ИН4С

ИН4С портал

Дозвола Универзитету Црне Горе: Поставиће бисту Вељку Влаховићу

1 min read

Секретаријат за уређење простора и заштиту животне средине издао је грађевинску дозволу Универзитету Црне Горе (УЦГ) за постављање бисте Вељку Влаховићу.

Како се наводи спомен обиљежје – биста Вељку Влаховићу биће постављена на дијелу зелене површине урбанистичке парцеле број 17.

Универзитет Црне Горе је од свог оснивања 1974. све до 1992. носио Влаховићево име.

“Радови ће бити изведени према главном пројекту, који су урадили представници Архитектонског факултета из Подгорице у априлу ове године”, наводи се у рјешењу за дозволу.

Инвеститор је, како пише у документацији, седам дана прије почетка радова дужан да их пријави надлежној инспекцији, а у истом времену од завршетка послова да поднесе захтјев за употребну дозволу.

Влаховић је носилац Партизанске споменице 1941. и великог броја југословенских и страних високих одликовања.

Орденом народног хероја одликован је 27. новембра 1953. године. Рођен је другог септембра 1914. године у селу Трмање, код Колашина.

Умро је седмог марта 1975. године у Женеви, а сахрањен је у Алеји великана на Новом гробљу у Београду. Учествовао је у шпанском грађанском рату, априлски рат и окупација Краљевине Југославије 1941. године затекли су га у Москви.

Влаховић је у Москви 11. новембра 1941. године, с Ђуром Салајем организовао радио-станицу „Слободна Југославија“.

Био је потпредседник Вијећа народа у Народној скупштини Федеративне Народне Републике Југославије (ФНРЈ), предсједник Одбора за просвјету Савезног извршног вијећа, предсједник Спољнополитичког одбора Народне скупштине ФНРЈ, замјеник министра иностраних послова ФНРЈ (1951-1952), директор „Борбе“ (1953).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *