ДФ, СНП и ПзП нису подржали амандмане на Предлог измјена Закона о локалној самоуправи
1 min read
Славен Радуновић, принтскрин
Посланици Демократског фронта (ДФ) нијесу данас на сједници скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу подржали амандмане на Предлог измјена Закона о локалној самоуправи, којима је предвиђено рјешење кризе у Подгорици.
За амандмане су гласала два члана Одбора из Демократске Црне Горе, против је био Борис Мугоша (СД), док су чланови ДФ-а, СНП-а и ПзП-а били уздржани.
Потпредсједница Скупштине и функционерка Покрета за промјене (ПзП) Бранка Бошњак и посланици Демократа Данило Шарановић и Грађанског покрета УРА Милош Конатар су предали јуче у скупштинску процедуру амандмане, којима је предвиђено да, уколико надлежна изборна комисија не објави коначне резултате избора у року од 60 дана од њиховог одржавања, актуелном сазиву локалног парламента мандат престаје по сили закона. Шарановић је јуче на конференцији за новинаре рекао да тај рок од 60 дана у Подгорици истиче данас.
Славен Радуновић (ДФ) је на сједници Одбора затражио да се амандмани повуку „у свјетлу нових чињеница“ и одлуке Уставног одбора да се распише нови конкурс за судије Уставног суда.
„У свјетлу нових чињеница да је Уставни одбор одлучио да распише конкурс и рок за пријаве истиче рок 10. јануара, до 20. јануара можемо да изаберемо судије Уставног суда који треба да ријеше жалбе поднијете на изборни процес. То питање ће на овај начин бити брже ријешено, него примјеном ове норме“, рекао је Радуновић.
Објаснио је да треба одрадити неколико радњи, а практично је десет нерадних дана.
„Законско рјешење је и на доста клизавом правном терену, било је доста поређења са измјенама Закона о предсједнику, међутим то су различите ствари. Када је Закон о предсједнику у питању ту се силеџијским понашањем предсјендика онемогућила Скупштина да врши надлежност, а то је да бира владу. У овом случају је формални разлог недостатак кворума Уставног суда, којег ћемо очигледно имати око 20. јануара и мислим да не треба да улазимо у било какву сиву зону, страх ме је да тиме не бисмо закомпликовали ствари“, рекао је Радуновић.
У случају, како је додао, да се не изаберу судије 20. јануара, могу сазвати ванредну сједницу Скупштину са тачком измјене и допуна Закона о локалној самоуправи.
Један од предлагача амандмана, Данило Шарановић (Демократе) је рекао да нема минималну дозу да ће доћи до избора судија Уставног суда.
„Нијесам велики оптимиста, избјегавао бих сваки вид политичког дјеловања који укјлучује давање бланко повјерења њима. Ту сам да у мјери могућег смањујемо дистанце између једне и друге стране парламента, али имајући у води претходно политичко искуство и важећу праксу, врло сам неповјерљив. Ако високи функционери ове партије у Главном граду немају никакав проблем да кажу да се врши притисак на предсједника Изборне комисије да учини кривично дјело ако сазове сједницу, онда можете мислити колико та политичка домишљатост може да иде у недоглед не би ли заштити свој политички интерес кршењем Устава и било ког закона“, навео је Шарановић.
Радуновић је казао да уопште не вјерује ДПС-у и да им никад није вјеровао.
„Не вјерујем њима, али вјерујем њиховом попуштању под притиском Запада, који неће моћи да издрже. Ако се то не би десило, ми можемо сљедећег дана да сазовемо сједницу и изгласамо ово“, рекао је.
Поручио је да ће ДФ ипак гласати за амандмане на пленуму, јер не желе да оставе „ни трун сумње да имају задње намјере“.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


A da se vi lijepo dogovorite sa DrPS-om da glasa za četiri suca ustavnog suda bez ucjenjivanja a vi da poslje izbora dotičnih idete odma na izbore bar da narod spasite od URA-SNP koalicije zla?