Управа за катастар и државну имовину ускоро би могла да раскине уговор са Првом банком о закупу просторија у сједишту те државне институције, након што Влади такву информацију делегирају како би се створио и законски предуслов за покретање процедуре издавања тог простора.
Тиме ће се можда створити и услови да грађани избјегну плаћање високих накнада за разне таксе банци чији је највећи акционар Ацо Ђукановић, рођени брат предсједника државе Мила Ђукановића.
Неколико грађана жалило се “Вијестима” и објаснили да су од 1. фебруара са 50 центи на два еура повећане накнаде које плаћају тој приватној банци за вађење разних извода из Управе. Ти изводи у тој државној институцији коштају од три до пет еура, плус накнада банци смјештеној у холу те државне институције.
”Вијести” су због тога питале Управу какав уговор имају са Првом банком, да ли су им се грађани жалили због нових провизија и да ли је могуће раскидање уговора и изадавање простора државној Пошти, како би грађани имали ниже трошкове а новац остајао унутар државног система.
Из Управе су, међутим, рекли да не могу да утичу на унутрашњу пословну политику било којег привредног друштва са којим имају уговор о закупу.
“Припремили смо информацију о давању у закуп предметног пословног простора и исту ће делегирати на једну од сљедећих сједница Владе како би се створио и законски предуслов за покретање процедуре давања у закуп”, казали су у Управи за катастар
Из Прве банке “Вијестима” је званично речено да су у свим пословницима од 23. јануара повећали накнаде и да су у складу са Законом о платном промету два мјесеца раније о томе обавијестили потрошаче, као и да не користе позицију коју имају у просторијама Управе за катастар за стицање екстрапрофита.
Прва банка овај простор користи на основу посебног уговора који је са њом склопила Управа за имовину 2016. године на период од, како је званично речено “Вијестима” из ове државне институције, пет плус пет година.
”У уговору нису дефинисане обавезе закупца у дијелу висине накнада за услуге пословнице Прве банке. Такође Управа није институција која је надлежна за одређивање висине провизија и не може се мијешати у унутрашњу политику привредних друштва са којима има закључен уговор. Давање у закуп државне имовине спроводи се у складу са Законом о државној имовини и уредбом о продаји и давању у закуп ствари у државној имовини, који нас упућују на то да не смијемо непосредно закључити уговор о закупу са било ким, па ни са Поштом Црне Горе”, рекли су у Управи.
У конкретном случају то би значило да ће се, како су појаснили у Управи, нови поступак давања у закуп спровести јавним надметањем што у крајњем значи да ће се са најбољим понуђачем закључити уговор.
”Управа је припремила информације о давању у закуп предметног пословног простора и исту ће делегирати на једној од сљедећих сједница Владе како би се створио и законски предуслов за покретање процедуре давања у закуп”, казали су у Управи.
Даље је појашњено да је Управа за имовину као правни претходник Управе за катастар и државну имовину закључила са закупцем Првом банком уговор о закупу пословног простора и да је као специфичност у односу на остале уговоре о закупу наведено да се простор даје у закуп у сврхе обављања послова платног промета и шалтерско пословање, и у друге сврхе се не може користити без писмене сагласности закуподавца.
Управа у оквиру својих надлежности, како су навели, врши послове израде и одржавања државног премјера, катастра непокретности и уписа права на непокретностима, катастра водова, израде основне државне карте и топографске карте, и друга питања од значаја за државни премјер катастра.
”Сходно уредби о висини накнаде за коришћење података државног премјера и катастра непокретности, одређена је висина накнаде за услуге које пружа овај орган и то за коришћење података база и сервиса гео-података, издавање лиценце и овлашћења за извођење геодетских радова и израду техничке документације, за припрему и коришћење података премјера, катастра непокретности и катастра водова, као и за услуге које пружа орган управе надлежан за послове државног премјера и катастра. Имајући у виду наведено, а у циљу квалитетнијег пружања услуга грађанима и привредним друштвима Управа је издвојила дио државног простора на приземљу објекта и исти ће се давати у закуп, да грађани и привредна друштва не би били приморани да губе вријеме и одлазе ван зграде како би извршили уплату наведених накнада”, казали су у Управи.
Нови цјеновник од 23. јануара, а најављен два мјесеца раније
Из Прве банке је речено “Вијестима” да су донијели Одлуку о измјени и допуни политике накнада која се примјењује почев од 23. јануара 2023. године и у складу са одредбама Закона о платном промету, обавијестили су потрошаче о тим измјенама два мјесеца прије предложеног датума почетка примјене нове политике накнада.
”С тим у вези, банка је учинила лако доступним потрошачима информације о новим накнадама, укључујући и потрошаче који нијесу корисници платних услуга банке, и то у електронском облику на својој интернет страници и у просторијама банке којима потрошач има приступ”, казали су у овој банци.
Предметне накнаде за услугу уплате готовог новца у корист рачуна јавних прихода примјењују се у свим пословницама Прве банке без изузетка, те сходно томе банка не користи позицију пословнице која се налази унутар просторија Управе за катастар и имовину за стицање екстрапрофита како је то наведено у једном од питања.
”Надаље, руководство банке је, у складу са релевантним законима и статутарним овлашћењима, поштујући етичке норме, посвећено обезбјеђивању слободних и фер тржишних услова који подстичу конкуренцију. Детаље уговора са Управом за катастар и имовину не можемо износити, с обзиром да овакве врсте уговора представљају пословну тајну”, појаснили су из Прве банке.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: