Дрецун: Атлас и Инвест банке угашене вољом гувернера иза које стоји неко с јачим политичким утицајем
1 min read
Предраг Дрецун / Фото: РТЦГ
Економски аналитичар Предраг Дрецун рекао је у разговору за Српски Радио Чикаго, да је прошло вријеме политичара који своје циљеве остварују злоупотребљавајући институције на рачун грађана. Он је ову оцјену дао коментаришући проблематично увођење у стечај Атлас банке и Инвест банке, које су, како је навео нестале са тржишта због “нечије лоше намјере” а не објективних разлога.
“Прије четири године нисам знао каква је правна оптужница против Душка Кнежевића, власника ових банака. Послије четири године нисам видио ниједан процес да је отворен против њега, што значи да нека правна садржина остаје спорна што значи да тужиулаштво није прикупило још довољно доказа или ти докази уколико су прикупљени нису довољно јаки. То би значило да је читава оптужница имала неки други циљ а не правни заврштетак. Са таквим оптужбама ви у финансијама морате изаћи брзо јер свако таласање у банкарском сектору које није одговорно понашање и може да изазове катастрофу. Ове двије банке су отјеране политичком вољом гувернера“, рекао је Дрецун у интервјуу за Српски Радио Чикаго.
Он је додао да због утврђеног мањка од 50,000 у коефицијенту солвентности, банка није требала да буде уведена у стечај.
“ТРЕБА БИТИ У БАНКАРСКОМ СЕКТОРУ ДА БИ СЕ СХВАТИЛО КОЛИКО НЕКО ТРЕБА ДА БУДЕ ЗЛОНАМЈЕРАН ДА ТО УРАДИ. ШТО СЕ ТИЧЕ ОВЕ БАНКЕ, НЕДВОСИМЛЕНО ЈЕ ПОСТОЈАЛА ЛОША НАМЈЕРА“, РЕКАО ЈЕ ДРЕЦУН.
Говорећи о увођењу у стечај Атлас банке, он је рекао да је држави било лако да набави недостајући износ од 18 милиона.
“То се нажалост није десило и фрапантан је податак до којег сам недавно дошао, да је ЦБЦГ у јесен 2018. године извршила контролу Атлас банке, нарочито по питању неких осјетљивих тема као што су прање новца, и да је било утврђено да нема неправилности. Само мјесец дана касније десио се онакав удар Централне банке и узимање лиценце. У овом случају неко је наредио Жугићу, не знам ко али неко ко има јачу политичку моћ, да Атлас банку мора да отјера у стечај. Тај потез ће пратити његову каријеру“, оцијенио је Дрецун.
Он се осврнуо и на арбитражни спор који Атлас група и Душко Кнежевић води са Црном Гором а у којем би држава могла да остане без најмање 500 милиона евра.
“Знам да је господин Кнежевић окупио јако добар адвокатски тим и оно што сам сазнао од наших адвоката у Лондону је да има велике шансе да добије ту арбитражу. Чињеница да црногорска страна већ два пута тражила одлагање арбитраже говори о томе да се се још увијек прегаварачке позиције нису поставиле тако да могу да гарантују успјех. У том случају не желим ни да помислим шта би било да Црна Гора изгуби ту арбитражу и да 500 милиона буде одштета бизнисмену Кнежевићу. То би било катастрфоално за Црну Гору и натјерало би на нас на нову фазу задуживања. Волио бих да се ствар ријеши договором“, прокоментарисао је Дрецун.
Da pogađamo koji je to političar!
Kad su ugašene niko se nije glasnuo da tako nije trebalo biti.
A sad se ima hrabrosti reći.
Bila je banka za primjer, pa neka priča ko šta hoće.