IN4S

IN4S portal

Femić: Dis je postao veliki, tamni prorok srpske poezije, u čijem je srcu treperilo toplo osjećanje za bližnje, porodicu i otadžbinu

1 min read

,,Osjećanje utamničenosti i  emocionalno-duhovnog utrnuća pred besmislom niko u našoj poeziji nije dočarao tako autentično kao Dis“, kaže za portal IN4S prof. dr Radoje Femić, povodom godišnjice smrti srpskog pjesmika Vladislava Petkovića Disa.

Piše: Radoje Femić

Vladislav Petković Dis u srpskoj književnosti prestavlja dragocjeni prelaz od simbolizma ka ekspresionizmu, koji nažalost, nije ostvaren zbog pjesnikove nesrećne sudbine i nedovršenog pjesničkog pregnuća.

Svojevremeno optužen od najvećeg autoriteta književne kritike za dekadenciju i nemar u pjesničkom postupku, Dis je svojim pjesmama, od kojih su neke prava remek-djela, uspio da osvoji nove izražajne prostore i da suspenduje predvidljivost u evoluciji srpskog pjesništva.

Iako njegove pjesme nemaju dimenziju pedantnog idejno-filozofskog stava, one na jedinstven način daju sliku čovjeka neosmišljene egzistencije. Iako je sasvim moguće da je u tom traganju za suštinom bića Dis imao u vidu sasvim lični, intimistički aspekt, on je uobličio simbole univerzalne snage.

Osjećanje utamničenosti i  emocionalno-duhovnog utrnuća pred besmislom niko u našoj poeziji nije dočarao tako autentično kao Dis.

Pogotovo je u njegovom pjesništvu važan ples pamćenja i zaborava, u kojem se pokazuje varljivost vremena kojoj čovjek podliježe.

Imajući u vidu da je „Utopljenim dušama“ ne samo figurativno anticipirao sopstveni kraj, Dis je postao veliki, tamni prorok srpske poezije, u čijem je srcu, osim za iracionalne vizije, treperilo toplo osjećanje za bližnje, porodicu i otadžbinu.

Tu gdje su se, po mišljenju Borislava Mihajlovića Mihiza, život i smrt  stopili u nerazlučivi amalgam jedinstva, nastala je prva moderna pjesnička figura srpske lirike. Stoga kultura sjećanja na Disovo pjesništvo obnavlja najdublji inovatorski senzibilitet, bez kojeg ne može biti istinske kreacije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *