Годину дана без Гордане Јанићијевић — да истина не умукне
1 min read
У сриједу 16. јула 2025. наврша се година откако нас је напустила Гордана Јанићијевић — новинарка, хроничарка, свједок и борац једног времена које данас многи покушавају да забораве, умање или фалсификују.
Није дочекала да у рукама држи своје животно дјело. Није дочекала да види своје име на корицама књиге коју је стварала двије и по деценије. Није дочекала да јој публика аплаудира, да јој неко захвали, да је јавност сагледа онаквом каква је заиста била — хероина нашег времена.
А била је све то: и новинарка, и хроничарка, и свједок, и жена, и борац, и мученица. Једина жена која је у ратовима деведесетих извјештавала са свих српских ратишта. Од Книна до Вуковара. Са прве линије фронта. Није слала извјештаје из студија — него из ровова. Није писала текстове иза писаће машине у сигурној редакцији — већ у шаторима, у избјегличким колонама, у болницама гдје се смирај живота мјерио минутама. Са микрофоном у руци и молитвом у срцу. Није тражила сензацију. Тражила је — истину.
Зато је књига Крајина која некад бејаше нешто много више од новинарског зборника. То је свједочанство. Исповијест једног народа. И једне жене. Јер у свакој реченици, између редова, осјећа се њена тишина. Њена бол. Њена снага.
Гордана није припадала оном свијету који се „снашао“. Није знала да се додворава. Није знала да тргује. Није знала да склапа погодбе. Није хтјела да буде ничији ПР. Није хтјела да ћути, иако би јој то било исплативије. Није пристајала на компромис с истином. Зато је била кажњена. Као и многи часни људи у овом народу.
До краја живота остала је подстанарка. Без сталног запослења. Без здравственог осигурања. Са неуписаним стажом. Са пензијом испод сваког људског достојанства. Са нарушеним здрављем, без гласне подршке, без системске бриге. Није добила признања. Ни спомен-плочу. Ни минут на телевизији када је отишла.