ИН4С

ИН4С портал

Европски конзервативци које подржава Трамп верују да је дошло њихових пет минута

1 min read

© Tanjug/AP/Kenny Holston

Ово је била велика недеља у Европи за америчку Конференцију конзервативне политичке акције (ЦПАЦ), уз велика окупљања у Пољској и Мађарској.

Избор правог тренутка од кључне је важности, а скупови су одржани пред пољске председничке изборе заказане у недељу.

Говорници су борбу између националисте Карола Навроцког, који ужива подршку ЦПАЦ-а, и либералног градоначелника Варшаве Рафала Тшасковског, описали као „битку за западну цивилизацију“.

И досад је било традиционално место окупљања конзервативаца у Америци, али видљивост ЦПАЦ-а винула се у небеса сад кад се Доналд Трамп вратио у Белу кућу.

Његов покрет Учинимо Америку поново великом (МАГА) држи неоспорну контролу над Републиканском странком.

„Ово није скуп поражених, већ оних који су истрајали“, изјавио је мађарски националистички премијер Виктор Орбан на уводном заседању у четвртак у Будимпешти.

За Трампа је рекао да је „серум истине“ и изнео његову визију нове Европе, коју назива „Добом патриота“, а заснована је на нацији, традиционалној породици и његовој властитој верзији хришћанства.

Уз громогласан аплауз, он и други говорници изругивали су се Зеленом договору Европске уније и жалили се на масовну имиграцију и „родно и воук (wоке) лудило“.

У конгресној хали пуној диско музике, трепћућег светла, видео спотова и телевизијских водитеља, старији политичари на моменте су деловали ошамућени читавим тим гламуром.

„Европљани се не осећају безбедно у властитим градовима, домовима и земљама“, рекао је Орбан.

„Они су странци у властитим домовима. Ово није интеграција, ово је расељење становништва.“

Била је то тема коју су понављали његови гости Алис Вајдел из немачке ултрадесничарске странке АфД и Герт Вилдерс из холандске Партије слободе.

То је покрет који жели да преобликује читав европски пројекат властитим брендом конзервативизима, ратосиљавши се старог либерализма Европске уније.

Међу говорницима били су словачки премијер Роберт Фицо и лидер аустријске Слободарске странке Херберт Кикл.

<

Присутна је била и бивша британска премијерка Лиз Трас, са аустралијским бившим премијером Тонијем Аботом и бившим пољским и чешким премијерима Матеушом Моравјецким и Андрејем Бабисом.

На скупу је био и читав низ утицајних републиканских и јужноамеричких политичара, као и Рам Мадав, представник БЈП-а индијског премијера Нарендре Модија.

У Варшави у уторак, а потом и у Будимпешти, говорници су изложили аргументе за оно што је један од њих назвао „међународним националистичким покретом, глобалном платформом за анти-глобалистичке снаге“.

„За разлику од ЦПАЦ-а у Америци, чини се да ЦПАЦ у Мађарској има већу интелектуалну снагу.

„И он такође служи као прилика – ретка у Европи – за националистичке и популистичке политичаре и активисте да се окупе и оформе мрежу“, каже за ББЦ Род Дрехер, уредник часописа Америкен конзерватив из Будимпеште.

„Обећање Виктора Орбана да ће учинити Будимпешту интелектуалном престоницом дисидентског европског конзервативизима се остварило.“

Орбан се радо позива на ту „дисидентску“ тему, док се европски мејнстрим конзервативци, као што је нови немачки канцелар Фриедрих Мерц, држе подаље од ње.

Стекао се и утисак ове недеље у Мађарској и Пољској да је Трампова администрација дошла да се одужи за подршку коју је амерички председник добио од националистичких лидера у Европи на путу повратка у Белу кућу у новембру прошле године.

„Ако изаберете лидера који ће сарађивати са председником Трампом, пољски народ ће имати јаког савезника“, рекла је Кристи Ноум, Трампова шефица домовинске безбедности, на конференцији варшавског ЦПАЦ-а.

„Наставићете да имате америчко војно присуство овде… и имаћете опрему направљену у Америци, високог квалитета.“

Она није рекла шта ће се догодити ако Карол Навроцки не победи у недељу.

И док покрет МАГАу Европи, који је Виктор Орбан преименовао у МЕГА (Учините Европу поново великом), делује самоуверено, он је претрпео и неке ударце.

Последњи када је либерални градоначелник Букурешта Никушор Дан победио на румунским председничким изборима.

У Албанији, Сали Бериша, лидер Демократске странке који ужива подршку покрета, изгубио је овог месеца на парламентарним изборима од социјалисте Едија Раме.

Бивши Трампов стратег кампање Крис ЛаСивита помагао је Беришиној кампањи.

У Аустрији, наде Херберта Кикла да ће постати канцелар биле су развејане формирањем нове лево-десне коалиције, која је уместо њега изабрала Кристијана Стокера из аустријске Народне странке.

Престо се тресе чак и Виктору Орбану, домаћину конференције у Будимпешти.

Да ли је могуће да се његова порука, толико свежа у ушима његових америчких поклоника, за Мађаре убајатила?

Виктор Орбан

„Ако Навроцки не победи у Пољској, Мађарска ће бити следећа и Виктор Орбан ће изгубити власт“, упозорио је у Варшави Ђорђе Симион, румунски националиста који је изгубио изборе од Никушора Дана.

Следећи мађарски парламентарни избори заказани су за април следеће године.

А виде се и пукотине у фасади јединства.

Украјина и Русија су и даље извор подела.

На спуку је било упадљиво и одсуство италијанске премијерке Ђорђе Мелони.

А било је и лоших вести ове недеље за Виктора Орбана: мађарска стопа плодности пала је у априлу на 1,28, скоро једнако ниско као када је дошао на власт 2010. године.

Није помогло ни 15 година пореских олакшица и подстицаја за заснивање породице како би се парови охрабрили да имају више деце.

Али док су у петак увече у конгресној хали у Будимпешти распремали столице, владало је осећање усхићења, са свим очима упртим у други круг избора у Пољској.

(Би-Би-Си)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *