори данас налази на историјској прекретници. Срби чине 30% становништва Црне Горе и ускраћена су им права на рад, образовање, лечење, информисање, религију, комуникацију са породицом у суседним државама, националне симболе, језик и културу.
Срби су чинили језгро литија које су се одупрле насртају режима Мила Ђукановића на имовину Српске православне цркве и језгро бирача који су на изборима дали већину гласова новој коалиционој влади.
Разочарани коалиционим споразумом у коме није било места колективним правима и положају српског народа у Црној Гори и којим је потврђено да ће нова влада наставити да следи политику претходне владе према Косову и Метохији, те забринути настојањима одређених политичара и центара моћи у Црној Гори и свету да изопште или сами изаберу српске политичке представнике у новој влади, сматрамо да је неопходно да се што хитније покрену јавне расправе у којима би учествовали српски интелектуалци, а које би за циљ имале како расветљавање положаја историјског и актуелног положаја српског народа у Црној Гори, тако и пружање конкретних предлога за његово побољшање у будућности.
Фокус расправе биће усмерен на следећа питања:
Улога српског народа у историјском процесу стварања државе Црне Горе;
Настанак и развој црногорског националног идентитета и његов однос према српском националном идентитету;
Положај и улога Српске православне цркве у савременој Црној Гори;
Допринос српског народа и српских политичких партија у борби против режима Мила Ђукановића;
Перспективе односа између владе Здравка Кривокапића и званичног Београда;
Кључни проблеми српског народа у Црној Гори данас: идентитетски, политички, економски и културни и
Предлози решења за системско (институционално) побољшање положаја Срба у Црној Гори.
Учесници конференције:
• Проф др Чедомир Антић, Универзитет у Београду
• Проф др Дејан Мировић, Универзитет у Приштини
• Гојко Раичевић, директор Националне ТВ и портала ИН4С
• Иван Стоилковић, председник Демократске партије Срба Македоније
• Др Александар Раковић, Институт за новију историју Србије
• Цвјетин Миливојевић, аналитичар
• Др Горан Николић, Институт за европске студије
• Василије Паповић, главни уредник АЛО
• Александар Протић, Београдски синдикат
• Рајко Петровић, Институт за европске студије
• Владимир Добросављевић, саветник Андрије Мандића
• Александар Ђурђев, посланик и председник Српске лиге

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Свака част учесницима конференције ,ако је буде !?
Из ове информације се не види ни мјесто ни термин одржавања исте.
Апсолутно сагласан са наводима аутора који фигурира под називом ” прави пут” тврдо вјерујем да је лакше наглабати о измишљеној подијели на Србе и Црногорце
у Црној Гори него дати конкретне предлоге за брзе и ефикасне економске потезе којима би се у ублажила криза која траје и глад која пријети.
А зима неће чекати.
If…
Do tad, prava elita imaće najtužnije lice, sa najlepšim osmehom. Srpskim.
Mi srbi iz C.G. moramo uzeti to ime (Crna Gora) i nedozvoliti ga nikome vise za bilo kakve manipulacije, jer kad se pomene to ime(Crna Gora) da neotudjivo podsjeca na srbstvo, a iza svega toga (takvog puta u buducnost) nam stoje Petrovici koji su stalno pojali o Srbstvu i bili i zvali sebe SRBIMA. Jedino tako bi pravoslavlje bilo jedinstveno u C.G. U protivnom bojim se da ce se to predvojiti (kao u Hrvatsku) na dvije strane i postati od jednog naroda dva indetiteta.
Neznam zasto toliko tvrdo ici na srbstvu u C.G. Trebalo bi svesti Crnogorca na elitnog Srbina, ne odvajati Crnogorca od Srbina. Kao nekad sto je bilo, da nisi mogao biti Crnogorac a da nisi Srbin, to je moguce i danas, jer 95 % muslimana ce biti Bosnjaci, 100% Albanci, Hrvati su uvijek nacionalni, Ostadose pravoslavci da se dijele na Srbe i Crnogorce. Zasto ne probati da se to ujedini u Crnogorce 100% Srbe, kao sto je bilo za vrijeme Petrovica. Pisem se Srbinom, ali je velika greska ici na odbijanje Crnogorstva. Tu dje je Srpska kuca, treba biti sva srbska kultura, ali je zvati Crnogorskom kucom a ne Srbskom, ponavljam treba napraviti i ici prema tome da nemozes biti pravoslavni Crnogorac a da nisi Srbin. Velika je greska praviti od Montenegrina neprijatelje, trebalo bi probati promjeniti njihovu svijest i infiltrirati ih u nese redove, imamo dosta neprijatelja a ne jos stvarati nove i to kod brata.
Moraju da se bore na nacin srba sa kosova. Insistirati na srpskom identitu, srpskom jeziku, uz srpsku pravoslavnu crkvu I potpunu sarasnju sa beogradom odakle ce dolaziti podrska za obrazovanje, zdravstvo, kulturu a I ekonomska za izgradnju privrednih objekata u srpskim aredinama, kučima, vasojevićima, pljevljima, boki, bjelopavlicima, zlatici …itd,itd.
Све мој до мојега. Да се сличан сличном порадује, да се сложе и издопуњују, па да понегдје оставе и понешто недоречено, па округло, па на ћоше, а чему сво тандарање нико не зна. Положај Срба у Црној Гори је јасан, али је замагљен недостатком јасне политичке конструкције и конституције, тачније немањем једне и јединствене српске политичке странке и опстајањем недефинисаних и искомпромитованих политичких паразита, како у виду странака тако и у виду лидера. Ти паразити без јасног легитимитета су унајмљени од стране криминалних кланова и страних обавјештајних служби да роваре и праве пометњу, те да наизглед случајним грешкама и потпуно неадекватним методама политичке борбе српски народ слуђују и доводе у позицију јурења сопственог репа. Неки од њих су свјесно у том послу због претходних дугова, а неки су, наравно, корисни идиоти. И једни и други су велико бреме и мука нашега народа.