ИН4С

ИН4С портал

Идентитет који почива на негацији другог не може да потраје: Закон је политички напад на историјске чињенице у ЦГ

1 min read
"Молитвени скупови ће бити позитиван притисак на елиту у Црној Гори да дође до измјена закона"

Историчар Дејан Ристић

Говорећи о дешавањима у Црној Гори у вези са спорним законом о слободи вјероисповести, историчар Дејан Ристић рекао је да је он веишеструко проблематичан када се говори из угла историјске науке.

„Овде је као кључна година узета 1918. која представља неку врсту вододелнице у историји Црне Горе – то је моменат када Црна Гора престаје да постоји као независна краљевина, и утапа се у нову државу Срба, Хрвата и Словенаца, у југословенску државу која траје до 2006. године“, истакао је Ристић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а.

Како каже, са друге стране, оно што овај закон садржи у својим појединим члановима јесте читав низ историјских фалсификата који фактички за циљ имају поништавање СПЦ као црквене организацији на територији независне Републике Црне Горе.

„Остаје на СПЦ и свима нама да пружимо подршку и да се на миран начин изборимо за поштовање људских и грађанских права и свих правних постулата који важе у савременом друштву“, истиче истпоричар.

Подсјећа да је СПЦ основана 1219. године од стране Светог Саве. Он је том приликом основао и неколико епископија од којих је једна од најзначајнијих била Зетска епископија као претеча данашње Митрополије Црногорско-приморске.

Према његовим речима, од 1219. једина помесна аутокефална самостална православна црква на територији дананшње Републике Црне Горе јесте СПЦ.

„Дакле, ту нема никакве историјске дилеме“, истакао је Ристић.

СПЦ је у два наврата престајала да постоји као црквена организација, од 1463. до 1557. и од 1776. до 1920. године.

„У том периоду њеног другог обустављања као црквене организације, она је функционисала кроз пет аутономсних јурисдикција од којих је једна била Београдска митрополија, друга је била Цетињска – то су биле аутономске црквене области и оне се поновно уједињују 1920. Ове година наша црква обиљежава 100-годишњицу свог поновног другог коначног уједињења“, рекао је Ристић.

Паралела са раним комунистичким периодом

Шта се чини овим законом, пита се Ристић и додаје да се уочава једна паралела са раним комунистичким периодом код нас.

Нешто слично су радили комунисти, прије свега су кренули у један бруталан обрачун са традиционалним вјерским заједницама, најприје са СПЦ, а тек када су довели жељено стање на терену – онда су извршили кодификацију, па је тако први закон о вјерским заједницама у социјалистичкој Југославији доијнет 1953. године“, подсјећа Ристић.

Према његовим ријечима, било је потребно осам година да се стање на терену доведе у оно које је било жељено и онда је кодификовано.

Овде је исто урађено, након 2006. године када је Црна Гора прогласила самосталност, полако се ишло са конституисањем црногорског идентитета. Али историја показује да уколико се један национални, вјерски или било који други идентитет успоставља на негацији једног идентитета – тај нови идентитет не може да потраје„, сматра Ристић.

„У Црној Гори се кренуло са тим да се поништи српски језик и преименује у црногорски, затим је предузет читав низ корака у претходним годинама и последњи најзначајнији, најболнији и потенцијално најопаснији је уклањање последњег институционалног присуства српства на територији Црне Горе – а то је СПЦ“, каже историчар.

Изједначавамо вјерску и етничку припадност

Истиче да ми током вјекова изједначавамо вјерску и етничку припадност.

Можете прочитати да Србин може бити само православац. То је историјска флоскула која је уврежена. Ми наше вјерско опредјељење без обзира да ли смо традицоначлно религиозни везујемо за етнички идентитет и стога удар на вјерски идентитет може да изазове бурну рекацију“, поручује Ристић.

У Црној Гори су се те рекације манифестовале на један достојанствен и демократски начин у протестима који су масовни, каже Ристић.

Правећи паралеле са литијама из 1937. године Ристић каже да се овдје ради о молитвеним скуповима, то нису класични протести – то су молитвени скупови којима се изражава негодовање и неприхватање прописа који је дубоко недемократски.

Говорећи о правној борби, Ристић каже да морамо да покренемо процедуре пред међунарподним организацијама, ка Уставном суду јер се нарушава питање неприкосновености имовине.

„Овдје има политичког напада не историјске чињенице“, каже Ристић и додаје да мора да дође до обнове дијалога јер може да се наруши стабилност што је опасно.

„Молитвени скупови ће бити позитиван притисак на елиту у Црној Гори да дође до измјена закона“, закључио је Ристић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

18 thoughts on “Идентитет који почива на негацији другог не може да потраје: Закон је политички напад на историјске чињенице у ЦГ

  1. Samo śjetajte nemožete śjetat dovjeka, kad tad ćete savit šipke pa kući oklen ste i izmileli na ulicu. Tek ćemo vas mi jahat, jahat dok vam pena ne trgne na usta. Crna Gora je vječna i neupitna ojhaaaaaa

  2. Potpuno je tacno da jedan nacionalni identitet koji se gradi na negaciji drugog nije dugog vijeka.Srpsku nacionalnu paradigmu cini pet bitnih elemenata a to su jezik,kultura,tradicija I obicaji,vjera I svijest o svom porijeklu.Sta je to razlicito u crnogorskoj nacionalnoj paradigmi u odnosu na srpsku?Jezik nam je isti stim sto su ga preimenovali u crnogorski iako svako zna da je to zapravo srpski jezik.Danasnji Crnogorci treba da znaju da je Vukovu reformu srpskog jezika prvo prihvatila CG ukazom knjaza Nikole 1863 godine pa tek posle Srbija 1867 godine.Znaci nije nama niko nametnuo srpski jezik vec se njime pricalo u CG.Ko je god izucavao srpski jezik znace da su sintakse I morfologije iz srpskog jezika samo preimenovane u nepostojeci crnogorski.Drugo obicaji kod nas I u Srbiji su skoro pa isti.Od rodjenja djeteta preko svadbi do sahrana sve je isto.Vjera nam je ista.Sto se Srpske crkve tice jasno je da je Zetska episkopija osnovana od strane Svetog Save I da je najstarija episkopija Srpske pravoslavne crkve.Te lazi da se u CG nije slavio nikada Sveti Sava demantuje ukaz knjaza Danila iz 1852 kojim je Sveti Sava proglasen skolskom slavom u CG.Zetska episkopija postaje Mitropolija za vrijeme Cara Dusana.Kao takva ostaje uz manje prekide u sklopu Pecke patrijarsije sve do 1766 godine kad hatiserifom turskog sultana se gasi Pecka patrijarsija.Od tog trenutka Mitropolit crnogorski I brdski nosi titulu egzarha Peckog trona.Od 1766 godine Mitropolija opstaje izvan srpske crkve a svoju sudbinu veze sa Rusku crkvu I Karlovacku mitropoliju.Mitropolija je zahvaljujuci Ruskoj patrijarsiji uspjela da stekne odredjeni stepen samostalnosti ali nije imala autokefalnost sobzirom da je izbor mitropolita vrsen od strane Rusije I Karlovacke mitropolije.Kada su se nakon zavrsetka balkanskih ratova teritorije Srbije I Crne Gore spojile pojavila se ideja objedinjavanja svih episkopija nekadasnje Pecke patrijarsije u sastav jedinstvene Srpske crkve.Znaci za ove koji tvrde da srpska crkva postoji od 1920 godine da pojasnim sledecu transverzalu Zetska Episkopija iz 1219 godine pa Pecka Patrijarsija,pa Karlovacka ,Beogradska I Cetninjska mitropojia I na kraju Beogradska patrijarsija.Isto kao sto vi izvlacite transverzalu Duklja,Zeta,Crna Gora u pogledu drzavnopravnog statusa Crne Gore.Neke neznalice misle da ako je naziv SPC uveden 1920 godine da crkva postoji od tada.Srpska pravoslavna crkva je 1920 godine ujedinila sve ono sto joj je ukinuti 1766 godine gasenjem I zabranom Pecke Pstrijarsije.Ja ne mogu da shvatim da ima roliko glupih ljudi da mogu da pricaju ovakve lazi o svojoj crkvi.

  3. Montenegrini bas vam fali elementarne pismenosti, istorijskog (pa makar i vatikansko-anglosaksonskog) obrazovanja te na kraju i logickog rasudjivanja…
    Vrlo je tesko proniknuti u konvertitsku sustinu tj kako poturica postaje gori od turcina… kako je to lepse biti pripadnik izmisljenog naroda bez istorije, obicaja, sa 100.000 dusa nego veceg naroda koji rado cuva i neguje razlicitosti svih krajeva koje naseljava vec hiljadama godina

    1. E, to hoću da čujem Miloše, da se zaradujem na današnji blagi dan , da ima Srba koji znaju … Dakle, ne stotinama, ne, nego hiljadama godina ođe, Srbi!!!
      … I ne da nijesmo na Balkan dolazili, nego smo odovud odlazili!
      Đavolja Rusa ne bi bilo da nije tako!
      Hristos se rodi, Srbine brate!

  4. G-dine Neonix, u CG se 95% izjasnjava kao Crnogorci, Srbi, i Bosnjaci. Zanimljivoje da su svima nama djedovi bili Srbi. Mi Srbi se time ponosimo i nastavljamo, a vi se stidite i hocete da budete nesto drugo. Pozdrav

    1. … Imamo nepostojeće nacije, ne i naše srpske braće iz srpske Crne Gore, Crnogoraca!!!
      Mir Božiji, Hristos se rodi!
      Svima Srbima jednako!

  5. Potomci kmetova i vlaha traze papire od 800 stare crkve na cijoj su zemlji ovce krisom napasali i orali, a sami su vlasnici zemlje i prvi put upisani u katastar nakon Agrarne reforme koju je 1921 godine sproveo kralj Aleksandar. Dzaba se trudite Milopuzici kmetovski i ovcekradljivacki, srpsku crkvu su ujedinjavali njeni njeni svestenici, monasi i crkveni velikodostojnici na celu mitropolitom Crne Gore, Brda i Primorja, a ne vi Milopuzici koji jedino umijete da kradete i otimate tudje.

  6. risrticu risticu…oces da slavis ove godine 100 godina spc…kako jado kad je spc kupila tomos 19.02.1922.godine…pricekaj mrco jos dvije godine i cetrdeset dana pride…

    1. ТИ СИ СРПКИЊА И ЗНАШ ТО И САМА.ЖАЛИМ ВАС МОНТНЕГРИНЕ.БОРБА КОЈУ ВИ ВОДИТЕ У СРЖИ БИЋА ДА ЛАЖ СТАВИТЕ НА МЕСТО ИСТИНЕ ЈЕ БОРБА КОЈУ НИКОМЕ НЕ БИХ ПОЖЕЛЕО.ЗАТО ВАС КАО БРАЋУ НАШУ ЖАЛИМ.

  7. … Za sjutra, sve je ovo za sjutra!
    A identitet, e on je za sva vremena!
    Ko danas ne zna ko je, tome Božić stizao nije!
    Mir Božiji, Hristos se rodi!

  8. nije crna gora prestala da postoji no su je velikosrbi utopili i prozvali je zetska banovina pa 1920 utopili i cpc u novoformiranu spc….dusmani crne gore….

    1. Ja kao pravnik cu pokusati da ti objasnim neke stvari.Prvo okupacija Crne Gore 1918 godine je laz koju prihvatuju nepismeni ljudi.Okupacija je kada oruzana sila jedne zemlje zauzme teritoriju druge suverene zemlje.Posto je Crna Gora 1916 godine potpisala kapitulacija ona nije mogla 1918 godine biti suverena drzava vec je bila samo teritorija u sklopu Austrougarske monarhije.Slomom Austrougarske monarhije teritorija Crne Gore postaje res nullus odnosno nicija stvar na kojoj svaka sila pobednica moze polagati pravo.U ovom slucaju pravo na CG je mogla da pokaze Srbija I Italija kao dvije jedine sile pobjednice iz blizeg okruzenja.Srbija je u CG poslala 1918 godine samo dva bataljona od kojih je jedan bio vecinom sastavljen od Pastrovica I Grbljana koji su se kao dobrovoljci prijavili u sastav srpske vojske.Taj bataljon je ucestvovao u oslobadjanju Budve I primorja.Da Srbija nije ukljucila Crnu Goru u sastav Kraljevine njena bi teritorija vecinom bila podijeljena izmedju Italije koja bi uzela primorski dio I Albanije kojoj bi bio dat na upravu sjeverni dio CG koji je do 1912 godine bio u sklopu Otomanskog carstva.Prica oko kojekakvih okupacija I sl ne piju vodu.

    1. Pročitaj ponovo ako ti treba vremena da razumeš. Ne slavi se 100 godina od osnivanja Srpske pravoslavne crkve već ponovnog ujedinjenja mitropolija koje su samostalno funkcionisale od momenta kad su Turci ukinuli Pećku patrijaršiju jer nisu imale drugi izbor, nikada CPC nije dobila autokefalnost od vaseljenskog patrijarha samim tim nikada nije ni postojala i ne postoji kao kanonska autokefalna crkva. Imate samo nevladinu organizaciju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *