Др Сандра Ђурановић о случају „тровања три труднице у ДЗ“: Препорука за биохемијско испитивањe нивоа бакра у крви
1 min read
др Ђирановић, фото: Вијести
Јавност у Црној Гори остала је шокирана, након информације објављене у медијима, крајем фебруара, да су три труднице из Дома здравља хитно транспортоване у Клинички центра услед тровања цинко оксидом.
Наиме, како је објављено, умјесто глукозе којом је требало да буду тестиране на параметре шећера у крви, оне су грешком примиле цинк оксид.
Како нам појашњава др Сандра Ђурановић, једини клинички токсиколог у Црној Гори, нејасно је зашто је Монтефарм уоште испоручио цинк оксид у Дому здравља, који се не користи у њиховим лабараторијама, те даје паковање цинк оксида исто као глукозамонохидрат која се користи за ОГГТ тест.
Њено стручно мишљење преносимо интергрално:
Цинк оксид се у медицини користи за израду фластера и депилатора, у изради рукавица без и са латексом,а у фармакологији за прављење пудера, крема, паста и масти који служе за лијечење рана и кожних болести или препарата за сунчање..
Цинк оксид је нерастворљив у води и органским растварачима, али обзиром да је амфотерног карактера раствара се у киселинама и базама.
Најчешћа примена цинка су препарати цинк глуконата и ацетата који су помоћна љековита средства. Нормалне препоручене дозе цинка су 11мг на дан за мушкарце и 8 мг за жене.
Зинк је есенцијални елемент и налази се у хемијској структури преко 200 металоензима који укључују киселу фосфатазу,алкалну фосфатазу, алкохолну дехидрогеназу, супероксид дисмутазу и ДНК и РНК полимеразу.
Цинк ацетат је одобрен од стране ФДА за лијечење Wилсонове болести због своје фармакокинетике јер се апсорбује у јејунуму везивањем за металотионеин и на тај начин повећава елиминацију бакра из крви и осталих ткива.
Клиничке манифестације тровања цинком зависе од начина експозиције. Обзиром да сваки препарат на бази цинка има сличне токсичне манифестације било да је унешен орално или интрадермално, тровање се манифестује нагоном на повраћање, повраћањем, болом у трбуху . Међутим, најчешћа тровања су цинк сулфатом и цинк хлоридом. Цинк сам по себи није токсичан већ његове соли.
Цинк оксид може бити токсичан у случају удисања (инхалације) пара када се цинк оксид раствори у води и на температури од 29 Ц може да изазове металну грозницу. Удисање пара цинк оксида, тј. метална грозница настаје 12 сати након експозиције и манифестује се боловима и грчевима у мишићима, грозницом, осјећајем недостатка ваздуха, болом у грудима, сувим грлом и металним укусом у устима. Све промјене су бенигне природе и нестају саме по себи након пар дана.
Најчешћа предозирања су примјеном препарата који садрже цинк за нпр терапију акни након чега долази до смањеног нивоа бакра у крви,анемије, леукопеније и неутропеније.
Неуролошке манифестације се манифестују као прогресивна мијелонеуропатија ( сwаyбацк ) праћено спастичним ходом, проминентном сензорном атаксијом и хематолошким манифестацијама. Све ово је последица смањена концентрације бакра у крви и повећања концентрације цинка.
У литератури су једино забељежени случајеви пацијената који су били изложени цинк оксиду када су били у контакту са беби пудерима и лосионима за сунчање што се манифестовало сврабом коже и рашом. Описан је и један случај радника који је имао уртикарију и ангиоедем након изложености парама цинк оксида. Пацијент је био асимптоматски и тегобе су нестале уклањањем са мјеста експозије. Обзиром да је цинк оксид нерастворљив у води, орални унос је практично могућ једино свјесним гутање праха.
Нормалне концентрације цинка у крви су: 0,6-1,3 мг/Л; токсићне концентрације 2 мг/Л, а леталне 42 мг/Л. Полувријеме елиминације је 5-16 мјесеци
У Црној Гори се ниво метала, тј цинка у крви не ради нигдје иако у Институту за здравље постоји лабораторија која то може да уради.
Међутим без обзира што се датим пацијенткињама није могла урадити концентрација цинка у крви, у току хоспитализације, па и сада може да се утврди концентрација бакра у крви која се могла раније радити у КЦЦГ, да ли сада може, нисам упозната. У крањем случају, зарад здравља трудница и будуће дјеце, као и страха које свака жена-мајка има било би препоручљиво да се биохемијски налаз бакра у крви уради.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Сматрам да од једнократног узумања неће бити посљедица те да не треба мјерити бакар.Наш организам није баш толико фрагилан и надокнадиће из резерви изгубљени бакар.Лично мислим да је за труднице опасније воће и поврће пуно пестицида.