ФЦС подржао снимање филма о Марку Краљевићу
1 min read
Филмски центар Србије (ФЦС) финансираће филмове Данета Комљена, Владимира Тагића, Дејана Зечевића, Зорана Амара и Марка Новаковића. О томе је одлучила комисија у саставу: Дарко Бајић, Биљана Србљановић, Срдан Голубовић, Светозар Цветковић и Владимир Васиљевић, која је разматрала 46 предлога. Као најбољи на конкурсу оценила је пројекат „Линије жеље” Данета Kомљена који је добио 25 милиона динара за овај филм.
„Ово је прича о бесконачном ходању, о проналаску себе. О припадању. Поезија у форми филмског сценарија. Дане Kомљен је аутор чији је стил и естетика призната и награђивана на светском нивоу. Његов досадашњи експериментални приступ у нарацији, у овом пројекту замењује класичнијом нарацијом, док стилу и естетици остаје привржен, што је, можда, и његова највећа уметничка снага. Kомисија сматра да је неопходно да се овакав стил и таленaт, који Дане Kомљен поседује, константно негује и подржава, јер је реткост на нивоу светске кинематографије. Овај изузетан пројекат својим потпуно иновативним и аутентичним филмским изразом, својим доприносом развитку филмског језика, својим местом у историјском тренутку и оригиналним приступом духу времена, својим истицањем највреднијих достигнућа домаће уметничке сцене у другом областима, пажњом и позитивним одговорима за сарадњу од стране иностраних продуцената, заслужује продукциону помоћ ФЦС-а”, оценила је комисија.
„Југо Флорида” ВладимираТагића (28 мил.) говори о путовању оца и сина на којем се коначно упознају… „Марко Kраљевић” Дејана Зечевића (32 мил.) прати најважнији део живота Kраљевић Марка, јунака српске народне поезије, али и митологије. Комисија оцењује да овај филм има велике потенцијале значајне за читаву домаћу кинематографију – ново преиспитивање митова кинематографским средствима, национална историја пренета кроз уверљив, узбудљив драмски језик, стилска решења у експликацији редитеља која се уметничком снагом и промишљеношћу издвајају од великог дела осталих пројеката.
„Рупа у огради” Зорана Амара (18 мил.) говори о мистериозном убиству двојице младих гардиста испред касарне у Топчидеру 2006. године, које до данас није разјашњено. Осим значаја саме идеје и догађаја, сценарио је уверљив, разломљен у наизглед мозаичку структуру, са хором карактера, који се сви, веома брзо, склапају у једну конзистентну, озбиљну и трагичну нит приче, навела је комисија.
Трилер „Саучесници” Марка Новаковића (17 мил.) говори о саобраћајној несрећи, у којој гине пешак, а будући супруг Бранко убеди Софију, хероину ове приче, да је набоље за све да наставе да живе као да се ништа није догодило. Њихово бекство са места несреће оставља дубоке последице на њену савест…
Kомисија сматра да остали нису испунили услове конкурса, а реч је о пројектима: „Муње опет” Николе Ђуричка, наставку познатог филма, „Аматер” Горана Марковића, о глумцу који се убацује у вртлог политике и доушништва, „Екскурзија” Мирослава Терзића о вршњачком насиљу, „Трпеле” Слободана Скерлића о женама које су починиле најтеже злочине јер су биле жртве породичног насиља, комедија „Шећер” Слободана Шијана о посластичарници коју су претворили у бордел, у сенци трагикомичних историјских догађаја, „Што се боре мисли моје” Милорада Милинковића о животу кнеза Михаила Обреновића, „Равнотежа” Никите Миливојевића о сусрету два човека који откривају своје припадање сукобљеним странама у рату, „Шкартови” Срђана Драгојевића о последицама распада друштва од 80-их година прошлог века до данас. Није прошао ни Драгојевићев „Било једном на истоку”, базиран на приповеци Џилијана Барнса „Бодљикаво прасе”, као ни „Hideout 1453”, научнофантастична мелодрама Лазара Бодроже о доминацији муслиманског тероризма, и други.
У категорији домаћих дугометражнх играних филмова за децу и омладину подржан је пројекат „1970.” Дарка Лунгулова, прича о одрастању, упознавању са филозофијом хипи културе и осећањем слободе, алтернативном музичком сценом, политичким контекстом, љубављу, али и самим собом.
Од дугометражних документарних филмова подржани су, између осталих, „У капсули – Влатко Гилић” Данила Лазовића, о редитељу Влатку Гилићу, биографски документарац о редитељу Горану Марковићу „Портрет уметника у потрази” Маше Нешковић, као и „Разорени Јасеновац – Сага о ревизионизму” Владимира Паскаљевића.
Слободан Шијан, Горан Марковић и Срђан Драгојевић јуче нису хтели да коментаришу одлуку ФЦС.
Прочитајте ЈОШ:
(ВИДЕО) Црна Гора: Подељена земља – први трејлер филма Бориса Малагурског

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

