HRA и IA поднијели иницијативу за оцјену уставности наредбе о забрани политичких скупова
1 min read
Теа Горјанц Прелевић и Стево Мук; фото: aktuelno.me
Акција за људска права (HRA) и Институт алтернатива (IA) поднијели су данас Уставном суду иницијативу за оцјену уставности наредбе министра здравља о забрани политичких скупова и ограничењу вјерских окупљања од 26. јуна 2020. године, и предложили да се обустави дејство тих мјера.
Они подсјећају да је наредбом за предузимање привремених мјера за спречавање уношења у земљу, сузбијање и спречавање преношења новог коронавируса од 26.06.2020. године, министар здравља сасвим забранио одржавање политичких скупова на отвореном јавном мјесту, док су вјерска окупљања ограничена на отворени простор који припада вјерском објекту.
HRA и IA сматрају да су Наредбом уведена претјерана, несразмјерна, ограничења права на слободу мирног окупљања због заштите здравља и да су она дискриминаторног карактера. Сматрају да се циљ заштите здравља могао постићи блажом мјером као што је окупљање уз обавезну употребу маски и уз одржавање физичке дистанце. Указали су да то што нијесу забрањена окупљања у затвореном простору, која носе већи ризик од заразе, као и то да нијесу забрањена неполитичка окупљања на отвореном, прославе, свадбе и друге манифестације, указује на дискриминаторни карактер Наредбе.
У иницијативи је истакнуто и да Устав Црне Горе у члану 52 дозвољава само привремено ограничење, а не и укидање права на мирно окупљање, као што је уведено у односу на политичке скупове. За вријеме ратног или ванредног стања право на слободу мирног окупљања се, на основу члана 25, може ограничити „у обиму у којем је то неопходно“, али такво стање није проглашено.
„Забраном није постигнута потребна равнотежа између заштите здравља грађана и остваривања права на слободу мирног окупљања, које представља темељ демократије. Указали смо да је, примјера ради, Уставни суд Њемачке 15. априла 2020. закључио да се право на слободу мирног, протестног окупљања, мора обезбиједити и у вријеме пандемије, уз примјену ограничења као што су маске и одржавање физичке дистанце. Суд је том приликом истакао да забринутост власти поводом заштите здравља не може да послужи као оправдање да се потпуно ограничи право на мирно окупљање.
Наредбом је на дискриминаторан начин ограничено право на мирно окупљање, ако се узме у обзир да нијесу забрањени јавни скупови у затвореном простору, који представљају још већи епидемиолошки ризик, као ни јавни аутобуски саобраћај и друга окупљања која немају политички карактер.
Имајући у виду досадашњу праксу Уставног суда у испитивању уставности наредби за вријеме епидемије вируса Ковид-19, која је или била преспора или је није ни било, не очекујемо да ће Уставни суд и овога пута правовремено поступити. Међутим, сматрамо да је наша обавеза да истрајемо у подстицању институција да поступају онако како би требало да поступају у демократској држави, у циљу заштите људских права од арбитрерности власти, у складу са својим надлежностима.“, закључили су.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Neko da kaze!!!