ИН4С

ИН4С портал

Ђукановић је прекршио Устав кад није дао мандат Миодрагу Лекићу!

Мило Ђукановић; фото: cdm.me

Пише: Адвокат Велибор Марковић

Још у вријеме изгласавања неповјерења Влади Црне Горе на челу са господином Здравком Кривокапићем, оправдано је актуелизовано питање да ли су се тим чином стекли услови и за распуштање Скупштине Црне Горе, те расписивање ванредних парламентарних избора, или услови да од стране предсједника државе буде предложен нови мандатар за састав Владе, што се и десило, предлагањем за мандатара и изборо господина Дритана Абазовића, а сада се та иста ситуација понавља и након изгласавања неповјерења Влади чији је он био предсједник.

Актуелизовање тог питања, као и становиште колега према којима је изгласавање неповјерења Влади ,,аутоматски“ морало да доведе до ванредних парламентарних избора, сасвим је логично имајући у виду одредбу чл.3.ст.3. Устава Црне Горе којом је прописано да се не мозе установити, нити признати власт која не проистиче из слободно изражене воље грађана на демократским изборима, у складу са законом.

Међутим, у одговору на то питање треба поћи од уставних могућности за распуштање скупштине прије истека њеног мандата, или скраћења мандата скупштине, као једине двије могућности за расписивање ванредних парламентарних избора.

Тако, одредбом чл.92. Устава, у ст.1. је прописано да се Скупштина распушта ако не изабере Владу у року од 90 дана од дана када предсједник Црне Горе први пут предложи мандатара, а у ст.2. да Скупштину може распустити и Влада уколико Скупштина дуже времена не обавља надлежности утврђене Уставом (у оба наведена случаја Скупштина се у смислу ст.3.тог члана распушта указом предсједника Црне Горе), с тим што је одредбом чл.110.ст.2.Устава прописано да Влада којој је престао мандат наставља рад до избора Владе у новом саставу, али да таква Влада (у тзв.,,техничком мандату“) не може распустити Скупштину.

Имајући у виду напријед цитиране уставне одредбе, предсједник Црне Горе једноставно нема Уставних могућности да распусти скупштину уколико је Влада изабрана у року од 90 дана од дана када је први пут предложен мандатар за њен састав, што је испуњено, нити ту могућност има Влада која ради у тзв.,,техничком мандату“, што је случај, из чега произилази да по овим Уставним основима нема могућности за расписивање ванредних парламентарних избора.

Када је у питању скраћење мандата Скупштине, одредбом чл.84.ст.2. Устава је прописано да Скупштини може престати мандат прије времена на које је изабрана, и скраћењем њеног мандата.

Међутим, одредбом ст.4.тог члана је прописано да се то скраћење може извршити на предлог предсједника државе, предсједника Владе и најмање 25 посланика, али искључиво на основу одлуке саме Скупштине, чега у конкретном случају нема.

Из наведеног произилази да ни по овом основу нема могућности расписивања ванредних парламентарних избора.

Или, укратко, с обзиром да нема уставног основа за распуштање Скупштине, нити је Скупштина, макар до сада, својом одлуком скратила свој мандат, то нема ни Уставног основа за расписивање ванредних парламентарних избора.

Код питања да ли је Предсједник Црне Горе, господин Мило Ђукановић повриједио Устав, одбивши да за мандатара предложи господина Миодрага Лекића, одговор је потврдан.

Ово стога што је одредбом чл.103.Устава прописано да предсједник Црне Горе предлаже мандатара у року од 30 дана од дана конституисања Скупштине, који је рок протекао.

Истина, црногорска Скупштина је конституисана још након посљедњих редовних парламентарних избора од 30.августа 2020.године, али имајући у виду напријед цитиране одредбе о немогућности распуштања Скупштине прије истека мандата на који је изабрана, нити је Скупштина скратила свој мандат, рок од 30 дана се има рачунати од дана када је изгласано неповјерење Влади чији је премијер био господин Дритан Абазовић.

Ово тим прије што је Устав у овом дијелу и на исти начин тумачен и након изгласавања неповјерења Влади на челу са господином Кривокапићем, па би различито тумачење, и то у временском периоду краћем од годину дана, водило правној несигурности.

Притом, одлуку о постојању или непостојању повреде Устава доноси Уставни суд на предлог најмање 25 посланика Скупштине, с тим сто је за покретање тог поступка неопходна већина свих у Скупштини, а евентуална одлука о утврђеној повреди Устава може, али и не мора да доведе до разријешења предсједника са те функције, што такође зависи од одлуке Скупштине, која и о том питању гласа већином свих посланика, све предње у смислу чл.98.Устава.

Наравно, један од највећих садашњих проблема је немогућност одлучивања од стране Уставног суда, с обзиром на недовољан број судија за доношење одлуке у том правцу.

Извор: Фјесбук

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Ђукановић је прекршио Устав кад није дао мандат Миодрагу Лекићу!

  1. Ја хоћу да ми се рече,када и ђе Ђукај није прекршио Устав?Да га частим Шумадијским чајем и Црногорском лозом,на екс.

    1
    1
  2. Hajde završavajte sa ovim političkim pokojnikom , posto je ekskomuniciran iz SPC , neka mu kolege iz CPC održe opelo, a kuća žalosti neka bude u policijskoj stanici gde je i osnovana !

    35
    43
  3. Bitno je da se priča o ovome lopovu, a pripravnicima plate što kasne nema veze. Sramota za državu ako se može nazvati državom da pripravnicima plate kasne i to prijete da ih neće dat. Ucjenjujte one što ste mogli i plaćajte ih nas nećete splačine SDP-DPS-URA

    34
    23
    1. Korisnici Programa za stručno osposobljavanje mogu očekivati da će narednih dana biti osposobljen portal eUprave te da će im biti isplaćene avgustovske naknade, saopšteno je CdM-u iz Ministarstva javne uprave MJU. Zbog prekida rada Portala eUprave koji je uzrokovan hakerskim napadima na informacioni sistem Crne Gore, korisnici ovog Programa još uvijek nisu primili avgustovsku naknadu.

  4. Velibore, a zasto vecina od 30. avgusta nije jedan (SAMO JEDAN) dan ranije dostavila potpise??? Jer su se tri mieseca natezali medjusobno trgujuci foteljama, pa im na kraju opet Milo kriv!

    49
    9
    1. Postojao je potpis 41 poslanika da su spremni na razgovore o dogovoru o vladi.Niko od onih koji su vodili te dogovore nije saopštio da isti nijesu uspjeli,pa nije trebalo istrčavati prije vrijemena i podnositi zahtjev da se skupština raspusti,iako se odlično znalo da se u njoj nalazi 41 poslanik koji želi i novu 44. vladu.Ovako se šok Đukaj samo izblamirao !

      13
      30
  5. ZNA MILO DA NE MOZE DA ODLUCUJE USTAVNI SUD ,ZATO I KRSI USTAV.TO NIJE DO GRADJANA NEGO DO ONIH KOJE SMO IZABRALI.ONI TREBA DA IZABERU SUDIJE ,A IZGLEDA DA SU SE SVI ONI ODLICNO UHLJEBILI I DA IM OVO STANJE ODGOVARA.DRUGACIJE SE NE MOZE OBJASNITI OVO VD TEHNICKO STANJE U DRZAVI.OBICNI GRADJANI MUKU MUCE KAKO DA PREZIVE,NAROCITO PENZIONERI SA 200 E MJESECNO,A SVIMA NJIMA JE LAKO SA 2000 E PLUS OSTALE PRIVILEGIJE…TOTALNO RAZOCARENJE,PUSTITE MILA I NJEMU BLISKE NEK I DALJE RADI KAO I PRETHODNIH 30 GOD.

    23
    13
  6. А кога ми ође лажемо? Мандатар се даје само једном после избора до 3 мјесеца. Ово са Дританом и сад са закашњелим потписима за Лекића само је једно насиље над нама. Плус што показује да ти политичари само желе да се устоличе.

    35
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *