ИА: Подгоричка управа не зна колико плаћа изгубљене спорове
1 min read
Главни град је одбио да Институту алтернатива достави информације које се тичу броја и вриједности судских спорова који се воде против органа локалне управе, јер податак као такав – не постоји, саопштила је истраживач јавних политика Александра Вавић.
„Институт алтернатива је тражио од Дирекције за имовину Главног града тражио да му достави информације о вриједности спорова предмета у току у којима је Главни град једна од страна у спору, као и број судских спорова који се воде против Главног града. Ништа од наведених информација нисмо добили, јер, како кажу, приступ информацијама подразумијевао би сачињавање нове информације“, казала је Вавић и појаснила:
„То практично значи да Главни град не води евиденцију о милионима који се годишње одлију по основу изгубљених судских спорова. Ово је посебно проблематично јер службеници који заступају интересе Подгорице и градског буџета у судским споровима немају евиденцију помоћу које би се могао стећи увид у податке о споровима у току, бројевима и висини цеха, који ће за нечије грешке платити управо грађани“.
Она је оцијенила да је непостојање евиденције забрињавајуће ако се зна да је крајем 2015. године вриједност спорова, у којима је тужен Главни град, а у којима је наступила апсолутна застарјелост правног лијека износила преко 5 милиона евра, како наводи извјештај о ревизији завршног рачуна буџета Главног града за 2015. годину.
„Дакле, неко у управи Главног града је одговоран зато што није на вријеме уложио одређени правни лијек, чиме би се могао смањити износ који, на крају, плаћају грађани. Нисмо добили ни информацију о томе колика је на крају 2017. године била вриједност спорова у којима је наступила апсолутна застарјелост улагања правног лијека“, напоменула је она и додала:
„Ових и сличних информација нема нигдје. Посебан извјештај о раду Дирекције за имовину не постоји, већ је неколико редова о раду ове јединице доступно у Извјештају градоначелника, из којих се не може ништа видјети о овим споровима.
С обзиром на то да не постоји никаква евиденција, није могуће извршити анализу ефикасности Дирекције и спорова који се воде против Главног града“.
Основни предуслов је успостављање квалитетних евиденција
Вавић је казала да је Институт алтернатива у досадашњем истраживању од других општина добијао евиденције које, иако често штуре и сведене на једноставне табеле, могу макар да свједоче о томе колико је новца одређена локална самоуправа изгубила.
„Сличан проблем уочили смо и на централном нивоу у раду Заштитника имовинско-правних интереса, када смо у анализи ‘Јавне финансије и одговорност управе: Шта штити Заштитиник?’ навели да је успостављање квалитетних евиденција основни предуслов за одговорност у поступању по тужбама против органа власти.
Истраживање, које ће обухватити поступање више локалних самоуправа по овом основу, Институт алтернатива спроводи у оквиру пројекта ‘Цивилно друштво за добру управу: Да служи и заслужи!’ уз подршку Европске уније и Балканског фонда за демократију, заједно са невладиним организацијама Бонум, Нови хоризонт, Натура и Центар за истраживачко новинарство Црне Горе“, истиче Александра Вавић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

