ИН4С

ИН4С портал

ДПС и њихови привесци траже одговоре од градоначелника и комуналних служби „чија је Бока“: Одговор им је дао краљ Никола 1878. године

1 min read
Сликар Иван Жмирић (1842-1929) још 1881. године на Цетиње је донио слику "Вјенчање Црне Горе са морем"

Сликар Иван Жмирић (1842-1929) 1881. године на Цетињe је донио слику ,,Вјенчање Црне Горе са морем''

Патријарх Порфирије је синоћ стигао у Херцег Нови, гдје га је дочекао бројни вјерни народ, уз транспаренте добродошлице и подршке српском патријарху.

Ипак, иако овог пута нијесу палили гуме, и стварали комуналне проблеме, такозване „патриотске суверенистичке странке“, су негодовале због натписа „српска Бока“, те позвали у саопштењима да се комуналне службе и градоначелници огласе, „чија је Бока“.

Да своју историју не знају, јасно је у последњих 20 так година, па смо дужни да још једном обновимо градиво.

„Вјенчавам те српско море, са слободом Црне Горе“, су ријечи књаза Николе Петровића Његоша након ослобођења Бара у јануару 1878. године.

ДПС пита чија је Бока

Поводом доласка патријарха СПЦ Порфирија у Херцег Нови у истом граду свједочимо грубим провокацијама и одобравању таквог понашања од стране првог човјека тога града из редова Демократа, саопштили су из ДПС-а Котор.

Наиме, како наводе, транспаренти који су постављени, са или без дозволе (готово је ирелевантно), више су него у супротности с оним што би требало да буду партијске вриједности Демократа, чија је крилатица „Побједе, а не подјеле“ још једном остала као фраза.

– Потпуно су погажене све вриједности које Бокељи вјековима баштине потенцирајући да је Бока само једног народа, при чему је то апсолутна неистина – истичу у саопштењу.

Драга господо из Демократа, Бока није српска, нити ће икад бити. Оваквим чињењем само продубљујете јаз који сте направили посљедњи неколико година у жељи да се докопате власти, јер грађани никад нијесу били подијељенији. Не противимо се посјети патријарха, али сматрамо да су они који га дочекују то одушевљење могли исказати на други начин, додају из ДПС-а.

Такође, општинска служба, како кажу је требала да реагује јер Херцег Нови је црногорска општина и нема мјеста национализму и сепаратизму.

Питамо се само да ли и наш предсједник Општине Котор Јокић дијели овакав став његовог колеге из Херцег Новог и да ли је ово званични став њихове партије, а Бокешком форуму желимо све најбоље у сарадњи с оваквом влашћу у Тивту јер очигледно не виде чему све ово води, закључују из Општинског одбора ДПС Котор.

Краљ Никола о српском мору

„Вјенчавам те српско море, са слободом Црне Горе“, су ријечи књаза Николе Петровића Његоша након ослобођења Бара у јануару 1878. године.

Такође, познато је да је академски сликар из Задра Иван Жмирић (1842-1929) још 1881. године на Цетиње донио слику „Вјенчање Црне Горе са морем“ гдје су је на Двору видјели Књаз и високе званице, док је за грађане Цетиња била изложена у „ондашњој великој гостионици Локанда“.

Сликар је направио двије истовјетне слике, различитим техникама.

Прва верзија рађена уљаним бојама на платну коју је доносио на Цетиње, а коју Књаз није успио да откупи чувала се до 1922 год. у стану сликара.

<

Друга верзија на папиру залијепљеном на платну рађена у жутосмеђом крејону, чува се у Поморском музеју Црне Горе Котор.

Поморски музеј Црне Горе Котор оригинал једне верзије слике купио је 7. септембра 1954. године која и данас изложена у музеју казао је кустос Илија Млинаревић.

На слици је представљено свечано окићени једрењак на коме се виоре црногорске тробојке док испловљава из Бара, са мноштвом свијета на обали који брод одушевљено поздрављају. На прамцу је маркантна фигура Књаза Николе у пози са подигнутом десном руком у којој је прстен за бацање у море. Поред њега сједи књагиња Милена са пријестолонасљедником Данилом. На самом прамцу, у сједећем положају, нагнута преко ограде једрењака је принцеза Зорка.

Остале личности на броду су познати црногорски јунаци Божо Петровић, Петар Вукотић, Машо Врбица, Илија Пламенац, Пеко Павловић, Марко Миљанов и др. По бочној страни брода висе вијенци цвијећа, на тракама тробојкама испреплијетаним са вијенцем ловора исписана су имена мјеста гдје су се водиле побједничке битке, Вучји до, Никшић, Фундина, Бар.

Слику Књаз Никола није успио купити, па је аутор враћа за Задар. За вријеме боравка на Цетињу слика је фотографисана и ретуширана па је 1922 год.

Прва верзија рађена уљаним бојама на платну чувала се до 1922. године у стану сликара. Сликар је преминуо 1929. године, а судбина слике до данас није позната.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

22 thoughts on “ДПС и њихови привесци траже одговоре од градоначелника и комуналних служби „чија је Бока“: Одговор им је дао краљ Никола 1878. године

  1. Poznate su istorijske činjenice Boke Kotorske. Mnoge moćne sile su imale pretenzije prema ovoj divnoj „Nevjesti Jadrana“, kako je Šantić pisao o Boki. Mnoge moćne sile su i osvajale Boku i ostavljale svoje „pečate“ kojima se mi danas ponosimo. Dakle, u vrijeme Nemanjića, Mletaka, Turaka, Austrougara, Kraljevine SHS i SFRJ, Boka je izgrađivana i ekonomski je veoma jačala. Boka i način života u Boki, o čemu je sinoć na Savini divno besjedio i nj. sv. partrijarh Srpski g. Porfirije. Ostalo je toliko toga čime se mi i dan danas ponosimo. Međutim, prije 30 godina je u Boku stigao (šljega) okupator koji je u kratkom vremenu puno toga rasparčao.i uništio. To što je okupator opustošio privredu i rasprodao imovinu neka i je prosto, ali im se nikada ne može i ne smije oprostiti što su nam uništili način života i suživota što je bila najveća vrijednost Boke. Uništili su nam kulturu. Pomorski muzej Kotor preimenovali u Crnogorski. Kakve veze ima Crna Gora s pomorstvom u Boki?. Da li je Pomorski muzej u Dubrovniku postao pomorski muzej Hrvatske?. Naravno da nije. Umjesto nadaleko poznate Bokeljske kulture ubrizgan nam je, isto tako nadaleko poznat, Crnogorski primitivizam. Ovo nije ni vrijeđanje ni omalovažavanje bilo koga već činjenice. Dakle, gospodo iz DPS-a, ako vas to zadovoljava, Boka je Crnogorska, ali pod okupacijom!

    14
    19
  2. Ovaj dps treba pohapsit prije svega zbog anti-crnogorskog djelovanja. Nista dobro za ovu drzavu nisu uradili. Treba im oduzet imovinu i zabranit rad

    11
    22
  3. Тај обред вјенчавања са морем је млетачки дужд 1 годишње обављао бацавши златни птстен у море…

    8
    10
  4. Montenegrini u šoku i beznadju…što ste tražili to ste i dobili…Jeste li tražili da se srpski jezik ukine i da otmete naše hramove i da nas kako kaže bivši premijer Marković prevaspitate ili protjerate ? JESTE….E pa evo vam odgovora…Boka je srpska…Crna Gora je srpska…Cetinje je srpsko…ali ima mjesta za sve i nikome ništa neće faliti…Sem što će lopovi biti u zatvorima a DPS , SDP i SD će biti zabranjene partije jer su fašističkog programa…

    58
    37
  5. Gotov je vaš projekat neovisnog Monteprkna, ideološki prije svega, mi Srbi nećemo ulaziti u nove referendume i drzavne promjene, ali Boka i Crna Gora su itekako i SRPSKe!

    56
    40
  6. А окле знају они кад су неписмени…
    БОКА ЈЕ СРПСКА КАО И ЦРНА ГОРА уместо да буду срећни што нам долази патријарх…а и њих мора озарити благодат његовим доласком
    СЛОГА БИЋЕ ПОРАЗ ВРАГУ!!!

    54
    37
  7. Ради те исте Боке и Превлаке сте Црну Гору повели у ,,Рат за мир“ пошто је ,,20 000 до зуба наоружаних усташких бојовника“ било спремно да изврши упад у Боку и отме је Црној Гори, и изврши покоље над српским народом – то сте ви тада причали, преко медија нас бомбардовали и слали свакочасовне извјештаје са Дубровника, а не ми! Ви сте партија издајника и злочинаца, јер за тих 120 момака што је тамо погинуло, ви сте их први назвали великосрпским агресорима!
    Па је ли ви, хоштаплери, мислите да смо пали у деменцију !? Ви сте хушкали тада на рат са Туђманом и Хрватском, причали како ће се ићи до Сплита! И ви сада демантујете свој тадашњи СРПСКИ став када сте били дирекни учесници одбраменог рата ЗА ПРЕЖИВЉАВАЊЕ српског народа!
    Вас треба народ Црне Горе да политички разнесе на изборима и да са 35% треснете на 15-10%! Ви сте политички и животни канцер Црне Горе!

    58
    35
  8. Прађед ми је био Србин.
    Ђед ми је био Србин.
    Отац ми је био Србин.
    И ја сам био Србин.
    Породично стабло дугогодишњег члана ДПС-а !

    61
    38
    1. @!, DPS-ovci su, čast izuzecima, bili nacionalni Crnogorci… Lideri te stranke Milo Đukanović i Momir Bulatović su se oduvijek izjašnjavali kao nacionalni Crnogorci… Doduše, negdje su bili izjavili da su imena crnogorskog, a prezimena srpskog… U toj (pro)komunističkoj stranci nije bilo krštenog Srbina… Svetozar Marović je dobro znao svoje porodično stablo, ali se iz lukrativnih razloga ne htje Srbinom zvati…

      21
      22
  9. Ови бивши Срби из дрпса све би дали усташама,ханџарима,арбанасима..само да не буде Срба.То их подсјећа на своје ђедове па манитањем хоће да забораве.Уз девизу(еуро),“Нијесам оно што ми ђедови бејаху тада но сад монтернргрин мојој души влада“.

    57
    36

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *