Хоће ли зима зауставити рат?
1 min read
Игор Дамјановић
Пише: Игор Дамјановић
Последњих дана много се спекулише да би зима која куца на врата могла да до прољећа “замрзне” већа ратна дејства и покрете трупа на руско-украјинском фронту. То је најавио и украјински министар одбране Алексеј Резников, у јавним наступима један од одмјеренијих представника режима у Кијеву. “Ове зиме Украјина ће постати још јача. Обучени војници ће се вратити из Британије, а наше оружане снаге ће се прегруписати у великом обиму. Ефекти зиме за нас биће максимални” – изјавио је Алексеј Резников Ројтерсу прије неколико дана.
Међутим не мисле сви тако. Последњих 15-ак дана боравио сам на првим линијама фронта и имао прилике да се непосредно увјерим да је кретање оклопне технике по блату Донбаса и Југа Украјине практично немогуће. Велики број руских тенкова, оклопних транспортера, борбених возила, самоходне артиљерије, па чак и ПВО система Панцир-С остали су буквално заглављени у блату и тако заробљени од стране украјинске армије. Сличан проблем се јавио и њемачком Вермахту на јесен 1941, па су њихови команданти нудили богату премију ономе коме пође за руком да зароби читав легендарни совјетски трактор-гусјеничар Стаљинец 60, једино оруђе које је у то вријеме могло да из украјинског блата извуче заглављену технику.

Кад смо већ код историје, вриједи се подсјетити да је Црвена Армија управо на данашњи дан прије 79 година побједоносно окончала “Кијевску офанзивну операцију“, један од својих најефективних подухвата у Другом свјетском рату. Офанзива је почела 3. новембра, а завршила се 13-ог и за то вријеме Црвена армија је успјел да ослободи Кијев, Житомир и нанесе велики пораз елитној 4. тенковској армији фелмаршала Ериха фон Мајнштајна.
Оно што можемо прочитати из записа о овој легендарној операцији да је већ тада увелико нападао снијег. Такође и главне операције у Стаљинградској битци вођене су током поларне зиме, а преломни моменат наступа када тенкови Црвени армије 19. новембра 1942. крећу у јуриш на крило, кога су држале слабо наоружани и не нарочито мотивисани румунски и италијански војници.
Дан ослобођења Кијева послије Мајданског преврата престао је да се слави. Уочи последњег свечаног обиљежавања овог празника, новембрар 2013, боравио сам у Кијеву. Атмосфера у граду била је заиста била свечарска. Доминирали су билборди са фотографијама тада и даље живих ветерана Другог свјетског рата, у којима је кратко био описан њихов ратни пут и порука коју су ове старине слале младим генерацијама. Мало ко је могао тада да претпостави да ће кроз свега неколико дана почети обојена револуција, која ће одвести право у државни удар и братоубилачки рат на Донбасу, те да ће све то кулминирати 24. фебруара ове године највећим сукобом на планети од краја Другог свјетског рата.