ИН4С

ИН4С портал

(ФОТО/ВИДЕО) 150 година Невесињске пушке: Симбол слободе и јединства српског народа!

1 min read

У Невесињу се данас обиљежава 150 година од Невесињске пушке, у присуству највиших званичника Републике Српске и Србије, као и предсједника Скупштине Црне Горе Андрије Мандића.

Литургију је служио патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Порфирије.

Патријарх Порфирије поручио је у бесједи након литургије, коју је служио у Храму Вазнесења Господњег у Невесињу, да српски народ мора да чува православну вјеру и живи са њом, јер ће само тада имати радост и мир.

“Наш живот се темељи на вери. Наша православна вера нас је обликовала и сачувала кроз векове”, истакао је патријарх Порфирије, преноси РТРС.

Патријарх је указао да српски народ има вјере откад зна за себе, али не у било шта, у непознате силе које управљају свијетом, већ у једног Господа. Он је истакао да ће Срби као вјерни народ бити Христови до краја света.

Како је рекао у Невесињу, пуцањ из те пушке није био хитац мржње и освете већ хитац у просторе слободе и достојанства и позвао српски народ на јединство речима да то што мислимо и гледамо другачије није разлог за неспоразуме и сукобе, нити за искључивост и мржњу.

Литургији су присуствовали министри културе Србије Никола Селаковић, информисања и телекомуникација Борис Братина, посланици у Народној скупштини Републике Српске и Србије, начелници источнохерцеговачких општина, градоначелник Никшића, као и велики број вјерника.

На Тргу слободе у Невесињу одржава се свечана академија, а након академије у Спомен парку у селу Крекови биће служен помен код споменика јунацима Херцеговачког устанка.

Додик: Српска мора да испоштује завјет невесињских устанака

– Српска и Србија важне догађаје обиљежавају заједно. Зато данас овдје морам да кажем да славни Невесињци који су дигли устанак, учинили су једну велику ствар, поставили Невесиње да буде темељ историје српског народа и њеног идентитета – истакао је Додик.

Додао је да је слобода кључна ријеч српског народа кроз историју.

Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

– О славним устаницима овдје написане су многе књиге. Наша историја је дубоко страдалачка. Ми морамо данас да извучемо поруке из те историје. Да све догађаје историјске, искажемо снажно кроз наше образовање. Да упишемо оно што је наша истина – додао је Додик.

Како он наводи, Српска мора да испоштује завјет невесињских устанака.

Предсједник Српске изјавио је да историјски циљ српског народа мора да буде уједињење Републике Српске и Србије.

– Зашто ми то не смијемо да кажемо? Зашто сви могу да имају своје планове, а ми не смијемо? – рекао је Додик.

<

– Не смијемо да преваримо оне који су своје животе положили за слободу – истиче Додик.

Додик је указао да српска елита мора да се окупи и дефинише националне и државне циљеве.

– Потребно је наше јединство, несумњиво вођство и снажне државе. Ми желимо да ту нашу платформу изградимо са Србијом, а не са Бошњацима и Хрватима – рекао је Додик.

Предсједник Српске је истакао да Срби данас имају двије државе – Српску и Србију.

– То није БиХ. Што више боравимо у њој више ћемо изгубити нашег идентитета – рекао је Додик.

Мацут: Српска историја свједочи да се борба српског народа за слободу никада није гасила

Српска историја свједочи да се борба српског народа за слободу никада није гасила, истакао је премијер Србије Ђуро Мацут у Невесињу.

– Српска историја обиљежена је бунама, ратовима, избјеглиштвом, али борба за слободу никада се није гасила. Невесињска пушка свједочи колико је воља народа за слободом увертирала ван граница Балкана – истакао је он.

Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Додао је да Невесињска пушка је била варница за друге ратове.

– То је завршна тачка у једном од најзначајнијих периода српског народа – истакао је он.

– Кроз вијекове наш народ је непрестано тражио слободу и често по цијену најтежих жртава. Цијели 19. вијек као да смо провели на стражи у војним рововима желећи и снивајући ослобођење и уједињење. У Херцеговини искра борбе за слободом никад се није угасила. Буне су дизане 1825. и 1858. године, али посебно се у памћењу народа урезала она из 1861. године. Његова борба постала је симбол отпора и тежње за правдом – навео је Мацут.

Истакао је да је управо Невесињска пушка и, на крају, Берлински конгрес представљају полазну и завршну тачку једног од најзначајнијих и најбурнијих периода у историји српског народа.

– То је био преломни историјски лук од побуне једног народа до дипломатског признања његове државности на европском нивоу. Међутим, умјесто правде, великим силама тог доба били су важни њихови интереси, па су границе прекрајане, без разумијевања и праведних тежњи људи који живе на Балкану. Умјесто мира, многе одлуке рађале су нове сугласице и заоштравања у односима међу народима. И данас, када гледамо сличне геополитичке поступке, не можемо се отети утиску да свијет и даље није научио лекције из тог доба. Да трајни мир не може да се гради без истине, правде и уважавања страдања оних бројчно малих, али поноситих народа који су своју слободу изборили жртвом, а не туђем рачуну – закључује Мацут.

Мандић: Невесињска пушка симбол борбе за слободу свих балканских народа

Невесињска пушка је симбол отпора и симбол жртве за слободу и темељ слободе свих балканских народа и држава које су биле под окупацијом Отоманског царства, рекао је данас у Невесињу предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.

Фото: TANJUG/ SRNA/ ALEKSANDAR ANTONIĆ

– Њихово јунаштво неће се памтити само као локална или регионална епопеја већ историјска прекретница која је отворила источно питање како се то тада звало у европској политици и штампи. Та искра отпора која је упаљена у Невесињу 1875. није угашена, као што је то мислио тадашњи окупатор, већ је постала све снажнија, све јача и светија – додао је Мадић.

Мандић истиче да данас, када обиљежавамо вијек и по од тог славног устанка, не говоримо само о једном историјском догађају, већ говоримо о темељу слободе за све балканске народе.

– Јунаци Невесињске пушке нису се борили само за своја села, породице и завичај, већ за све Србе и за право на живот у слободи. Захваљујући херојству Херцеговаца и побједама српске и црногорске војске, ове државе су добиле пуно међународно признање, а Бугарска је послије петовијековног ропства постала кнежевина – нагласио је Мадић.

Он је истакао да је овај јубилеј од посебног значаја и за Црну Гору “јер нас подсјећа ко смо били, гдје смо данас и шта нам је чинити у будућности”.

– Данас више него икада морамо чувати историјско памћење, морамо васпитавати младе на примјерима херцеговачких, црногорских и других српских јунака на моралној вертикали коју су нам оставили. Храброст тих устаника није остала само у 19. вијеку, она се пренијела и на нове генрације, на српске добровољце у Блаканским ратовима, на мученике Солунског фронта и на оне који су полжили животе у Другом свјетском рату – рекао је Мадић.

Вучевић: Невесиње мјесто на којем се директно писала историја српског народа

У свакој нацији постоје историјска знаменита мјеста на којима се директно писала историја тог народа. Та мјеста дефинишу тај народ и инспиришу будућа покољења према тим историјским мјестима се његује посебна култура сјећања да бисмо памтили и учили на тим свијетлим примјерима, рекао је Милош Вучевић, савјетник предсједника Србије.

Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

– Тако су сви народи одвајкада чували сећања на своје националне див-јунаке да би следили њихове примере и избегли будуће грешке и страдања, да бисмо се сећали и борили против човекове највеће слабости, а то је заборавност – рекао је Вучевић.

Како он додаје, Невесиње је једно од тих мјеста које је Србе обиљежило.

Он је рекао да је на овом мјесту почео и затворен круг правде и правичности, круг Божије промисли.

– На овом мјесту се формирала светосавска мисао и управо овдје, на једном од извора српства, одјекнули су пуцањ и поклич – истакао је Вучевић.

Он сматра да је невесињски устанак поново важан као подсјећање на то да је српство једно и јединствено, без обзира на то у којим државама обитава.

– Да нас подсјети да када смо били једно и јединствени, све силе овога свијета на Берлинском конгресу морале су да признају и потврде нашу државност и слободу. Да су наши преци гинули знајући да је основни циљ – да сачувамо народ, вјеру и државу од Бога дату – рекао је Вучевић.

Подсјетимо, Невесињска пушка је назив за први сукоб између Срба и Турака у Херцеговачком устанку (1875 – 1878), који је почео 9. јула 1875. године. По овој првој устаничкој победи цео устанак у Херцеговини назива се Невесињска пушка.

Пратите УЖИВО:

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

4 thoughts on “(ФОТО/ВИДЕО) 150 година Невесињске пушке: Симбол слободе и јединства српског народа!

  1. Овдје у Црној Гори код поклоника Монтенегристике и заговорника теорије о црногорском језику се намерно превиђа чињеница да су Срби Невесињци, Требињци, Билећани, Срби Херцеговци из Гацка као и Пребиловаца и других мјеста али и Срби из Рашке области, из Сјенице, Прибоја, Сјеверу на, Пријепоља, Нове Вароши и из Новог Пазара имали у говору глас ШЈ, па су говорили Шјеница за Сјеницу, Шјеверин за Сјеверин, Шјутра, Шјевер, Шјекира итд. То се намерно превиђа да би испало да су само старосједеоци данашње Црне Горе имали тај глас ШЈ у народном говору. Значи, велики број Срба је одувјек имао тај глас ШЈ а упоредо се са књижевном реформом изговарао и као СЈ.

    11
    1
  2. Све је тако, него сад ново вријеме па по новоим стандардима потурице, расрбице нису зло чинили, него Срби што су се бранили. Данас се тако чита историја.
    Вјера нас је одржала, Богу хвала.

    11
    1
  3. Нажалост,Срби се још увјек боре да их расрбице уз окупаторе опет не нападају.
    Србски великодостојници као да сд плаше да су се Срби дигли на устанак против турака и потурица, који су чинили вјековима геноциде над Србима.

    1. Све је тако, него сад ново вријеме па по новоим стандардима потурице, расрбице нису зло чинили, него Срби што су се бранили. Данас се тако чита историја.
      Вјера нас је одржала, Богу хвала.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<