Душко Кнежевић није побјегао, већ је легално напустио Црну Гору
1 min read
Душко Кнежевић
Душко Кнежевић није побјегао, већ је легално напустио Црну Гору. Први пут је Кнежевић потраживан 28. децембра 2018. године, када је издат налог за његово хапшење од стране Специјалног државног тужилаштва (СДТ). Прије тога је био апсолутно слободан грађанин и није био у обавези да се јавља било којем државном органу. Кнежевић је потпуно регуларно напустио Црну Гору.
Ово је данас казала Андријана Разић, бранитељка Кнежевића, којем је данас настављено суђење у предметима „Каспиа 1“ и „Каспиа „.
У наставку доказног поступка, прочитани су писмени докази предложени оптужницом, а Разић је реаговала након што је прочитан допис Управе полиције СПО од 28. децембра 2018. да је ухапшено неколико службеника Атлас банке, те констатовано да је Душко Кнежевић напустио Црну Гору деветог децембра 2018. године.
Суд је прочитао допис да је тога дана у 8.17 сати Кнежевић напустио Црну Гору на аеродрому Голубовци редовним летом Подгорица – Београд, авиокомпаније Монтенегро Ерлајнс.
“То је потврда да је напустио државу Црну Гору на званичном граничном прелазу, са легитимном важећим документом личном картом на своје име. Дакле, није побјегао”, навела је адвокатица Разић.
У предметима “Каспија 1” и Каспија 2, оптужени су Душко Кнежевић и Ђорђе М. Ђурђић, који је још раније закључио споразум о признању кривице. Оптужницом специјалног државног тужилаштва Кнежевићу се ставља на терет да је починио кривична дјела злоупотреба положаја у привредном пословању извршеног путем подстрекавања и прање новца, све у вези продаје хотела “Принцес” у Бару. Судским процесом руководи Амир Ђокај.
Кнежевић је казао да је против њега бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић покренуо интерну потјерницу након његових медијских наступа. Додао је да је након што је објавио снимке у афери “Коверта” против њега расписана Интерполова потјерница.
Разић је истакла да је Велика Британија проблематизовала Интерполове потјернице против Душка Кнежевића, односно да је на 10 страница констатовано да из свих чињеница произилази да је потјерница била политички мотивисана.
“Три Интерполове потјернице, које је Црна Гора против мене расписала, укинуте и избрисане су 08. августа 2020. године, са образложењем да су политики мотивисане. Црна Гора се жалила на ту одлуку, али је Борд Интерпола у Лиона одбацио жалбу. Потом су упутили допис Црној Гори да билатерално тражи моје изручење од Велике Британије”, изјавио је Кнежевић на суђењу.
У доказном поступку прочитани су извјештаји Пореске управе, односно Централног регистра Привредног суда, на захтјеве СДТ-а. За 2015. и 2016., годину повећао се капитал “Атлас хотелс групе” односно привредних субјеката ХТП Корали – Бар, Тренд – Сутоморе, те да је капитал Каспија повећао на 16.232,327 милиона евра, од чега 3.418.000 неновчани износ, а новчани износ 12.814,327 милиона евра.
Разић је указала да из овог доказа произилази да је ЦРПС одговорио на захтјев СДТ-а по питању евентуалног смањења капитала ХТП Атлас групе. Додала је да је СДТ провјеравало да ли је по налогу Душка Кнежевића извлачен капитал “Атлас хотелс групе”, те да је размишљање ишло у доказивање прања новца.
“Закључак је из проведених доказа је супротан, јер је капитал у 2015. години значајно увећан, а то значи да капитал није умањиван него се допуњавао”, истакла је Разић.
У оптужници се наводи да је Кнежевић 20. маја 2015. са умишљајем наговорио Ђурђића, главног извршног директора “Атлас банке” АД Подгорица, да потпише гаранцију и овјери службеним печатом гаранцију за “Каспиа Пропертис Холдингс Лимитед” из Дубаија, на 12,5 милиона евра. Наведено је да је налогодавац Кнежевић, а да је корисник “Каспиа Проперти”, којом се гарантује да ће “Атлас банка” овој компанији платити највише до овог износа од 12,5 милиона евра, на име куповине хотела “Принцес”.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

