Држава из вица о апартхејду и ескперти за прљав посао
1 min read
Игор Дамјановић
Пише: Игор Дамјановић
Већ неколико дана пажњу свјетске јавности привлаче снимци дивљачке ликвидације ратних руских ратних заробљеника од стране припадника регуларне украјинске армије, у мјесту Макејевка – ЛНР. Са топонимима у источној Украјини треба бити пажљив, јер Николајевку, Лиман, Спорное, Белогоровку, Снежное, Макејевку и тд… наћи ћете неколико. Стога, Макејевку, град у околини Доњецка у коме је до рата живјело 340.000, не треба мијешати са малим селом на сјеверу Луганске области, гдје су прије неколико дана побијени руски ратни заробљеници.
Слично дјело егзекуцији у Макејевки, које се на љето 1995. догодило у Сребреници, од стране Хашког трибунала за бившу Југославију и Руанду окарактерисано је као геноцид. Када се деценију након злочина у Сребреници појавио снимак у коме припадници паравојне јединице „Шкорпиони“ стријељају 6 заробљена војника Армије БиХ, балкански медији финансирани од стране западних фондова и центара моћи мјесецима, па и годинама су развлачили овај случај и свакодневно избацивали патетичке пароле. Када је у питању стријељање руских ратних заробљеника те структуре и конгломерати поступају потпуно другачије. У моменту када се појављује снимак подгоричке Вијести на свом порталу објављују фотографију уз потпис: “Руски војници које је у Украјина ослободила почетком новембра”. Ни једна од зараћених страна до сада није ослобађала заробљенике, већ их размјењивала у различитим пропорцијама.
Корак даље од Вијести, који је очигледно покушао да овај украјински злочин релативизује, отишао је N1, CNN-ов регионални партнер на Балкану. Насловом “Руси су глумили да се предају, бранили смо се” N1 масакр негира. За разлику од балканских експозитура, водећи амерички медији су овој теми приступили транспаренто и објективно. Њу Јорк Тајмс у наслову наводи да видео показује да “руски војници убијени из близине” и цитира експерта за судску медицину, професора Универзитета у Берклију Рони Хара који наводи да је “већина руских војника упуцана у главу” те да „локве крви указују да су само остављени мртви и да није било напора да их покупе, или им помогну”.
Др Хар даље констатује да су руски војници “када су се предали, лежали, очигледно ненаоружани, са раширеним рукама иза глава и да се као такви сматрају неборцима — заправо ратним заробљеницима” и да је у конкретном случају ријеч о ратном злочину и непосредном кршењу Римског статута и Међународног хуманитарног права. Да изнесе другачије мишљење од професора Хара, Њу Јорк Тајмс није нашао нити једног медицинског експерта, па се обратио хрватској историчарки Иви Вукушић, запосленој као асистенту на универзитету у холандском Утрехту.
Pa nesto slicno tom vicu na pjesackom prelazu bili je i kod nas samo ne Vic nego stvarnost ,kada je jedan bivsi Ministar udario djevojcicu na pjesackom prelazu ,vjestaci su konstatovali da je djevojcica udarila u auto koje je stajalo na pjesackom.