ИН4С

ИН4С портал

ГИ Сињајевина: Бомбе су опасније од пошумљавања пашњака, одустаните и од полигона

Грађанска иницијатива Сачувајмо Сињајевину поздравља и похваљује одлуку Министарства одбране због одлуке да одустане од плана пошумљавања пашњака Сињајевине.

Савино језеро, Сињајевина

Грађанска иницијатива Сачувајмо Сињајевину поздравља и похваљује одлуку Министарства одбране због одлуке да одустане од плана пошумљавања пашњака Сињајевине.

Ова коначно здраворазумска одлука Министарства одбране, према њиховим ријечима, даје наду да ће тај ресор наставити да слуша струку , која је рекла да Сињајевина треба да буде заштићено подручје и регионални парк природе, те да ће од нас ускоро дочекати и нову похвалу, која ће стићи када пониште одлуку да на нашој планини успоставе војни полигон.

Сињајевина

„Захвални смо колегама из Центра за заштиту и проучавање птица који су покренули иницијативу да се размотри оправданост пошумљавања Сињајевине, као и Министарству одрживог развоја и туризма што је коначно стало у одбрану еколошких вриједности Сињајевине“, наводе у саопштењу.

Сињајевина представља највећи пашњак на Медитерану и други по величини пашњака у Европи зато је потпуно несхватљива и неразумна била одлука и намјера Министарства одбране да на пашњацима ове планине засади 100.000 садница и претвори пашњачке предјеле у шумске површине што би утицало негативно, односно погубно, на биодиверзитет овог подручја и предионе вриједности планине те довело до губитака травнатих површина.

„Такође, ово би утицало негативно на сточаре и сточарство које представља важну пољопривредну дјелатности на овој планини, и од које зависи егзистенција великог броја домаћинстава која користе Сињајевину за испашу својих стада. Као што сте схватили да садња четинара може погубно утицати на пашњаке, исто се надамо да ће Министарство одбране схватити да би бомбардовање Сињајевине било још погубније за биодиверзитет тог подручја о чему ГИ Сачувајмо Сињајевину и друге еколошке организације говоре већ дужи временски период“, наводи де.

Ако не желите, истичу из ГИ Сињајевина, да чујете нас прочитајте студију Агенције за заштиту природе и животне средине, којом је недвосмислено речено да Сињајевина треба бити заштићена, а тај пројекат је финансијски подржала Европска унија.

sinjajevina
Илустрација

„Очекујемо још и да ће Управа за инспекцијске послове Црне Горе коначно поступити по иницијативи наше партнерске организације Еколошког покрета ,,Озон“ који је још у новембру тражио инспекцијски надзор, због угрожавања природног екосистема локалитета Маргита на Сињајевини, пошумљавањем инвазивним врстама, које је извршила Војска Црне Горе“, закључили си из Грађанске иницијативе Сачувајмо Сињајевину.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *