Ђурић у Гани: Србија жели мир у свим деловима Африке, на Блиском истоку и у Украјини
1 min read
Марко Ђурић
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је у Акри да су Србија и Гана земље које се залажу за вредности Повеље УН и међународног поретка заснованог на правилима и поштовања суверене једнакости међу народима и оријентисане ка економском развоју.
Ђурић је, на заједничкој конференцији за новинаре са министром спољних послова Гане Самуелом Окуџетом Аблаквом, рекао да су темеље односа Србије и Гане поставили Јосип Броз Тито и Кваме Нкрума, а да ти односи настављају да се развијају кроз смелу визију председника Александра Вучића и председника Махаме.
„Гана и Србија стоје заједно као нације које се залажу за вредности Повеље УН, које се залажу за универзалне вредности мира, међународног поретка заснованог на правилима и поштовања суверене једнакости међу народима, мирне оријентације ка економском развоју“, казао је Ђурић.
Рекао је да Србија жели мир и Украјини, и на Блиском истоку, као и у свим деловима Африке.
„У времену у којем су мале и средње земље под притиском да заузму страну, ми одбијамо да прихватимо и да попустимо притиску да напустимо принципе међународног јавног права. Међународно јавно право је једини заштитник и гарант да наше земље неће доживети исту судбину, као неке од земаља које су тренутно захваћене превирањима. Верујемо у улогу Уједињених нација, чак и ако не верују сви у нашем добу, и подржавамо реформу Уједињених нација како би Африка имала већи утицај у Савету безбедности УН и другим телима“, рекао је Ђурић.
Ђурић је навео да је са министром спољних послова Гане разговарао о смелим корацима које Влада Гане предузима како би унапредила економски раст и развој те земље.
„Верујем да су и Србија и Гана земље будућности. Долазим из земље која је више него удвостручила свој национални БДП након што је спровела веома тешке мере штедње и економске мере и која је успела да смањи стопу незапослености са скоро 20 одсто на седам одсто, а истовремено смањи свој спољни дуг са 79 одсто БДП-а на мање од 50 одсто БДП-а“, навео је шеф српске дипломатије.