Европа на прагу мрака: Политички потреси, војни савези и протести
1 min read
Све очитије геополитичке тензије, војни савези који настају и јачају, као и растуће безбједносне пријетње, свједоче да Европа улази у доба неизвјесности и нестабилности. Британски премијер Кир Стармер упозорио је да се континент креће ка „мрачнијој ери“, што потврђује ескалација конфликата и нови политички потреси који потресају регион.
Политичке одлуке које се доносе на глобалном нивоу додатно потврђују ову тезу. Амерички предсједник Доналд Трамп инсистира да европске земље морају преузети већи терет колективне одбране, а истовремено, Велика Британија настоји да окупи такозвану „коалицију вољних“ која би имала задатак да гарантује мир. С друге стране, Русија оштро одбацује идеју о присуству страних трупа у Украјини, док НАТО остаје у стању перманентног прилагођавања новим условима.
Два савеза
Истовремено, Балкан као хронично нестабилно подручје не остаје поштеђен ових промјена. Хрватска, Албанија и тзв. Косово потписале су војну декларацију о сарадњи, што је Србија оцијенила као провокативан потез који нарушава регионалну безбједност. Војни споразум је потписан у моменту док широм Балкана трају друштвено-политички потреси – вишемјесечни антивладини протести у Србији, наставак сукоба предсједника Зорана Милановића и премијера Андреја Пленковића у Хрватској, док на Косову још није образована нова влада, иако је од избора прошло више од мјесец дана.
Поводом меморандума о војној сарадњи Албаније, Хрватске и Косова огласило се више српских званичника и владиних тела.
„Ово је провокативна иницијативи суседних држава и у супротности је са напорима за јачање регионалне безбедности и међународним правом јер крши Резолуцију 1244 Савета безбедности (о Косову)”, изјавио је министар одбране Србије Братислав Гашић.
Србија, с друге стране, наводно разматра војни савез са Мађарском, што би могло значајно промијенити однос снага у региону. Иако овај савез још није званично потврђен, његова потенцијална реализација показује да Европа више није политички јединствен континент.
Мађарска, иако релативно мала чланица НАТО-а, последњих година улаже значајне ресурсе у модернизацију својих оружаних снага кроз програм „Зрíнyи 2026“ који предвиђа набавку савремених тенкова Леопард 2А7 и самоходних хаубица ПзХ 2000, чиме се значајно унапређују копнене снаге.
Ко би шта унео у њега
Evo veljim Srbima na baterije opet smeta Mandić, valda zato što su im tradicionalni ljubitelji srpskog naroda i zastupnici njegovih interesa iz redova Pes-a, Demokrata, Dps-a, Sdp-a, Sd-a i ostalih iz Evropskog saveza srcu miliji i duši ugodniji.
Ipak su svi oni glasali da je Kosovo nezavisna država, da je srpski narod izvršio genocid u Srebrenici i tako dalje, a Mandić nije, pa je zato uvrijedio njihove tanane i VELJE srpske osjećaje.
Jer oni su svi tradicionalisti po njihovom ukusu, a Mandić zastupa EU vrijednosti, pa nije nikakvo čudo što su NAJBOLJI i NAJVEĆI Srbi kao što su Vragolanka i Jordan uvrijeđeni i povrijeđeni.
I tako, dok agenti i dalje misle da se svi kopčamo na leđa, mi obični Srbi nastavljamo dalje borbu za interese srpskog naroda i svih drugih poštenih i časnih ljudi u Crnoj Gori koji nemaju obaveza prema OKG, prvo pobjedama u Nikšiću i Novom, pa onda redom dalje…
Pih! Mi taman da ukročimo, ona se raspišava! Šteta!
Ne brinite! Manda nastavlja da se bori za EU vrednosti. Srbi ga više ne interesuju.
Milov najvjerniji opozicionar