ИН4С

ИН4С портал

ИЈЗ: Пријетња десет нових синтетичких дрога, неке у лажним љековима

1 min read

Фото: ИЈЗ

Из Института за јавно здравље Црне Горе (ИЈЗЦГ) су казали да „према званичним подацима Института, у Регистру наркоманије није до сада евидентиран ниједан случај употребе фентанила, ни као главне ни као споредне дроге“. У сусједној Хрватској недавно су двије особе преминуле од предозирања новом синтетичком дрогом фентанил, пише Дан.

– То, међутим, не значи да ова дрога не постоји у Црној Гори, већ само да такав случај није до сада пријављен у Регистар наркоманије од стране јавно-здравствених установа које се баве третманом особа које користе дроге. Да би особа била пријављена у Регистар наркоманије, то би подразумијевало да се особа која је користила одређену дрогу јавила за третман у јавно-здравствену установу, а пружалац третмана испунио и послао пријаву у складу са законском обавезом. Таквих случајева за опојну дрогу фентанил до сада није било, наводе из ИЈЗЦГ.

Из ИЈЗЦГ упозоравају да су „фентанили посебно моћна група синтетичких опиоида“. Они истичу да је „фентанил најмање 80 пута јачи од морфијума, а од хероина, са којим се често мијеша, јачи је од 30 до 50 пута“. Како наводе, неки од уличних назива су: china white, synthetic heroin, drop dead, flatline, lethal injection, apache, china girl, chinatown, dance fever, great bear, poison, tango & cash, tnt. perc-o-pops i lollipops su ulični nazivi za actiq® oralne lozenge.

У ИЈЗЦГ напомињу да је фентанил једна од десет нових неконтролисаних синтетичких опиоида, први пут откривених 2020. године. Ове дроге, како су упозорили, смртоносне су и у малим количинама, а могу бити доступне у разним облицима, поготово у лажним љековима.

– Последњих година дошло је до значајног пораста броја нових синтетичких опиоида пријављених систему раног упозоравања ЕУ (Early Warning System EU), кажу из ИЈЗЦГ. Како наводе, фентанил је једна од десет нових неконтролисаних синтетичких опиоида откривених први пут 2020. године.

Они објашњавају, у неким случајевима, ове супстанце се, у фармацеутској форми наркотичких аналгетика, користе у хуманој и ветеринарској медицини, при анестезији и за ублажавање болова.

– Подлијежу интернационалној контроли супстанци, као и цијели низ других, високо потентних нефармацеутских деривата фентанила (као што је 3-метхyлфентанyл), који се илегално синтетишу и продају у форми синтетичког хероина или помијешани са хероином, па чак и у кривотвореним или лажним лијековима. Илегалне, нефармацеутске форме фентанила („дизајнерски“ фентанили), укључују блиједо жути прашак (често назван „white persian“) који садржи 3-метхyлфентанyл а повремено и тзв. „папер трипс“ (танке дјелиће картона импрегниране фентанилом). Нефармацеутски фентанил употребљава се ињектирањем, гутањем лозенги, гутањем фластера (како некоришћених тако и коришћених), пушењем или ушмркивањем праха (или чак и фентанилских фластера), истичу из ИЈЗЦГ.

Лака за транспорт, мала количина за хиљаде уличних доза

Из ИЈЗЦГ кажу да се толеранција и зависност брзо развијају након поновљене употребе фентанила. Карактеристични симптоми апстиненције (знојење, анксиозност, дијареја, бол у костима, грчеви у стомаку, дрхтавица или „гушчије месо“) јављају се по престанку употребе.

– Ове супстанце је лако сакрити и транспортовати јер врло мале количине могу произвести хиљаде потенцијалних уличних доза, наводе, између осталог.

Обезбиједити залихе „налоксона“ за потенцијалне жртве тровања новим опиоидима

Из ИЈЗЦГ кажу да би у одговору на акутно тровање узроковано новим опиоидима требало слиједити смјернице за тровање опиоидима, укључујући примјену налоксона за респираторну депресију. Они напомињу да „недавна искуства сугеришу да ће у неким случајевима бити потребне веће и поновљене дозе налоксона да би се поништило тровање“, што упућује на потребу за залихама.

Смртоносна доза код људи 2 мг

У ЕУ и САД је регистрован знатан број смртних случајева након конзумације илегално синтетизованих фентанила. Многи смртни случајеви – карактеристични по изненадном дешавању услед срчаног застоја или тешке анафилактичке реакције, узроковани су употребом хероина помијешаног са фентанилом или једним од његових потентнијих аналога, као што су алпха-метyл фентанyл 3-метyлфентанyл. Процијењена летална доза (смртоносна) фентанила код qуди је 2 мг.

– Фетанили и други нови опиоиди су врло снажни, тешко их је прецизно и адекватно дозирати, а wихови учинци могу бити непознати или слабо разумqиви корисницима. Осим тога, када се нови опиоиди продају као хероин, или се пронађу помијешани са или као контаминант у другим дрогама, повећава се и ризик од случајног предозираwа. Код особа са ниском толеранцијом на опиоиде, чак и врло мале количине могу бити фаталне, истичу из ИЈЗЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<