Globus: Tajne hrvatske tužbe za genocid

Hrvatski nedeljnik “Globus” otkriva tajne hrvatske tužbe protiv Srbije. Hrvatska prvo mora da dokaže da je u ratu počinjen genocid, zatim da su počinioci imali genocidnu nameru, a potom i da je sve bilo naređeno iz Beograda, navodi “Globus”.
Zagrebački nedeljnik Globus otkriva tajne hrvatske tužbe protiv Srbije i način na koji će voditi tu “poslednju pravnu bitku”, ističući da Hrvatska prvo mora da dokaže da su u ratu počinjeni zločini sa elementima genocida, zatim da su počinioci tih zločina imali genocidnu nameru, a potom i da je sve bilo naređeno iz Beograda.
“Direktno kontrolišući rad svojih obaveštajnih agenata, jedinica i raznih paravojnih formacija na teritoriji Hrvatske, na području Knina, Dalmacije, istočne i zapadne Slavonije, Savezna Republika Jugoslavija je odgovorna za ‘etničko čišćenje’ hrvatskih državljana iz tih područja – proces koji je takođe rezultirao velikim brojem prognanih, ubijenih, mučenih ili bespravno zatočenih hrvatskih državljana…”, navedeno je na početku hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije.
Nedeljnik navodi da je autor početka tužbe sada penzionisani profesor zagrebačkog Pravnog fakulteta Zvonimir Šeparović, a njeno obrazloženje su dve godine kasnije napisali pravnici – aktuelni predsednik Ivo Josipović i pomoćnik generalnog sekretara UN Ivan Šimonović.
Dugo očekivani sudski proces, u kojem će Hrvatska pokušati da dokaže da je Republika Srbija tokom “domovinskog rata počinila zločin genocida protiv hrvatskog naroda”, trebalo bi da počne u martu naredne godine.
Hrvatski pravni tim predvodiće profesorka međunarodnog prava na riječkom Pravnom fakultetu Vesna Crnić Grotić i redovni profesor međunarodnog prava na zagrebačkom Pravnom fakultetu Davorin Lapaš, a inostrani pravni tim predvodi biši glavni tužilac za Englesku i Vels Keir Starmer i profesor međunarodnog prava na Kembridžu Džejms Kraford.
Globus navodi da će srpsku stranu zastupati bivši vojni sudija Saša Obradović, a odluku će doneti sudsko veće od 15 sudija, među kojima je i ad hok imenovani hrvatski ekspert za međunarodno pravo Budislav Vukas.
Očekuje se da će sudski proces trajati između jedne i dve godine.
Podseća se da je u poslednjih 14 godina hrvatska tužba prošla kroz brojne turbulencije i nekoliko puta bila blizu povlačenja, ali s obzirom na brojne okolnosti do toga nije došlo. Poslednji put takva mogućnost pojavila se ubrzo nakon dolaska na vlast “Kukuriku” koalicije.
Rasprava o povlačenju tužbe
Ponovo je otvorena rasprava o navodnoj besmislenosti tužbe, a u korist njenog povlačenja ponuđena su dva argumenta.
Prvi se, piše Globus, ticao diplomatskih odnosa sa Srbijom. I predsednik Josipović i ministarka spoljnih poslova i evropskih integracija Vesna Pusić više puta su ponovili da bi tužbu trebalo povući ako Beograd pristane da učini određene vansudske nagodbe i ustupke Hrvatskoj.
Globus smatra da je bilo zanimljivo pratiti kako se jedan od autora Memorijala tužbe, Josipović, trudi da objasni zašto bi vlada njegovog partijskog kolege Zorana Milanovića trebalo da odustane od tog procesa.
Uglavnom se, kažu, spominjalo da bi Srbija zauzvrat trebalo da pomogne Hrvatskoj u pronalasku nestalih, vrati oteto kulturno blago.
Drugi argument ticao se, kako se navodi, presude Međunarodnog suda pravde iz 2007. godine u slučaju Bosna i Hercegovina protiv Srbije, u kojem je sud utvrdio da Srbija na teritoriji BiH nije izvršila genocid.
Doduše, utvrđen je genocid na području Srebrenice, ali je sud presudio da taj genocid nije izvršila Srbija, piše Globus i dodaje da je krivicu Srbije sud pronašao u činjenici što Srbija nije sprečila genocid i to je bilo sve.