ИН4С

ИН4С портал

ЕК: Црна Гора да развије конкретне мјере за смањење сиве економије

Брисел

Црна Гора је остварила добар напредак и умјерено је спремна за развој функционалне тржишне економије. Након што је прошлу оштру рецесију 2020. године привреда је забиљежила снажан опоравак у 2021. и наставила да расте стабилним темпом у првој половини 2022. године, указали су из Европске комисије (ЕК). То се наводи у документу „Напредак ка испуњавању економских критеријума за приступање ЕУ: процјене Европске комисије за 2022„, који је објављен на сајту ЕК.

Како се наводи, посљедице руске агресије против Украјине до сада су биле ограничене, без обзира на веома важан допринос ове двије земље црногорском туризму у прошлости. Подстакнута порастом глобалних цијена роба, пише у документу, инфлација је значајно порасла.

„Влада је усвојила амбициозан програм фискалних реформи назван Европа сада како би подржала опоравак након пандемије, уз истовремено пружање фискалних стимулативних мјера за ублажавање терета за домаћинства због раста цијена енергије и хране. Екстерне неравнотеже су значајно смањене захваљујући повратку туризма, док је ситуација на тржишту рада почела да се побољшава чак иако структурни проблеми и даље постоје. Банкарски систем је остао стабилан, а ненаплативи кредити нису значајно порасли у 2022. након што је 2021. истекао мораторијум на кредите усвојен у контексту кризе због корона вируса“, навела је Европска комисија.

Међутим, истиче се, потребан је строг надзор за праћење и рјешавање ризика у погледу пооштравања услова финансирања.

ЕК поручује да би Црна Гора у наредној години, у циљу унапређења функционисања тржишне привреде, требало посебно да имплементира средњорочни план фискалне консолидације који има за циљ даље смањење јавног дуга.

Такође, и да ојача фискално управљање успостављањем независног тијела за фискални надзор.

„Да усвоји стратешки план за анализу свих државних предузећа и припреми предлог оптималног опсега државног власништва. Да развије и спроводи конкретне мјере за смањење сиве економије“, наведено је у документу Европске комисије.

Одржан је, поручује се, широк консензус о кључним основама економске политике упркос промјенама владе. ЕК наводи да су последње двије владе поново потврдиле своју снажну посвећеност путу ка ЕУ и са тим повезаним економским реформама.

„Влада очекује да ће ограничити неке од негативних утицаја рата у Украјини на локалну економију смањењем пореза на основна потрошна добра и горива, пружајући подршку пољопривредној производњи. И фокусирање на алтернативна туристичка тржишта како би се надокнадио губитак руских и украјинских туриста“, наводи се у документу.

Црна Гора је, напомиње се, постигла одређени напредак и умјерено је спремна да се носи са притиском конкуренције и тржишним снагама унутар ЕУ.

Структура привреде је углавном остала непромијењена, потенцира се, али се прилагођавања дешавају унутар сектора.

„Све у свему, мала и средња предузећа остају окосница црногорске економије, чинећи око 94% укупног броја предузећа“, навела је Европска комисија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *