ИН4С

ИН4С портал

Дух Соколске заједнице

Соколска друштва радила су на међусобном зближавању својих чланова. Сматрали су да треба рушити преграде које су раздвајале поједине области које су пре 1918. биле у различитим државама.

Соколска друштва  радила су на међусобном зближавању својих чланова. Сматрали су да треба рушити преграде које су раздвајале поједине области које су пре 1918. биле у различитим  државама.

У Правилима друштва Братимство које деловало као музика соколског друштва у Бару истицало се да ради на учвршћивању заједнице грађана Југословенске државе. (1)

У својој полемици лист Дубровник” истицао је схватања сокола : „код Сокола не пита : ко се како крсти, већ је начело : брат је мио које вјере био ? Је ли с тога што је соколски главни принцип : братска љубав, јединство и слога, те упућивање само на добро народа, нарочито међу сељацима, које се одвраћа од свих порока и упућује их се путем напретка ?” (2)

Антун Гаудер, нараштајац из Винковаца, писао је о соколској нараштајској школи на Палићу и истакао да је задатак соколског образовања створити : „Наш скупни живот у логору, заправо школи уређен је тако да сваки има једнака права и дужности, упућује нас на другарство и слогу, … Но у породици мора владати и поверење. Мора бити узајамне љубави, љубави пуне разумевања за туђе погрешке, која зна праштати,  … љубави, која повећава међусобно поверење до максимума, која ствара братске осећаје и чини од појединаца – до недавно још туђих једно другоме — једну заједницу и братску целину, јаку и способну да одолева свима нападима завидника и соколских противника, којима је наш успех трун у оку и који добро знају да ћемо им ми бити најжешћи противници и највећа препрека у њиховом разорном деловању. Створити таку заједницу циљ је ове наше нараштајске школе.”(3)

Јован Ћирилов истакао је о соколској организацији : Усред земље која је већ трајала своје дане, растрзана разним социјалним и политичким трзавицама, соколски покрет био је оаза толеранције и нестраначког другарства”. (4)

Priredba

Програм и ставове сокола изразио је старешина жупе др Игњат Павлас на Главној скупштини Соколске жупе Нови Сад 29 марта 1936. у свечаној дворани Мушке гимназије у Новом Саду. Скупштину је отворио др. Игњат Павлас поздрављајући бана, изасланика команданта армије, … . Подвукао је да бити добар соко значи и бити добар војник. У свом говору истакао је : „Није један народ онда ако говори једним језиком, него је један народ онда ако једно мисли, једно осећа и једно жели. Тој сврси служиће наше … Соколство и ми нећемо стати све дотле, док не будемо могли речи : читав … народ је … Соколство, а читаво Соколство је … народ”.

Осврћући се на неједнаке прилике под којима се историјски развијао наш народ, раздвојен и разједињен, налазећи да је било људи који нису својски и свесно пригрлили идеју ослобођења и уједињења, др. Павлас је наставио : „Наши идеали биће и јесу, да оне генерације мале деце васпитамо тако, да када постану људи забораве на грехе својих отаца, … васпитати те генерације за подношење жртве за идеале нације и идеале државе.” О селу је истакао : „Оданде, са села долази снага која појачава град. Идимо у наша села, упознајно и ми њих и они нас, јер само оно што се упозна може се волети. А само за оно што се воли може се жртвовати.” Завршавајући свој говор Павлас се обратио соколима : „Желимо да вам у срцу буде отаџбина, а у мишицама ваша снага.”  (5)

На Десетој редовној скупштини Савеза Сокола 26.октобра 1940. разматран је прогон сокола у Бановини Хрватској.

На скупштини је истакнуто : Југославија за коју се соколство борило и за чијим остварењем је тежило, била је духовна Југославија, она која још ни данас није до краја дограђена и поред ове политичке Југославије, спутане у законске чланке и параграфе. Политичку Југославију градили су и граде – а и разграђују – политичари, и за тај рад нека они понесу одговорност. Ми соколи градили смо и градимо  Југославију осећаја и мисли, која живи, не у параграфима, већ у срцу и духу својих синова  и која црпе несаломљиву снагу из њихове љубави, рада и пожртвовности. За ту духовну  Југославију утемељену … на дубоком убеђењу о неумитној судбинској повезаности свих Словена овде на Југу, бориће се соколство и надаље истрајно и неустрашиво … Нека политичари изграђују политичку  Југославију; ми Соколи градићемо у њој, МА КАКО ОНА БИЛА УРЕЂЕНА,  Југославију мисли и срца”.

И поред прогона у Бановини Хрватској на скупштини истакнуто је : „… Са задовољством констатујемо чињеницу да све ово није могло да убије ни дух ни вољу соколства у Бановини Хрватској да и даље остане заточник велике соколске и југословенске мисли. Историја ће показати колико су Соколски борци оваквим својим ставом послужили … националној мисли у овим временима толико судбононосним … “ (6)

GOVOR GANGLA 29.07.1934

У часопису „Братство”, гласнику жупе Осијек, објављена је цртица : „Био сам на војној вежби у Слав. Броду. Први мој слободан излазак из касарне, …. искористио сам да посетим и погледам тамошњи соколски дом. Том приликом била је у дому чајанка. Када сам се тамошњој браћи и сестрама пријавио и рекао им, да сам члан тог и тог сок. Друштва, многи су се око мене окупили и цело то поподне у братском и срдачном разговору проборавили су са мном. Иако сам први пута био у тој средини, осетио сам се одмах, да се налазим међу СВОЈИМА, с којима ме везују исте идеје и исте мисли, и осетио сам, да ми Соколи заиста сачињавамо једну велику соколску породицу.” (7)

Свој главни задатак соколи су видели у зближавању народа који су вековима били раздвојени. Тежили су да код својих припадника створе заједницу и братску целину, способну да одолева нападима противника. Соколски главни принцип је био  братска љубав, јединство и слога.

<

Аутор: Саша Недељковић, члан Научног друштва за здравствену историју Србије

Напомене :

  1. „Правила омладинског друштва „Братимство” у Ст. Бару”, Јасмина Растодер, „Од Братимства до Јединства”, Бар, 1998, стр. 97;
  2. „У том грму зец лежи”, „Дубровник”, Дубровник, 30 септембар 1939, бр. 39, стр. 3;
  3. Антун Гаудер, „У соколској нараштајској школи”, „Братство”, Осијек, 15 октобра 1939, бр. 10, стр. 208;
  4. Сећање на Јована Ћирилова”, Око соколово”, Београд, децембар 2014, бр. 53-54, стр. 29;
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<