Дрецун: На Косову и Метохији примјетна изузетна политичка нестабилност
1 min read
Милован Дрецун
Савет безбједности УН одржаће 24. априла видео-сједницу на којој ће бити представљен извештај Унмика о Косову и Метохији, а председник скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун каже да је положај српског народа, од претходног извештаја, лошији.
Дрецун је за РТС рекао да је на Косову и Метохији примјетна изузетна политичка нестабилност.
„Ситуација је крајње контрадикторна, не зна се ко шта ради, ко шта води. Постоје формално некакав предсједник и некакав премијер, наговештава се нова влада, али и даље Курти ради као неки премијер. Тој нестабилности се не назире крај, који може да резултира новим изборима“, напомиње предсједник скупштинског одбора за КиМ.
Указује да је положај српског народа изузетно важан у сваком извештају Унмика, али да тај положај није отишао на боље.
„Чак се однос Албанаца и погоршао, дијалог је стао. Не видим да је било какав напредак остварен на КиМ, напротив, дошло је до назадовања“, оцењује Дрецун.
Коментаришући жељу Албанаца да смене Ричарда Гренела, Дрецун наводи да њима смета могућност постизања компромиса у ком Србија не би била потпуни губитник.
„Видимо да се, поред ангажовања Бијеле куће да се процес решења покрене, веома ангажују албански лобисти и тзв. дубока држава, који су деценијама активни на плану одвајања Космета од Србије и стварању велике Албаније. Они не сједе скрштених руку. Имамо и ангажовање водећих европских држава који су на путу истом као та “дубока држава“, а њихови циљеви се супротстављају компромису“, истиче председник скупштинског одбора за КиМ.
Њихов циљ је, каже, да се потпуно онемогући наставак разговора, да за Београд све буде неприхватљиво.
„Ми не желимо уопште да разговарамо ако је циљ признавање Косова. Свим осим Тачија, који чува своју кожу од оптужница пред судом за ОВК, раде на томе да спријече постизање компромисног решења, наводи Дрецун.
Ако се овако настави, каже, оваква ситуација неће довести до наставка разговора и постизања решења.
„Тамо је бесперспективна ситуација осим за криминалце. Да није Србије, српски народ не би могао да опстане тамо“, истиче Дрецун.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

