ИН4С

ИН4С портал

Фонд пријавио поликлинику „Хипократ“ за фалсификовање извјештаја

1 min read

Фонд за здравствено осигурање Црне Горе; фото: Побједа

Службеници полиције провјеравају наводе да ли је Поликлиника Хипократ достављала Фонду за здравствено осигурање фалсификоване извјештаје о снимањима магнетном резонанцом.

Службеници Управе полиције, по налогу Основног државног тужилаштва у Подгорици, више од годину дана провјеравају сумње да је приватна здравствена установа Поликлиника Хипократ достављала Фонду за здравствено осигурање (ФЗО) фалсификоване извјештаје о пружању услуга магнетне резонанце, како би стекла услов да буде исплаћена из буџета ФЗО-а.

Полиција поступа по пријави коју је 27. марта 2024. године ФЗО поднио Станици криминалистичке полиције за сузбијање економског криминала, док су документацију доставили 22. новембра прошле године.

Поликлиника Хипократ и ФЗО су 2023. године потписале уговор о пружању специјалистичко-консултативне и дијагностичке здравствене заштите из области радиолошке дијагностике, који важи од 1. јануара 2024. до краја 2025. године. Тим уговором је омогућено да се о трошку ФЗО-а осигураници снимају магнетном резонанцом у приватној клиници.

Због недостатка апарата за магнетну резонанцу и дуге листе чекања ФЗО годинама шаље пацијенте у три приватне клинике са којима има потписан уговор. Осим са Поликлиником Хипократ у Подгорици уговори су потписани и са поликлиникама Конзилијум и Мој Лаб.

Јавни здравствени систем Црне Горе располаже са четири апарата за магнетну резонанцу, од чега се три налазе у Клиничком центру Црне Горе у Подгорици, један у Клиничко-болничком центру у Беранама док нови уређај намијењен Општој болници у Бару и даље није у функцији.

Уговорима са приватним поликлиникама дефинисано је да магнетске прегледе осигураника ФЗО-а могу радити само љекари који су у пуном радном односу са приватном клиником, а чија су имена прецизирана уговором.

Тиме је избјегнута могућност конфликта интереса у којем би љекари из јавних здравствених установа, који учествују на конзилијумима на којима се одређује да ли неко треба да иде у приватну клинику, радили такве прегледе у приватним установама кроз допунски рад.

Уговором између Хипократа и ФЗО-а одређена су по три радиолога и медицинска техничара који могу радити услуге магнетне резонанце.

Један потпис пацијенту, други Фонду

У пријави коју је ФЗО поднио Управи полицији, а у коју је БИРН имао увид, наводи се да Поликлиника Хипократ није достављала тачне податке у фактурама за услуге магнетне резонанце. Уговором је предвиђено да приватна клиника надлежној подручној јединици ФЗО-а једном мјесечно доставља електронске и папирне фактуре о пруженим услугама, а уз фактуру се прилаже упут изабраног доктора, предлог надлежног конзилијума КЦЦГ и извјештај о пруженим здравственим услугама, са потписом и факсимилом љекара специјалисте који је одређен уговором.

Међутим, у пријави ФЗО-а се наводи да су им из Хипократа током јануара и фебруара прошле године достављали електронске фактуре у којима је као главни радиолог наведен љекар који је у извјештајима приказан само као консултант, док главни радиолог из извјештаја није наведен у фактурама.

„Наведено нам указује да је ординариус (главни радиолог) у извјештају наведен само како би фактура била призната од стране ФЗО-а, а самим тим исплаћена средства установи, док је у стварности услугу пружио љекар који није обухваћен уговором”, наводи се у пријави коју потписује директор ФЗО-а Вук Кадић.

У пријави се наглашава да је важно да извјештај који је уручен пацијенту мора бити идентичан извјештају који је достављен ФЗО-у, упозоравајући да у фактури морају бити вјеродостојно наведени подаци из специјалистичког извјештаја.

„Све наведено указује да је у питању фалсификовање извјештаја како би исти кроз фактуре били прихваћени, а новчана средства исплаћена“, пише у пријави.

<

ФЗО је прошлог новембра Управи полиције доставио извјештаје прегледа магнетном резонанцом појединих осигураника, који су они приложили ФЗО-у као доказ у поступку остваривања права на привремену спријечност за рад.

У пријави се наводи да је извјештаје пацијената потписала др Жанка Церовић, док су у извјештајима са истим бројем протокола и садржином који је поликлиника доставила ФЗО-у, потписани Церовић и главни радиолог који је у сталном радном односу у поликлиници.

Поново поништен тендер за набавку магнетне резонанце

Управа за капиталне пројекте покренула је крајем 2022. године поступак јавне набавке за набавку двије магнетне резонанце за потребе општих болница у Бијелом Пољу и Никшићу, процијењене вриједности 1,56 милиона еура без ПДВ-а. Поступак никада није реализован, а након бројних жалби и више измјена током поступка коначна одлука о поништењу тендера донесена је у новембру 2024. године.

Министарство јавних радова је 6. јуна објавило нови тендер за потребе набавка магнетних резонанци општих болница у Бијелом Пољу и Никшићу вриједан 1,56 милиона еура, али га је само након 10 дана поништила. Комисија за спровођење поступка одлучила је да треба битно измијенити техничку спецификацију након што је пристигао одређени број захтјева за измјену тендерске документације.

Жанка Церовић је предсједница Љекарске коморе Црне Горе и запослена је као специјалиста радиолог у КЦЦГ, а до марта 2023. године била је помоћница директора Клиничког центра. У уговору ФЗО-а и Хипократа њено име се не налази на списку љекара који могу прегледати пацијенте чије трошкове плаћа ФЗО.

Из ФЗО-а су подсјетили да се према уговору трошкови плаћају само ако снимке обрађује љекар који је у пуном радном односу са приватном клиником.

„У конкретном случају очигледно је да је ФЗО-у достављен фингирани извјештај који није вјеродостојан и садржина истог се не поклапа са садржином примјерка достављеног осигуранику, како би се остварило право на наплату наведене услуге од ФЗО-а“, наводи се у документу.

Церовић је казала БИРН-у да ради у Хипократу као љекар консултант уз одобрење свог примарног послодавца (КЦЦГ) у оквиру допунског рада, “као уосталом и већина црногорских љекара, па и сам директор Фонда за здравствено осигурање (Вук Кадић)“.

„Увјерена сам да ће се све околности и чињенице у вези са предметним случајем расвијетлити кроз надлежни законски поступак, те да ће институције система поступати у складу са начелима објективности, правичности и претпоставке невиности“, рекла је Церовић.

Она је тако одговорила на питање БИРН-а да ли је била главни радиолог на снимањима магнетне резонанце и, ако јесте, сматра ли то моралним и оправданим с обзиром да је истовремно предсједница Љекарске коморе и запослена у КЦЦГ. Упитана је и о притужбама ФЗО-а о фингираним извјештајима.

Церовић је казала и да није у могућности да се изјасни о томе да ли је здравствена установа Хипократ извршила дјело које је предмет кривичне пријаве, будући да ће ове чињенице утврдити надлежни органи.

“Међутим, као дугогодишњи сарадник ове здравствене установе, могу из свог личног и професионалног искуства потврдити да је ријеч о респектабилној установи која је увијек показивала висок степен професионализма, одговорности и поштовања законитости”, казала је она.

Из поликлинике Хипократ и поред више усмених обећања нису доставили писане одговоре на питања БИРН-а о пријави ФЗО-а.

Дуг за 2024. исплаћен кроз арбитражни поступак

Из ФЗО-а су казали БИРН-у да је након арбитражног поступка у којем су учествовали представници поликлинике, Министарства здравља и Љекарске коморе одлучено да трошкови услуга Хипократа за 2024. годину буду исплаћени.

Уговором између ФЗО-а и поликлинике предвиђено је да се у случају евентуалног спора може покренути арбитражна комисија састављена од два представника ФЗО-а и по једног представника поликлинике, Министарства здравља и КЦЦГ, док се одлука о спору мора донијети у року од 30 дана.

„На основу арбитражног поступка исплаћена су средства за услуге које су фактички пружене у 2024. години, за које су опредијељена средства буџетом за 2024. годину, док се пред Управом полиције води истрага у погледу фалсификовања документације која је омогућила противправно стицање имовинске користи“, навели су из ФЗО-а.

Из ФЗО-а су казали да је, према њиховој рачуноводственој евиденцији, износ фактурисаних услуга поликлинике Хипократ у 2024. години износио 491.450 еура. Истакли су и да од Управе полиције очекују да утврди да ли је и колико извјештаја фалсификовано, наводећи да ће након тога моћи да процјене евентуалну штету. Из ФЗО-а тврде да им се након поднијете пријаве Управа полиције више није обраћала тим поводом нити је било конкретних одлука.

Из Управе полиције казали су БИРН-у да службеници Станице криминалистичке полиције за сузбијање економског криминала поступају по пријави ФЗО-а, наводећи да се по налогу Основног државног тужилаштва у Подгорици предузимају потребне мјере и радње.

Из Основног државног тужилаштва су казали да је дат налог службеницима Управе полиције да прикупе потребна обавјештења као и да се предузимају све законом предвиђене мјере и радње.

(бирн.ме)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “Фонд пријавио поликлинику „Хипократ“ за фалсификовање извјештаја

  1. Bože, može li se išta pošteno, ljudski i po zakonu uraditi u ovoj državi. Stvoren sistem, ako ne kradeš, pljačkaš i lazeš, ti onda ne vrediš ništa. Ovo je strašno

  2. Колико сам разумео спорне факторе су исплаћене и ако су спорне.
    И онда “врхунски стручњаци” и тамо и амо раде по два-три посла за два-три газде и успут дају стручна мишљења и тамо и амо.
    А онда полиција и тужилаштво узимају изјаве и тамо и амо и треба да оцене врхунске стручњаке. И рече неко да и шеф РФЗЗО ради допунски код…????
    Што ли ми паде на памет фраза системска корупција???

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *