Хљеб поскупљује на 80 центи, месо за 60 процената
1 min read
Са јучерашње сједнице Фото: ПКЦГ
Цијена векне хљеба би већ наредне седмице могла коштати 80 центи, док ће цијене пилећег и свињског меса у наредном периоду поскупити за око 60 одсто, најавили су јуче чланови Одбора удружења пољопривреде и прехрамбене индустрије Привредне коморе (ПКЦГ). Представник пекара Дамир Папић казао је да минимална произвођачка цијена основне врсте векне хљеба са новим цијенама брашна и другим трошковима производње не може бити нижа од 64 цента, по којој би ми они могли испоручивати хљеб трговачким ланцима.
„Садашње уобичајене марже трговаца и остали трошкови повећавају малопродајну цијену за око 25 одсто, што би значило да би нова цијена векне хљеба могла износити око 80 центи умјесто дасадашњих 65 центи. Услов свега тога био би да Србија наредних дана дозволи извоз брашна, а у супротном цијене би могле бити и веће. Због смањених залиха код пекара нове цијене могле би почети већ идуће седмице. Позивам трговце и државу на договор и друштвену одговорност“, навео је Папић на јучерашњој сједници одбора.
Папић је истакао да су пекари крајем прошле године због замрзавања цијене основне врсте хљеба а раста цијена брашна у једном периоду били на губитку од 8 до 12 центи по векни.
„Има нас који имамо раније уговоре о снабдијевању хљебом за војску, школе, болнице, вртиће, и сада на тим уговорима имамо значајне губитке због по- већања цијене брашна и других инпута. Због захтјева да буду пуни рафови хљеба у трговинама не искористи се око 15 одсто хљеба и та количина се врати, што можемо да бацимо“, казао је Папић.
Немају информације хоће ли Србија извозити у Црну Гору
Секретарка одбора Лидија Рмуш каже да су у сталној комуникацији са представницима привредне коморе у Србији али да и даље немају информацију да ли ће доћи до отварања тржишта, добијају обећања али ништа званично.Она истиче да смо тренутно у једној турбулентној години што се тиче произвођача и производње хране.
„Због пандемије ковида која је захватила цијели свијет протекле двије године у привреди је било пуно изазова а то је значајно утицало у свим гранам. Ми смо као пољопривредна грана за производњу хране ипак успјели да имамо знатно нижи пад од бруто друштвеног пада производње у Црној Гори. Укупан пад је био 15,3 одсто а у пољопривреди је то свега 3 одсто. Последњих 10 година у пољопривреди се улозило око 310 милиона еура кроз Агробуџет тако да смо ми успјели у појединим предузећима да постигнемо високе стандарде. Међутим, пред нама су и даље велики изазови“, казала је Рмуш. Н
Члан одбора Бранко Пејовић казао је да може доћи до несташице пилећег меса због појаве птичјег грипа у више земаља Европе. Такође, свињско месо на тржишту Европске уније је у посљедњих седам дана поскупило за 60 одсто. Те цијене ће се највјероватније прелити и на Црну Гору.
„Разлози за оволики раст цијена су поскупљења житарица, сточне хране и енергената, као и сами проблеми са производњом. Ако сада наручимо пилеће месо можемо га добити тек 1. јуна и то по већим цијенама. Потребе за пилећим месом у току љетње сезоне износе око 22 хиљаде тона, то је тешко да наши домаћи произвођачи надокнаде количином и асортиманом. И њихови трошкови су порасли, цијена хране за живину повећана за око 30 одсто. Надам се да наши произвођачи неће ући у ту пандемију птичјег грипа. Треба им помоћи да одрже своју производњу да пилећег меса буде довољно. Треба их подржати неким мјерама“, истакао је Пејовић.
Државни секретар у Министарству пољопривреде Небојша Величковић казао је да су новим мјерама Агробуџета значајно повећане субвенције за сточну и живинарску производњу, као и на производњу житарица. Он је истакао да ће укупан пакет мјера Владе утицати на смањење цијена, ако буде усвојен на Скупштини. Казао је и да је Србија велики произвођач жита али и да смо ми велики увозници. Како је навео, пољопривреда је специфична дјелатност, фабрика на отвореном али истиче да тренутно нема простора за панику јер Црна Гора има довољно механизама да се избори са тренутним потешкоћама. Микан Јауковић из индустрија пива и сокова „Требјеса“ истакао је да се њима десила ситуација прекида ланца снабдијевања због одлуке Владе Србије. За сад немају информације о наставку снабдијевања. Како је навео добављачима су пуни силоси за продају а они нијесу у ситуацији да реализују послове.
Извор: ДАН


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Pa kako sad problem,zar presednik nije objasnio da ulazak u NATO =resenje svih problema,ili su ga lagali ovi iz NATO-a ili nas presednik laze u svakom slucaju narod je prevaren ili jos gore nije ni pitan a ispada da je izabrao.Maki smo mi za svetsku politiku koliko god to zvuci primamljivo presedniku,zivimo od turizma i gostiju iz okruzenja koje uzgred pljujemo,takodje i hranu.kupujemo iz okruzenja znaci istih onih koje pljuje nas presednik.Komsije nemozemo menjati ostaje da vidimo sta sa alibabom i njegovih 40 razbojnika.
Dje vam je ponos crnogorci, slabi ste vi ljudi, kad ste spali na to, da od mrske Srbije trazite ljeba.Pravi crnogorci, ce prije go.no da izije, no sto ce pojesti ljeba iz mrske nam Srbije.Viva vero montenegro, zivio nam Nato pakt, zivio nam 4. rajh.
pošto poskupljenjem raste i zarada prodavaca, treba da poraste i zarada zaposlenih
Neće dati jer onda ne mogu napraviti razliku u bogatstvu
Večiti paraziti. Pita li iko gradjane Srbije da li su za to da se Crnoj Gori šalje pomoć? Imaju oni svoje evroatlanske drugare, oa nek im oni pošalju.
Srbija treba da zito daje UAE i oaigura sti je moguce bolje nadtu iz te zemlje. Nista nece dobro dobiri stk je daje komsijama, moj stav za komsije kupite u EU.
Ni jedan gram ne treba pa neka uvoze iz albanije