ИН4С

ИН4С портал

Гринвалд најављује нови посао са још већим открићима!

1 min read

gardijanКолумниста лондонског “Гардијана” Глен Гринвалд, који је први почео да објављује податке бјегунца” из Агенције за националну безбједност (НСА) САД Едварда Сноудена о глобалном праћењу интернета, напушта овај лист, али најављује нова неугодна открића.

Гринвалд, који живи у Бразилу, обећава нова открића тајних послова америчких обавјештајних служби и поручује да је добио понуду каква се само једном у животу пружа новинару, па је не може одбити. У “Гардијану” саопштавају да ће се са великим жаљењем растати са таквим “златним пером”.

Нема никаквих детаља о новом запослењу новинара. Према неким подацима, ради се о новом листу, који ће објављивати велика открића и политике чланке.

Гринвалд треба да формира канцеларију којом ће руководити. Он, такође, намјерава да заврши књигу о тајнама америчке обавештајне службе и специјалних органа.

О њеној садржини он, такође, ништа конкретно не говори. Међутим, није тешко погодити: амерички НСА треба да се припреми за нове опасности. Према ријечима Гринвалда, он намјерава да обавијести свјетску јавност о ономе што још није знала.

“Могу само да кажем да НСА има програме надзора о којима јавност још увијек ништа не зна. Агенција стално унапређује своје техничке способности” – наводи Гринвалд.

Гринвалд (46) је рођени Њујорчанин. Правник (стручњак за уставно право САД), блогер и аутор четири политичка бестселера о предсједнику Џорџу Бушу и закулисним радњама америчке предсједничке администрације.

Након што је Гринвалд почео у јуну ове године да објављује у “Гардијану” открића Сноудена, за њега је чуо цио свијет. Сада Гринвалда називају једним од свјетских мајстора истраживачког новинарства.

Јавно тужилаштаво САД снажно намеће јавности идеју да, ако новинар тијесно сарађује са својим изворима информација, постаје саучесник у завјери и злочинац.

Са овим приступом САД, упозорава Гринвалд, до краја ће бити угушена слобода штампе.

“Америчке власти су дошле веома близу идеје да криминализују истраживачко новинарство. Као амерички грађанин, сјећам првог амандмана Устава који гарантује слободу говора и слободу штампе. Слобода да се грађани информишу о томе шта њима иза леђа ради влада” – поручује Гринвалд.

Он одбацује покушаје америчких власти да Сноудена, који је објелоданио методе рада НСА-а, представе као издајника, или као саучесника терориста.

“Сноуден је могао да прода све те тајне документе неким страним обавјештајним службама и да живи у богатству до краја живота. Да је стварно желио да науди САД, он је могао да пренесе ове документе непријатељима САД. Ништа од тога није урадио.

Он је схватио да је НСА злокобна тајна организација, која подрива лична, грађанска и политичка права, не само у САД већ и широм свијета. И сматрао је својом обавезом да то објави” – истиче Гринвалд.

<

И “Гарддијан” који је објаљивао Гринвалдове чланке има великих проблема са британском владом, као највјернијим савезником САД.

Премијер Дејвид Камерон запријетио је листу судом, ако настави да објављује Сноуденове материјале о активностима америчких обавештајних агенција и њихових британских колега. Он је рекао у парламенту да се новина понаша “друштвено неодговорно”.

У августу, британске службе безбједности натјерале су “Гардијан” да уништи хард дискове са Сноуденовим материјалима.

Гринвалд је, међутим, рекао да су материјали одавно дистрибуирани путем више адреса. Ако се Сноудену нешто и деси, они ће одмах бити стављени на Интернет.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<