ИН4С

ИН4С портал

Гдје је сада обогаћени уранијум?

1 min read

Миодраг Лекић

Пише: Миодраг Лекић

Гдје је сада обогаћени уранијум? (Подсјећање на једну Big Liе – Велику Лаж).

У емисији прије неки дан, заједно са шефом мисије УН у Подгорици Дијегом Зориљом, нисам лако могао одговорити на питање из наслова емисије. Емисија била посвећена мистеријама рата Изреала и Ирана.

Због потребе опреза пред пропагандама свих страна, подсјетио сам на “Big Liе“ („Велику Лаж“) како је америчка штампа са извјесним закашњење назвала образложење америчко британског напада на Ирак 2003 год.

Што се тада догодило?

Остало је историчарима да сумирају догађаје и билансе рата у Ираку који је 20. марта 2003. године започет у стилу „рата звијезда“, да би седам година касније једне ноћи, тихо, без медијског спектакла, амерички војници и тенкови прешли ирачко – кувајтску границу, чиме је рат завршен.

Многи су читаву причу вратили на почетак, питајући се да ли су стварно постојали валидни разлози за ратну интервенцију.

Заправо на кључно питање – да ли је ирачки диктатор Садам Хусеин посједовао оружје за масовно уништење?

А пристизала су и друга трауматична питања – да ли се из тог рата одлази као побједник или као поражени? Каква је послије тог рата стварност и будућност Ирака? Да ли ће се тамо наставља грађански и вјерски рат, и да ли ће Ирак уопште опстати као јединствена држава? Или ће се распасти на три дијела који би контролисали Курди, Шити и Сунити, са вјерским лидерима на челу.

А све је почело тријумфално, првим побједама не терену, па је 1. маја 2003. тадашњи амерички предсједник Дорж Буш у пилотској униформи, на носачу авиона „Абрахам Линколн“ свечано изјавио да је рат у Ираку завршен америчком војном побједом. Ствари су убрзо почеле да се компликују.

Предсједник Буш није имао ријешења како да заустави кланицу и Ираку, тероризам, избјеглице, пљачке, између осталог и пљачке великог културног блага старе ирачке цивилизације, хаос, па и компромитовање америчких служби откривањем фотографија и снимака логора у којима су ирачки затвореници садистицки мучени.

Предсједницки кандидат Барак Обама је у својој изборној кампањи 2010. обећао америчко војно повлачење из Ирака. Тако се и догодило. Ипак, једна америчка база је остала тамо.

Биланс је тежак. Истина, свргнут је ирачки диктатор, али земља је тотално дестабилизована, започео је и унутрашњи грађански и вијерски рат, дошло је до јаког инфилтрирања радикалног ислама и снага тероризма…

Враћамо се оправдању за рат и посједовању опасног оружја.

<

Рекосмо већ, ако је и на почетку могло бити проблематично, касније се испоставило као лажно. Утврдило се да Садам Хусеин није располагао с оружјем за масовно уништење. Дакле „Big Liе“. Велика Лаж.

Чак је Колин Пауел, угледни амерички генерал и политичар послат у Уједињене нације да образлаже тврдње о постојању опасног оружја у Багдаду, касније признао да се радило о непоузданим информацијама. Тиме је завршена, прилично неславно, и његова јавна каријера.

И британски премијер Тони Блер се посебно истакао јавним тврдњама да (непостојеће) оружје за масовно уништење у Багдаду представља непосредну опасност за свијет.

Касније се у Великој Британији водила велика јавна истрага због лажних навода премијера Блера за почетак рата, чиме је озбиљно – како је наводила истраживачка комисија – угрожена и британска међународна репутација.

Коначно, тај ратни напад на Ирак је започео без сагласности Савјета безбједности, па је та велика ратна операција са крупним међународним последицама била и велики ударац мултилатерализму, систему Уједињених нација, дипломатији.

Рат у Ираку је изазвао озбиљне подјеле и међу чланицама НАТО савеза. Поводом тог рата се сасвим подјелила Европска унија на земље које су одбиле да у њему учествују, предвођене Француском и Њемачком, и на оне друге које су исказале солидарност са САД.

Очигледно пропаганда и лажне вијести функционишу једно вријеме. Није било довољно веребално и пропагандно прокалмовати почетак борбе „снага добра“ против „снага зла“.

Зато се нисам устручавао да у ТВ емисији прије неки дан ту лажну конструкцију за почетак рата у Ираку назовем правим именом – Велика Лаж.

Између осталог и као поука за опрез према верзијама које данас долазе поводом нових ратова. Поводом теме емисије – како из Тел Авива, тако и Техерана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<