Франета: Умјесто да памтимо сјајну туристичку историју Милочера, ми се бранимо од машина и бетона

Са претходног протеста
Александар Франета, предсједник Општинског одбора Праве Црне Горе – Будва, саопштио је:
,,Прије двије године житељи Паштровића и мјесна заједница Свети Стефан позвали су чувеног филмског глумца Роберта де Нира и директорку Унеска Ирину Бокови да спријече „еутаназију“ Милочерског парка. И тада, као и данас, најављивало се да ће на том простору станове за тржиште градити грчки инвеститор. Урбанистички је нападнут овај јединствени ботанички резерват, који је један од најљепших паркова у Европи! У одбрани овог не само природног, него и духовног и историјског драгуља стала је Права Црна Гора чији представници су минулих дана дали свој допринос у организованим мирним протестима.“
Он је у своме саопштењу додао и да је Милочер идентитет овог поднебља, капија која отвара и затвара сво наше наслеђе. Карађорђевићи су тридесетих година прошлог вијека купили земљу у парку, углавном од мјештана. Краљица Марија Карађорђевић је у дворац уложила 4,5 милиона ондашњих динара, а цио комплекс је финансираниз краљеве благајне.
,,Она је све вријеме надгледала радове, у неколико наврата је ту боравио и њен супруг краљ Александар, прије трагичне погибије у Марсељу 1934.године, као и кнез Павле који се такође дивио љепотом овог краја и овдје рођендане славио својим синовима Петру, Андреју и Томиславу. Он је звао Паштровиће и остало локално становништво да дођу и придруже се њиховом породичном слављу. Краљица је 1936.године отишла у Енглеску, због школовања дјеце“, казао је.
Франета је рекао и да је Краљичина плажа у Милочеру названа по краљици Марији, која је послије смрти Александра Карађорђевића често долазила са принчевима у краљев љетњиковац. ,,Краљ Александар посјетио је први пут Милочер и Свети Стефан 1925.године, послије завршетка Његошеве капеле на Ловћену чију је изградњу помогао, пошто су је порушили Аустријанци. Тада је одлучио да на Милочеру, који му се допао, изгради љетњиковац у коме, на жалост, краљ никада није заноћио. Убијен је двије године прије завршетка изградње“.
,,Град хотел Свети Стефан ових дана је обавијен тишином. Током деценија трајања у дебелу књигу утисака уписани су славни гости. У једном дијелу Будванске ривијере своја запажања записали су Софија Лорен и Карло Понти, Алберто Моравија и Андре Марло, Ричард Видмарк, Клаус Кински, Кирк Даглас, Силвестер Сталоне, Џереми Ајронс, Моника Вити и Марина Влади, Борис Спаски и Боби Фишер, Јуриј Гагарин, Леонид Леонов, Сандро Пертини, Вили Брант, Ђулио Андреоти, Хелмут Шмит, Јосип Броз Тито, Роберт Макнамара, Клаудија Шифер, Новак Ђоковић, краљице, принчеви, престолонаследници“, изјавио је.
Франета је још и питао зашто умјесто одговора на питање који је разлог заборављању сјајне туристичке историје Милочера и Милочерског парка, треба да се бранимо од тешких грађевинских машина, бетона и челика. Само ове побројане личности довољан су разлог да схватимо да Милочер треба бранити да би сачували његов и наш идентитет, свјетску препознатљивост, имиџ који је деценијама стицао.
,,И на крају ваља подсјетити да је Свети Стефан педестих година прошлог вијека претворен у град –хотел. Прво су сликари Петар Лубарда и Мило Милуновић изашли с предлогом да он постане свјетска ликовна колонија, а идеју је прихватила тадашња Влада Црне Горе. Највеће туристичко признање „Златна јабука“ свјетска асоцијација новинара и писаца додијелила је 1972.године управо Светом Стефану. А новинари из тадашње цијеле Југославије, Европе и остатка свијета хрлили су на терасе овог љетовалишта да би снимили кадрове за туристичку историју, направили интервју са познатима.“
Франета је закључио ријечима: ,,И тада је „Светац“ имао лијепо урађене апартмане, ванредну кулинарску екипу коју је предводио Душан Миковић, најбољи југословенски кувар у то вријеме , врхунску конобарску „чету“. И наравно лијепу околину коју и данас има. Ипак, његовој слави највише су допринијели –имена, свјетска и позната.“

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Франета једини прави и искрени опозиционар у Будви.
Svi gradjani koji ustanu protiv pljačke i devastacije su predvodnici narodne bune protiv dahija!Nikako nije kriv nikakav beton i mašine nego je kriv drps i kapo ajatolah milas.
Nije bez razloga milas izmjestio urbanizaciju u Podgoricu.Sve se radi smišljeno i planski a barikade treba narod postaviti kod aerodroma,kod luka,duž cijele obale,duž planina i tokova rijeka i jezera!!
Po kongresu,koji je u toku se vidi kraj režima!!!