ИФИМЕС: Хрватска примјер неевропског понашања; положај Срба нагло погоршан
1 min read
Хрватска
У анализи Међународног института за блискоисточне и балканске студије, ИФИМЕС, у сусрет предстојећем самиту ЕУ, који ће бити одржан, 17. и 18. октобра у Бриселу, указује се да је Хрватска типичан примјер неевропског понашања.
Како преноси Танјуг, у прилог томе истиче се да Хрватска не поштује одлуке међународног арбитражног суда у вези граничног спора са Словенијом, а не поштује одлуку Међународног резидуалног механизма за кривичне судове за злочине почињене на подручју бивше Југославије (МИЦТ), којом су поједини високи челници Хрватске и Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) правоснажно осуђени за учешће у Удруженом злочиначком подухвату према Босни и Херцеговини.
Подсјећају да се ХДЗ-у, чији је предсједник актуелни премијер Андреј Пленковић, суди на Жупанијском суду у Загребу.
Положај Срба нагло погоршан после уласка Хрватске у ЕУ
Указују и да се положај српске заједнице у Хрватској нагло погоршао после уласка Хрватске у пуноправно чланство ЕУ.
„Српска заједница је била кооперативна и важан фактор, који је допринио да Хрватска постане чланица ЕУ. У Хрватској се одвија ревизија догађаја из Другог свјетског рата према којој фашистичке и колаборационистичке снаге покушавају да рехабилитују и представе као антифашистичке”, наводи се у анализи.
Наводе да је притом од изузетне важности положај Јеврејске заједнице, која још увијек није ријешила питање повратка одузете имовине.
Управо је, кажу, ревизија историје допринијела, да Јеврејска заједница и друга антифашистичка удружења самостално односно одвојено обиљежавају годишњицу ослобађања из усташког логора Јасеновац без учешћа представника хрватске државе.
Уз све то, истичу, запажени (про)фашистички наступи и говори актуелне предсједнице Колинде Грабар-Китаровић и њено отворено мијешање у унутрашње ствари у сусједној БиХ.
„Хрватска, као чланица ЕУ и НАТО-а, нема ријешена гранична питања ни са једним сусједом изузев Мађарске, пошто је државну границу са њом наслиједила од бивше СФРЈ”, указују аналитичари ИФИМЕС-а.
Подсјећа се да ће Хрватска 1. јануара 2020. предсједавати Савјетом Европске уније, те да ће у фокусу њеног председавања бити и Западни Балкан на којем је у конфликту скоро са свим државама.
„Постала је константа да званичници Хрватске злоупотребљавају чланство те државе у ЕУ и НАТО када су у питању Босна и Херцеговина, али и Република Србија, а очекује се ускоро да ће то почети да раде и у Савјету Европе, јер је генерална секретарка СЕ, Марија Пејчиновић Бурић (ХДЗ), бивша министарка спољних послова Хрватске”, истиче се у анализи.
Аналитичари забрињавајућом сматрају чињеницу да институције ЕУ и НАТО-а нису реаговале на понашање Хрватске када су у питању БиХ и Србија, јер се, кажу, ради о еклатантној злоупотреби чланства у ЕУ и НАТО-а.
Наводе и да су своје уточиште у Хрватској пронашли и бројни ратни злочинци, који су правоснажно пресуђени у БиХ, док хрватске тајне службе, како наводе, малтретирају грађане БиХ када се налазе на њеној територији.
Констатују да се хрватска полиција нехумано опходи према мигрантима (пребијања, мучења) и врши нелегалну реадмисију миграната са своје на територију БиХ, на шта су већ упозориле организације за људска права.
„Хрватска снажно гради своје односе са Русијом успркос уведеним санкцијама ЕУ према Русији. Хрватској ће бити потребна помоћ, да се суочи и превазиђе изазове и ситуацију у којој се нашла. Уколико жели да њено предсједавање ЕУ, барем што се тиче Западног Балкана, не буде унапред осуђено на пропаст, требаће јој помоћ ЕУ али и држава региона, јер су досадашња искуства показала да су управо најтежа ‘суочавања са самим собом’“, закључују аналитичари ИФИМЕС-а, преноси Танјуг.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Генетски модификована нација. Креирана на мржњи према Србима. Дресирана да убија.
Нису они криви што су такви. Криви су они који су их такве склепали.