Генеза случаја ,,Украјина” – дио II
1 min read
На евромајдану су најагресивнији били десни радикали, који су посљедњих година припремани по цијелој Украјини, не само западној. Радикали су војнички организовани у стотине. То су јуришни одреди створени по обрасцу фашистичких, познатих из Италије и Њемачке двадесетих и тридесетих година. На мајдану су имали дневницу од сто долара (Американци су доносили паре врећама) тако да су за нешто више од три мјесеца «зарадили» приближно по сто хиљада долара. Насупрот њих били су «беркутовци», специјална полиција чија је мјесечна плата 4.200 гривни, односно око петсто долара. Једни су рушили закониту власт за паре, а други бранили своју земљу и поредак. Овдје, на мајдану су се непосредно судариле двије идеологије: глобалистичка идеологија новца, коју је Жак Атали (књига Линије хоризонта) објавио за једину вриједност «новог свјетског поретка», и истинско родољубље. «Беркутовци» су спартански издржали кишу камења (испаљиваног и катапултом; нешто што није виђено од средњег вијека), молотовљевих коктела, ударце тољагама (погинуло их је 16, тешко рањено преко педесет, а заробљенӣ – њих око стотину, су пуштени након телефонског позива из америчке амбасаде!!). Док су они гинули Јанукович је са такозваним међународним преговарачима, који се увијек нађу на попришту након што закувају (министри дипломатије Њемачке, Француске и Пољске) тражио рјешење за кризу. Тражио је и јамства за своју и безбједност своје породице док полицајцима није дозвољавао употребу оружја да се бар могу бранити. Након бијега из Кијева, обрео се у Харкову гдје је рекао да ће све учинити за заштити своју земљу од бандита, само још не зна како ће то радити. Док је имао сва средства и пуно право да растјера банду није то учинио. У Украјини проблем је трострук: лоше унутрашње стање, отворено мијешање Запада и можда пресудно: политичка елита неспремна да ради свој посао – да заштити народ и државу. Народ своје гласове даје политичарима да се брину о њему и држави, а не о својим банковним рачунима.
Влада и парламент Украјине су испунили основне захтјеве опозиције да би се мирно ријешила криза. Сви уступци које је власт учинила нису утицали на понашање демонстраната. Радикални дио – Десни сектор, организован у јануару 2013., који води Дмитриј Јарош, је био непомирљив – тражили су, поред осталог, оставку предсједника и амнестију свих, па и оних који су убијали људе. У Десни сектор улазе организације галичански Тризуб, харковски Патриот Украјине, Бијели чекић (молот) и кијевски УНА-УНСО.
Јарош, писац књиге „Украјинска револуција: XXI вијек“, је русофоб увјерен у неизбјежност рата између Украјине и Русије, коју назива „империјским чудовиштем“. По њему посљедњи догађаји у Украјини су доказали да „револуционарни“ (насилни) пут освајања слободе за украјински народ нема алтернативу.
Идеолог украјинског национализма је Степан Бандера, рођен у породици грчко-католичког свештеника 1909., у Галицији која је тада била u саставу Аустро-Угарске. Пољске власти су га ухапсиле 1934. (Галиција је у међуратно вријеме била у саставу Пољске) и осудиле на смртну казну, касније замијењену доживотним затвором у ком је био од 1936., али је захваљујући нападу Њемачке на Пољску ослобођен у септембру 1939. Од фебруара 1940., води фракцију Организације украјинских националиста – бандеровски покрет. Послије напада Њемачке на СССР окупационе власти су га ухапсиле ради покушаја проглашења самосталне украјинске државе и послале у концентрациони логор Заксенхаузен, одакле су га нацисти пустили у септембру 1944. У Минхену 1959. убио га је агент КГБ Богдан Сташински. У западној Украјини је, посебно од развала СССР, симбол борбе за независност Украјине, а у Источној Украјини, Пољској и Русији га сматрају за радикалног националисту. Израз „бандеровци“ се у СССР усталио за све украјинске националисте.
Побједа „опозиције“, сада већ власти, мада незаконите, у Кијеву, може изазвати ширење сукоба, потпаљивање пожара на границама Русије и његово преношење на руске регионе, у којима ће се наћи они који су спремни да га прихвате: сјевернокавкаски и други сепаратисти То је перспектива, чак и ако се бандеровски поход на Исток, који најављују, заврши неуспјехом. У Кијеву је почео прогон свих неистомишљеника, народних посланика, чланова Партије региона (демолирано је преко двјеста њених уреда) и Комунистичке партије, на чијој се згради у Кијеву појавила свастика.
Хроника догађаја је мање-више позната, у Украјини је извршен класични државни удар фашистичког типа, по обрасцу фашистичких удара 30-тих година. Удар су извршили бандити који су пред лицем цијелог свијета осрамотили Украјину. Припрему и извођење удара водиле су САД, Њемачка и друге западне земље. Гадости које су чинили у Југославији поновили су у Украјини (подржавали „мирне“ демонстранте док су убијали полицајце и палили зграде, увели санкције итд.); доста да се смучи сваком ко у овој лудници још није потпуно душевно оболио. На Мајдану и улицама Кијева према званичним подацима погинула су 82 човјека, љекарску помоћ су тражило око 650, а на болничко лијечење је примљено преко четрсто људи. За САД све је јасно, за неред је крива власт: „Ми смо огорчени тим што владине снаге безбједности Украјине отварају ватру по својим грађанима“, изјављују Американци, који су припремили „револуцију“; њихова поквареност нема граница.
E moj Branimire
Koliko si gluposti ovdje objavio vjerovatno nijesi ni svjestan.
Samo neka si zdravo !