ИН4С

ИН4С портал

Година без помака: Оптужнице за „Тунел“ још нема

1 min read

Форензичари у стану Фото: Либертас Пресс

Ближи се година од афере која је окрактерисна као пораз црногорских институција – откривања тунела до депоа Вишег суда. Након бурних реакција, обећања и прозивки за одговорност, још нема ни оптужнице у том предмету. Деветоро осумњичених бране се са слободе.

Ускоро ће година од када је у Црној Гори одјекнула вијест да је у средишту Подгорице откривен тунел који води до депоа Вишег суда. Прве акције црногорске полиције обећавале су много, јер је за свега 30-ак дана иза решетака завршило петоро осумњичених, док се трагало за још четворицом држављана Србије од којих је један, након хапшења у Шведској, био изручен Црној Гори. Данас су сви на слободи.

„Све што је у том периоду урађено рекао бих да касније није имало потпору осталих институција које су требале да подрже Управу полиције и управо због тога да имамо овакав епилог да послије годину дана малтене да ништа није урађено“, казао је за ТВЦГ Филип Аџић (ГП УРА)

„Видимо да је истрага која је вођена одмах након догађаја одрађена врло површно и врло траљаво. Мислим да је овај случај заиста понизио црногорске институције и веома је битно да се овај случај у потпуности ријеши“, истакао је Милош Пижурица (ПЕС).

Вријеме иде, а оптужнице у предмету тунел и даље нема. Зашто је то тако, питали смо подгоричко Основно тужилаштво из којег су истакли оно што зна цијела Црна Гора – да је истрага у току. Одбрана с друге стране сматра да у овом случају нема ни доказа.

„Понављам што је Врховни суд Црне Горе утврдио приликом редовне контроле притвора, а то је да нити за једну од ових лица нема довољно доказа за постојање основане сумње да су извршила та кривична дјела. Што то значи? Ја не видим на основу чега ће поступајуће тужилаштво подићи оптужницу“, казао је Стефан Јовановић, адвокат Владимира Ерића.

По свему судећи, треба бити веома оптимистичан па очекивати процесуирање евентуалног налогодавца копања тунела.

„Имали смо ситуацију да су најзначајнији чиниоци власти тог периода организовали конференције за штампу и прогласили овај случај ријешеним. Сви знамо да је случај ријешен када дође до тога да се нађу и налогодавци и мотиви. Као што видимо, овдје ништа од тога није учињено. Мислим да једно од рјешења може да буде да се укључе партнерске службе које су, као што смо чули већ, биле потпуно искључене из првобитне истраге“, наводи Пижурица.

„У оваквом политичком амбијенту ја нисам оптимиста. У Управи полиције ради велики број професионалаца, али ви знате да након и посла коју Управа полиције одраде постоје и неке друге надлежне институције. Да треба читав систем да се заокружи. И управо због тога, ја кажем, политички амбијент је тај који је требао да доведе до једне врсте кохезије институција, до заједничког интереса и циља да се супроставимо криминалним групама. Али то се није десило“, додаје Аџић.

„Кад имате ситуацију да је оволико времена прошло, сумњам да ћете имати информацију ко је налогодавац. Такође сумњам да ће се знати шта је био стварни мотив копања тунела. Закључак свега тога јесте да кад политика преузме права и правило нема, ја мислим да је паметном доста“, истиче Јовановић.

Док се чека на епилоге истраге, дочекали смо још у марту резултате пописа у депоу Вишег суда. Утврђено је, подсјећамо, да између осталог фали 19 пиштоља и пушака, десетак мобилних телефона и мања количина дроге.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *