ИН4С

ИН4С портал

ИЈЗ: Према подацима СЗО у свијету постоји око 1,3 милијарди корисника дуванских производа

1 min read

Институт за јавно здравље -ИЈЗ

Према подацима СЗО у свијету постоји око 1,3 милијарда корисника дуванских производа, при чему 80 одсто њих живи у земљама са ниским и средњим приходима, гдје је терет настао због болести и смрти узрокованих пушењем највећи.  Национални дан контроле дувана ће се, ове године, обиљежити заједно са Клиничким центром Црне Горе и Медицинским факултетом УЦГ у холу поликлинике КЦЦГ.

Корисници здравствених услуга ће, 11.11.2022. године од 11х до 13х бити у прилици да добију савјет од стручњака из области пулмологије и јавног здравља. Такође, ће бити у прилици да измјере висину крвног притиска и одреде ниво глукозе у крви.

Такође, СЗО упозорава  да дуван убија више од 8 милиона људи годишње, укључујући око 1,2 милиона смрти насталих због излагања пасивним утицајима дуванског дима, што посебно погађа дјецу и младе. Узимајући  у обзир све врсте дуванских производа (цигарете, електронске цигарете, снус, снуф, дуван за луле, дуван за жвакање…), последњих година се евидентирају међу корисницима, у све већем броју жене и млади. Наведени тренд је посебно наглашен у Европи, гдје 19% жена активно користе дуванске производе, у поређењу са 7 одсто корисница, колико их има у свијету- саопштено је из Института за јавно здравље.

У Црној Гори се међу  припадницима одрасле  популације, старости, од 15 до 64 година, у последњој деценији, евидентира тенденција раста преваленције употребе дуванских производа.

– Према подацима последњег истраживања понашања становништва, заступљеност пушача у општој популацији износи 35,4%, што је значајно више у односу на европску популацију. Наведено истраживање је показало да је, још 17,1% популације некада током живота користило дуванске производе, што значи да је само 47,6% или мање од половине становника током цијелог живота апстинирало од пушења. Међу женама у Црној Гори, забиљежено је 34,5% онх који користе дуванске производе, што је значајно више у поређењу и са Европом, а посебно са свјетом. При томе, треба нагласити да је у популацији млађих жена, старости између 15 и 24 године, преваленција већа, за чак 1%, него међу мушкарцима исте старости. Процјењује се да су промјене у вриједностима и вјеровањима условиле промјене у ставовима код црногорских жена, што је условило и промјене у њиховом понашању. С обзиром да су нови обрасци понашања у Црној Гори, када је ријеч о употреби дуванских производа, неусклађени са здрављем, разумљиво је да се компликације употребе дуванских производа јављају у све ранијој животној доби жена и да су исходи све чешће озбиљнији и компликованији за третман. Осим тога, због пушења жена у трудноћи и током раног развоја дјетета, компликације су често евидентне и у дјечијем добу- појашњено је из ИЈЗ-а.

Мада су подаци показали да је преваленције пушења, у популацији Црне Горе, највиша међу становништвом старости између 45 и 54 година (износила је готово 45%), остварује се значајан раст вриједности овог показатеља и међу младима.

Компликације употребе дуванских производа се могу сагледати у различитим аспектима, али су здравствене са најтежим посљедицама, а при томе су превентабилног карактера.

– Већ дуже вријеме се истиче озбиљност употребе дувана, јер оно узрокује обољења респираторног и кардиваскуларног система, а доказано је да афектира и све  остале органе у тијелу. Такође, повећава ризик настанка великог броја различитих малигних болести. Наиме, постоје доказана корелација између пушења и Ца плућа, као најтеже компликације употребе дувана. У Црној Гори, расте преваленција  Ца плућа, са све већим учешћем жена у структури обољелих, што се повезује са све већом заступљеношћу жена међу пушачима.  Осим Ца плућа, дуван се повезује са малигним обољењима других органа, као што су: усна дупља, усане, грла (ждријела и гркљана), једњака, узрокују мијелоидне леукемије, рак носних и параназалних синуса, дебелог цријева, бубрега, јетре, панкреаса, желуца, јајника, доњег уринарног тракта (укључујући бешику, уретер и бубрежну карлицу). Неке студије су, такође, показале везу између пушења дувана и повећаног ризика од рака дојке, а познато је да пушење повећава ризик од рака грлића материце код жена заражених хуманим папилома вирусом- истакли су из ИЈЗ-а.

Аутори истичу да, због врло тешких посљедица, употреба дуванских производа захтијева, као и остале болести врло озбиљан приступ у смислу промоције некоришћења, превенције коришћења, одвикавања и адекватног и компетентног тремана посљедица.

Емисије гасова које условљава дуван повећава ниво загађења ваздуха у градовима, а дувански дим садржи угљен диоксид, метан и азотни оксиди  – гасове стаклене баште који загађују унутрашњу и спољашњу средину.

– Утицај на околину остварује се и због тога што се скоро 200 000 хектара земљишта користи за гајење и сушење дувана, због чега је потребно извршити дефорестацију (сјеча шума), што условљава губитак биодиверзитета, ерозије и деградације земљишта, загађења воде и пораста атмосферског угљен-диоксида. Гајење дувана обично захтијева значајно коришћење хемикалија, и то пестицида, ђубрива и регулатора раста, што додатно може изазивати загађења изворишта воде. Такође, процјењује се да је неопходно уништити око девет милиона стабала како би се произвела потребна количина шибица. Осим тога, електронске цигарете садрже пластичне кертриџе са течношћу електронских цигарета не може поново користити нити рециклирати, јер компаније имају тенденцију да продају кертриџе за једнократно употребу- поручују из ИЈЗ-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *