Француски комадант апелује да се не прими Косово у УНЕСКО
1 min read
Бивши комадант специјалне француске јединице у саставу Кфора, пуковник Жак Огар изјавио је да Унеско не треба да прими у своје чланство Косово, јер му ту није мјесто.
„Имам поруку за УНЕСКО – немојте да устукнете под притиском јер исти који су рушили и спаљивали, данас желе у УНЕСКО. Косову тамо није мјесто“, рекао је Огар.
Подсјећања ради, Огар је официр и племић, који је 1999. спасио манастир Девич код Србице и сестринство у њему, иако то није био примарни задатак специјалне француске јединице којом је командовао.
За свој несебичан и храбар чин Огар, иначе дванаеста генерација војника у својој породици, одликован је Орденом Светог Саве.
Пуковник Огар за кога кажу да је „хришћански официр“, након 26 година службе, по повратку са Космета, одлучио је да униформу окачи о клин.
„Српска културна баштина, која је свјетска, на Космету мора бити спасена. Aлбанци и њихова власт имају две приче. Једну за свјет по којој су добри и брижни, а другу на Косову, тамо гдје је прави живот. A тамо они не штите цркве и манастире, већ их уништавају“, поручује француски пуковник.