ИН4С

ИН4С портал

Европски економски и социјални комитет: Забранити продају „златних пасоша”

1 min read
Према заједничком извјештају антикорупцијских организација Transparency International и Global Witness, преко ових програма Европска унија је прошле године добила 6.000 нових натурализованих држављана, а у последњих десет година 100.000 становника са сталним боравком.

Фото: (EPA/Fe­de­ri­co Gam­ba­ri­ni)

У ЕУ постоји између 17 и 20 шема по којима се богатим инвеститорима из разних дјелова свијета омогућује да за уложени новац и куповину некретнина добију стални боравак или држављанство.

Према заједничком извјештају антикорупцијских организација Transparency International и Global Witness, преко ових програма Европска унија је прошле године добила 6.000 нових натурализованих држављана, а у последњих десет година 100.000 становника са сталним боравком. Путем ових шема, чланице ЕУ које издају „златне” визе и пасоше од 2008. до 2019. године привукле су око 25 милијарди евра директних страних инвестиција.

Извјестилац овог савјетодавног тијела ЕУ Жан-Марк Роаран каже да овакви програми издавања пасоша за новац често нису у складу са основним правима на којима се заснива европска сарадња и да их зато треба укинути. Европски економски и социјални комитет је зато позвао Европску комисију да успостави механизам координације који омогућава државама ЕУ да размјењују информације о прихваћеним и одбијеним захтјевима за добијање држављанства и сталног пребивалишта како би се избјегла могућност да појединци, ризични по безбједност, на овај начин долазе до боравишта и држављанства.

По налазима Global Witness, четири чланице ЕУ продају „златне пасоше”: Аустрија, Бугарска, Кипар и Малта. Стално боравиште преко „златних виза” у ЕУ нуди 12 држава: Бугарска, Кипар, Француска, Грчка, Ирска, Летонија, Луксембург, Малта, Холандија, Португалија, Шпанија и Велика Британија. Мађарска је укинула свој програм издавања сталних боравишних дозвола страним инвеститорима за новац 2018. године, пише Политика.

Добијање боравка или држављанства преко „златних шема” има различите цијене. Стални боравак у Грчкој и Летонији може се добити већ за 250.000 евра, док је за кипарски пасош потребно уложити минимум два милиона евра. Иако формално нема цијену, најскупље је стицање путне исправе Аустрије, за чије добијање инвеститори морају да уложе чак и 10 милиона евра.

Према истраживању ове међународне антикорупцијске организације, у последњих десет година највише „златних виза”, свака по 10.000, издале су Шпанија, Мађарска, Летонија, Португалија и Велика Британија.

Од продаје сталних боравишних дозвола и пасоша, по процјени Глобал витнеса, највише годишње зарађују Шпанија (976 милиона евра), Кипар (914), Португалија (670) и Велика Британија (498).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *