IN4S

IN4S portal

Dujović: Nacionalna turistička organizacija, „gađanje“ procentima i matematika

1 min read
Nije matematika bauk, slažem se, ali za našu NTO (nacionalnu turističku agenciju) očigledno jeste!

Činjenice prkose podacima koje iznosi NTO; foto: srbin.info

Piše: Branko Dujović

„Matematika nije bauk, djeco“ – govorili su nam učitelji/ce, nastavnici/ce, profesori/ce. Istina, nije većini lijepo vidjet integral ili onaj grafik funkcije, nije svakom baš lako računat zapremine obrtnih tijela, ali kad su neke osnovne stvari u pitanju, onda su bili u pravu.

Mora dijete naučit, valjaće kroz život, da sabere ili oduzme par brojeva, da izračuna procenat (recimo, popust kad kupuje nešto)… Realno, nisu baš svakom potrebne neke složene stvari, u današnje vrijeme, ima ko to da uradi. Ili jednostavno skineš aplikaciju.

E sad, da li je pojam niza nešto komplikovano, mislim da i nije. Kad kažemo „aritmetički niz“, onda pričamo o nizu za koji važi da je razlika dva uzastopna člana isti broj. Na primjer, takav niz je 1, 2, 3, 4…. Prosto. Ljudskom umu dosta blisko.

Osim aritmetičkog, postoji i geometrijski niz, i u tom slučaju, količnik dva uzastopna člana je isti broj: 2, 4, 8, 16, 32… Nije vala teško ni to shvatiti, ali ljudski um ima problem sa „brzinom“ rasta ovog niza i to nije baš najintuitivnije. Deseti član prethodnog niza je 1024, a dvadeseti član već prebacuje milion.

Koliko ljudskom mozgu nije intuitivan geometrijski niz, dovoljno govori i sljedeći primjer – ako na šahovskoj tabli na prvo polje stavite jedno zrno žita, a na svako sledeće duplo više, onda će na desetom polju biti 512 zrna, a na poslednjem, šezdeset četvrtom ukupno 9,223,372,036,854,775,808 zrna (tačno izračunat podatak). Ima još ovako interesantnih primjera, ali je suština da ljudski mozak nije evoluirao da mu ovo može biti intuitivno, što ne znači da fenomen nije potpuno jasan.

Lijepo ovo objasnih, a sve se moglo i izguglati. Nije matematika bauk, slažem se, ali za našu NTO (nacionalnu turističku agenciju) očigledno jeste!

Može li, molim vas, neko da im objasni da je povećanje od 20-40% turista svake godine upravo – gorepomenuti geometrijski niz i da ćemo kroz nekih 10 godina ovim tempom (računajući prethodnih 10 u kojima smo takođe bilježili rast) imati problem da ugostimo ne samo sve stanovnike planete Zemlje, već i naše galaksije i šire, pa ćemo morati da konsultujemo Zaphoda Biblbroksa i dižemo kredit kod Exim banke radi pravljenja svemirskog broda na pogon beskonačne nevjerovatnoće.

ilustracija: nezavisne.rs

Jer, vjerovatnoća da ovi iz NTO razumiju materiju nije prevelika. Mada, kad je publika sa planete Zemlja, kontinent Evropa, država Crna Gora, tu može i da prođe, nisu to superinteligentni prelivi plave boje, već najčešće supersebični prelivi premazani u 100 boja koji gledaju svoju guzi.u.

Učite matematiku, razvija vijuge!

# Branko Dujović je ovaj tekst objavio na Fejsbuku u avgustu prošle godine. Međutim, pošto su crnogorski zvaničnici i predstavnici NTO nastavili da javnost obasipaju podacima o „rastu broja turista za …%“, tekst Dujovića smatramo i te kako aktuelnim i edukativnim.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Dujović: Nacionalna turistička organizacija, „gađanje“ procentima i matematika

  1. Primjer sahovske table…..ili 52.godisnje proizvodnje psenice na zemlji. Davno to negdje procitah.

  2. Velika je ovo istina,ali batina ima dva kraja,onaj drugi je poceo ove sezone,koji ce se odrziti na sve male i minimalne radnje i izdavanje kreveta,ali bas ti mali i minimalni su vjerovali ovim lazima ,svi oni su berezervno podrzavali lazi o porastu turista kojega nije bilo,ja se sjecam zlatnoga doba od 85 do 88
    kada se nijesi mogo nigdje okupati od stranaca,kada nije bilo mjesta a ni suincobranima i krevetima, a zajednicko velikog preduzeca Montegro turist,koji je u najboljem slucaju tada napravio obrta 135 miliona $,a samo Arsenal iz Tivta 165$ za godinu dan u kojemu je radilo ni 2000 radnika,danas je tu Porto Montegro.Sve drugo sto pisu i govre su lazi ,zarada do 1 milijarde evra,ko tim lazim i glupostima moze vjerovati,oni vjerovatno toliko ubace novca u sistem tim putem ali zarad nije nikada presla ni 100 milona evra ,to je ta Milova ekonomija i drzava!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *