ИН4С

ИН4С портал

Ђуровић: Корупцију и криминал искоријенити образовањем и јаким правним системом

1 min read

Дејан Ђуровић Фото: Принтскрин

Сигуран сам да ће након предсједничких избора ванредни парламентарни избори бити први избори након тридесет година на којима ДПС неће бити битан политички фактор. Реално је очекивати да ће ти парламентарни избори донијети један нови политички стандард, гдје ће економске теме, брига за друштво, квалитет и постојаност бити главни адути у тој, надам се, фер утакмици. Такође, и јасно артикулисане жеље да се тотално искоријени криминал и корупција свакако ће бити једна од главних тема којима ће се добијати политички поени, као и жеља да се убрзано ради на томе да све институције у Црној Гори раде у пуном капацитету. Ко на тим политичким пољима добије повјерење грађана имаће и одличан резултат, казао је у разговору за “Дан” посланик Демократског фронта и Нове српске демократије Дејан Ђуровић.

Он је сигуран да већина из 2020. може имати двотрећинску надмоћ над ДПС-ом и његовим сателитским партијама.

Истиче да се, нажалост, чини да су криминал и корупција у веома дугом периоду били саставни дио црногорског друштва.

“У сваком случају, то није нешто што је обиљежавало бит човјека у Црној Гори кроз историју. Управо је тридесетогодишња владавина Демократске партије социјалиста и њихових сателита инфицирала наше друштво тим малигним ткивом и учинила га управо таквим. Плашим се да ће требати дуги временски период да би се искоријенио тај малигнитет. У сваком случају, јачање правног система је од изузетног значаја, а образовање је свакако најважније и најзначајније”, подвукао је Ђуровић.

На сједници Скупштине која је заказана за 4. април требало би да се поново гласа за четвртог судију Уставног суда, то јесте за кандидата Фарука Ресулбеговића. Да би био изгласан, потребна је тропетинска подршка.

“Каква је тренутна ситуација, мислим да је сада немогуће да буде изабран, управо зато што ДПС то није желио јер је на тај начин хтио да одржава пат-позицију. Ово је још један показатељ да су ванредни избори најбоље рјешење. Желим да вјерујем да Црна Гора више никада неће доћи у овакву ситуацију”, истакао је Ђуровић.

Он не зна је ли могуће да Црна Гора у наредне четири године постане пуноправна чланица Европске уније. Подсјећа да европски лидери тренутно нису оптимисти по том питању, нити знају када је прави термин за улазак наше земље у ЕУ.

“У сваком случају, нас чека озбиљан посао затварања више поглавља, а, нажалост, нека од њих, као што су поглавља 23 и 24, чини ми се, тек смо отворили. Такође, и поглавље које је фокусирано на екологију дјелује врло проблематично јер се ту ништа није покренуло са нултне позиције”, оцијенио је Ђуровић.

Попис становништва у Црној Гори одржаће се од 1. до 15. новембра, одлучила је Влада почетком фебруара. Тиме је период одржавања пописа у складу са препоруком Уједињених нација о попису, која предвиђа да се његово спровођење не поклапа са изборном кампањом. Попис становништва требало је да буде спроведен 2021. године, али је одложен због претходне промјене државне администрације и проблема са пандемијом корона вируса. Посљедњи попис у Црној Гори је одржан 2011. године, када се 45 одсто грађана изјаснило да су Црногорци, а скоро 29 одсто као Срби.

“Одлука да попис буде у новембру не би се смјела мијењати, јер у оваквим околностима, када се Црна Гора мора стратешки и развојно оријентисати, попис је основни алат и путоказ за такав пројекат. У годинама када имамо негативан наталитет и несразмјеран развој сјевера и југа, попис је обавезан. Зашто је бивша власт бјежала од пописа јасно је, јер попис је завршни рачун владавине једне власти која је деценијама урушавала Црну Гору у сваком погледу”, закључио је Ђуровић.

Избори неизбјежни

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић распустио је 16. марта Скупштину Црне Горе, а датум одржавања пријевремених парламентарних избора је 11. јун. Овом епилогу претходило је неколико покушаја парламентарне већине, Демократског фронта, Демократа и Грађанског покрета УРА, да саставе нову владу.

“О томе да ли је указ одлазећег предсједника уставан завршну ријеч свакако ће донијети Уставни суд. Нажалост, као што је познато, Уставни суд не може да ради у пуном капацитету јер на последњој сједници парламента вољом ДПС-а нисмо добили и седмог судију, тако да се може десити да резултат гласања буде три напрема три и добијамо статус кво.

Али, без обзира на то, и садашња парламентарна већина се договорила да мјесец дана након инаугурације новог предсједника сама скрати мандат, тако да су избори неизбјежни, а мора се рећи и оправдани. Дефинитивно да овакво стање одавно захтијева нове изборе, који ће, како ми се чини, благотворно дјеловало на све институције”, рекао је Ђуровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!