„Гаспром“ прекинуо испоруку гаса преко Украјине
1 min read
Компанија „Гаспром“ остала је без техничке и правне могућности да испоручује гас за транзит преко Украјину, истеком уговора са компанијом „Нафтогас Украјине“ руски гас неће се испоручивати од 8 часова по московском времену 1. јануара, саопштила је руска компанија.
„Дана 1. јануара 2025. у 8 сати по московском времену истекао је рок важења докумената потписаних 30. децембра 2019. године: уговора између компанија ‘Газпром’ и ‘Нафтогас Украјине’ за организовање транспорта руског гаса преко територије Украјине и Споразум о сарадњи између гасно-транспортних оператера Русије и Украјине – компанија ‘Гаспром’ и ‘Оператор гасног транспортног система Украјине'“, наводи се на Телеграм каналу компаније.
Украјинске власти раније су више пута изјављивале да не планирају да продуже уговор о транзиту.
„Због вишекратног и јасно израженог одбијања украјинске стране да продужи ове споразуме, ‘Гаспром’ је од 1. јануара 2025. године лишен техничке и правне могућности да испоручује гас за транзит преко територије Украјине. Од 8 сати по московском времену не врши се испорука руског гаса за његов транспорт преко територије Украјине“, додаје се у саопштењу.
„Гаспром“ је у протеклој години преко ове маршруте испоручио око 15,5 милијарди кубних метара гаса, што је износило приближно 4,5 одсто укупне потрошње у ЕУ. Преко ње су руски гас добијале Молдавија и четири земље ЕУ: Словачка, Аустрија, Италија и Чешка. Украјински транзит је доминирао у снабдевању гасом Аустрије, Словачке и Молдавије.
Саопштење Министарства енергетике Украјине Украјинско Министарство енергетике такође је саопштило да је обуставило транспорт руског гаса кроз земљу.
„У 7 часова је, у интересу националне безбедности, обустављен транспорт руског природног гаса преко територије Украјине“, саопштило је Министарство на свом Телеграму.