ХРА: Стојановић да поднесе оставку или да буде смијењен
1 min read
Славко Стојановић
Након годину дана од полицијске тортуре над грађанима Црне Горе из Акције за људска права (ХРА) указују на чињенице да полиција, како кажу, пристрасно гледа кроз прсте починиоцима кривичних дјела у униформама. Такође истичу да такво понашање доводи у питање рад полиције и тужилаштва те из тог разлога, како наводе, из ХРА очекују да Славко Стојановић, директор полиције, поднесе оставку или буде смањен.
„Послије годину дана од бруталне полицијске тортуре више припадника полиције над Милорадом Мартиновићем, пребијања двојице грађана у улици Миљана Вукова (тзв. улици Златара) и повријеђивања уредника портала ИН4С Гојка Раичевића, државно тужилаштво је оптужило само два припадника Специјалне антитерористичке јединице полиције (САЈ) за пребијање Мартиновића, команданта САЈ Радосава Љешковића за опструкцију истраге и никога више. Поред тих случајева који су забиљежени видео снимцима, пријављено је да су припадници полиције пребили и неколико других ненаоружаних грађана који нису пружали отпор, али јавност није обавијештена да је и због тога било ко идентификован и оптужен„, наводе из ХРА.
Они додају да „пристрасно гледање кроз прсте извршиоцима кривичних дјела унутар полиције озбиљно доводи у питање способност такве полиције и државног тужилаштва надлежног за спровођење независне истраге да владавину права обезбиједе и у свим другим случајевима“.
„Због очигледне опструкције у полицији, која се показала невољном и неспособном да идентификује извршиоце кривичних дјела у својим редовима, очекивали смо и очекујемо да њен директор, Славко Стојановић поднесе оставку или буде смијењен. Државно тужилаштво није смјело да се преда и да се задовољи идентификацијом само двије особе због пребијања Мартиновића, када је очигледно у извршењу и помагању извршиоцима само у том случају учествовало много више особа. На тај начин није обезбијеђен европски стандард независне и дјелотворне истраге полицијске тортуре, што је обавеза државе на основу Европске конвенције о људским правима и стандарда из праксе Европског суда за људска права“, наводи се.
ХРА додаје да је оптуживање команданта САЈ за опструкцију истраге је значајан напредак за државно тужилаштво Црне Горе.
„Тужилаштво је раније толерисало и помагало опструкције истрага у случајевима масовног пребијања притвореника у ЗИКС-у 2005. године, злостављања окривљених у ”Орловом лету” 2006, полицијске тортуре над Александром Пејановићем 2008. и злостављања у затвору затвореника Игора Милића и Далибора Никезића 2009, и због тога претрпјело изричите критике Европске комисије, Европског комитета за спречавање мучења, Комитета против мучења, а у случајевима Милић Никезић и Орлов лет и Европског суда за људска права. Никада нико ни у полицији ни у државном тужилаштву није био позван на одговорност због непрофесионалног спровођења поменутих истрага. Имајући све то у виду, надамо се да ће Милорад Мартиновић и друге жртве полицијске тортуре тужити државу посебно због кршења права на спровођење дјелотворне истраге да би тако, за добробит и свих осталих грађана и грађанки, довели до примјене европских стандарда у Црној Гори. Ови стандарди укључују и позивање на одговорност свих државних службеника који у тим случајевима нису обезбиједили владавину права“, закључују из ХРА.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


zaboravio da ode u penziju. da bude smijenjen neće bolje mu se isplati šefovanje procentašima i ćutanje