ИН4С

ИН4С портал

Ђуришић: Неки привремени бројеви у катастру стари и до пет деценија

1 min read

Коча Ђуришић, директор Управе за катастар и државну имовину

Управа за катастар и државну имовину има проблем са великим бројем привремених бројева у катастарској бази података у посљедњих пет деценија, а сада покушава да то ријеши кроз онлајн апликацију, али и ослобађање такси у таквим предметима.

”Свјесни тренутне ситуације, предложићемо да захтјеви за исправку личних података буду ослобођени такси и накнада”, казао је директор Управе Коча Ђуришић, пишу Вијести.

Причу о фиктивним матичним бројевима у катастарској евиденцији актуелизовала је јесенас бивша чланица стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу Вања Ћаловић Марковић, која је кроз документацију пронашла примјер будванског бизнисмена Бранислава Брана Мићуновића. Он је, према документацији, посједовао и продао 2017. земљиште вриједно 300.000 еура на Жабљаку, а које је у Управи за катастар и државну имовину било уписано под привременим, према њеним ријечима, фиктивним матичним бројем.

”Када говоримо о подацима који егзистирају у бази података катастарских евиденција, тзв. привременим матичним бројевима, неопходно је нагласити да се не ради о броју који има било какву везу са званичним подацима о физичким или правним лицима. Ради се о привременом идентификационом броју, који се искључиво додјељује због потребе поштовања правила модела података, односно софтверског рјешења у којем је неопходна информација о идентификационој ознаци”, појаснио је Ђуришић.

Објашњава да је више разлога уписа привремених бројева – преузимање података претходних евиденција, недостављање комплетних података у поступку излагања на јавни увид података премјера, односно у поступку формирања евиденције катастра непокретности неодазивање позиву за присуство: “…У претходном периоду за велики број физичких лица код уписа рјешења оставинског поступка, те у поступку одржавања због достављења судски овјерене документације која није садржала личне податке”.

Како Вијести преносе он је нагласио “проблем великог броја уписаних имаоца права чији подаци су евидентирани уназад 50 година и за које нијесу достављани захтјеви за било какве промјене, али и проблем неизвршавања обавезе вођења оставинских поступака, што неминовно утиче на квалитет података”.

Ђуришић је казао и да су уписани привремени бројеви, у поступку одржавања базе података катастарских евиденција, настали у периоду до 2011, прије увођења нотаријата.

”Желим истаћи и чињеницу да нотарски акти садрже податке ЈМБ или број пасоша за физичка, ПИБ или МБ за правна лица и упис се врши искључиво на основу наведених података, а не привремених бројева”, казао је он.

Циљ Управе за катастар и државну имовину, поручује Ђуришић, јесу тачни и поуздани подаци.

”…И сходно законској регулативи, још од 2007. обезбијеђена је пуна транспарентност података катастарских евиденција. Свим нашим корисницима омогућен је онлајн приступ подацима из катастарских евиденција у реалном времену кроз веб апликацију е-катастар (https://ekatastar.me/ekatastar-web/action/elogin) и у случају уочених грешака могу поднијети захтјев за корекцију. Имајући у виду чињеницу да сви имаоци права на непокретности нијесу у могућности да користе ову апликацију, припремљен је план активности који обухвата медијску кампању у електронским и писаним медијима”, поручује Ђуришић.

Каже да се у свим подручним јединицама могу преузети брошуре и добити све информације у вези са уписом тих података.

”На тај начин, јавност ће бити упозната са начином провјере и могућношћу кориговања, не само личних, већ и осталих релевантних података: опис права или основ стицања, уз достављање законом прописане документације. Битно је истаћи и Законом прописану норму обавезе имаоца права подношења у року од 15 дана од дана стицања права на непокретности, односно закључења уговора или настанка другог правног основа. У континуитету се ради на кориговању података на основу увида у расположиву документацију или уочених евентуалних грешака приликом спровођења промјена, а све сагласно законској регулативи”, казао је Ђуришић.

Објаснио је и да се ради о управном поступку, који повлачи вријеме и додатно ангажовање, али да је бенефит базе података са тачним информацијама вишеструк.

”Сигурни смо да ћемо имати потпуну подршку надлежних институција. За квалитет података није одговорна само ова Управа, већ и имаоци права и очекујемо добар одзив, али и подршку цјелокупне јавности”, закључио је он.

<

Уштедјели на закупнинама простора за државне органе

Ђуришић је “Вијестима” казао и да је Управа за закупнине за потребе смјештаја државних институција и парламентарних партија у 2020. издвајала износ од 3,12 милиона еура.

”У 2021. предузет је низ активности у циљу смањења закупнине, усљед чега Управа за катастар и државну имовину није продужила уговоре о закупу и направљена је уштеда од 400.000 еура. Тиме је у 2021. укупан износ закупнине износио 2,72 милиона еура”, казао је он.

Додаје да се Управа није зауставила на томе, па је у преговорима са свим закуподавцима за 2022, усљед смањења цијене закупнине, направила уштеду од 409.000 еура.

”Такође, Управа у овом тренутку спроводи адаптацију простора који је у својини државе. Након адаптације пословног простора, планирамо да одређеним институцијама, за које се тренутно плаћа закуп, уступимо на коришћење без накнаде, чиме ћемо направити додатну уштеду по основу издатака за закупнину. За 2022. у плану је и адаптација другог објекта који је у својини државе чиме ћемо трошкове закупнине довести на још један мањи ниво. Активности које предузима Управа и бројке које представљају очигледно смањење трошкова су потврда да се са новцем пореских обвезника поступа рационално и на најбољи могући начин у тренутним околностима”, казао је Ђуришић, преносе Вијести.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “Ђуришић: Неки привремени бројеви у катастру стари и до пет деценија

  1. Covjek cija djela i trud ne mogu proci neprimijeceno . Tiho odgovorno i kvalitetno obavlja svoj posao ,bez suvisnog i tako karakteristicnog za nase politicare, „busanja u prsa“ . Ovakve ljude treba da imamo na svim bitnim funkcijama . Koca za Premijera.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *