ИН4С

ИН4С портал

ДФ: Пронаћи склад између старе и нове Подгорице

1 min read

Demokratski-front-logo-1
Сваки главни град треба да има своје срце и потребно је наћи склад између нове и старе Подгорице, а стара варош је у том смислу изузетно значајна, поручено је данас на округлом столу грађанског клуба Демократског фронта, гдје је лидер ДФ-а Миодраг Лекић казао је да је послу обезбјеђивања склада између старог и новог неопходно прићи са озбиљношћу, без синдрома рушења и грађења.

,,То је црно-бијела варијанта гдје се приступа – хајде да рушимо без консултовања шире јавности, или хајде да градимо. Потребно је и једно и друго, али је одговорно и наћи нешто између и ревитализовати„, рекао је Лекић, оцијењујући да то није била јача страна градске управе.

,,Знамо спектакуларне, у негативном смислу, приступе рушења. Свједоци смо биоскопа Култура и хотела Црна Гора, без консултовања јавности, у типичном стилу вођења града шерифа који одлучује, доноси одлуке, извршава“, додао је Лекић.

Према његовим ријечима, пожељан је циљ наћи склад између старог и новог у Подгорици.

,,И Стара варош је у том смислу изузетно значајна, јер је то дио града који живи и којем треба наћи елементе заштите„, додајући да Стара варош нема третман тоталне заштите као културно-историјског споменика, као Котор, Стари Бар.

,,Стара варош то заслужује. Знам да су сегменти заштићени, не цјелина. Тако да је посао да се нађе мјера између ревитализација, очувања културних вриједности, потребна је суптилност“, навео је он.

Координатор Форума 2010 Жарко Ракчевић казао је да је Стара варош, поред чињенице да је урбани нуклеус Подгорице, оно гдје се осјећа дамар, позитивна емоција, богатство различитости, различитих вјера, нација, култура.

,,Мислим да би одговорна власт, која поштује различитост Подгорице, која препознаје и шансу за валоризацију туристичку, економску, морала, уз незнатна улагања, на концепту приватно-јавног партнерства, валоризовати те ствари и интегрисати их у данашњу Подгорицу„, казао је он.

Ракчевићу се, како је додао, у програму ДФ-а допада управо та интеграција – културно-историјска, архитектонска, просторно-функицонална и туристичка.

Према ријечима посланице ДФ-а, Јелисаве Калезић, врло је необчно да се генералним урбанистичким планом за тадашњи Титоград из 1974. године предвиђа да се простор Старе вароши интегрише кроз централни садржај са нешто мало становања, а да 40 година није било добре планриане акције да се то уради.

Како је рекла, то не значи да није било планова, али ти планови никад нијесу до краја и доследно реализовани, а насупрот томе, додала је, реализовани су други.

,,Парче по парче Старе вароши је рушено да би се градили савремени објекти, што има објашњења и оправдања„.

,,Али оно што је остала чињеница којој смо сви свједоци, да тај простор и даље, кад се у њега уђе, плијени љепотом да се о њему размишља, и доводи до закључка да је он несумњиво још жив, да има свој идентитет и да то треба са поштовањем прихватити и наћи неко боље рјешење за тај простор“, казала је Калезић.

Архитекта из Италије, Антонио Аћито, рекао је да је, кад је дошао у Подгорицу, питао гдје је стари град.

,,Јер не постоји главни град земље уколико тај град нема своје срце, а оно је врло важно за идентитет. Истина је да сам нашао срце које је уморно, али то срце је наставило да куца и та енергија долазила је од људи које сам упознавао шетајући кроз Стару варош, објеката у старој вароши, рана, оштећења на објектима„, казао је он, додајући да је срећан што може да да допринос једној политичкој партији, која је, како је рекао, то питање Старе вароши, срца једног града, поставила и прије избора.

Он је рекао да европски закони дају велику пажњу ревитализацији старих градова и да су то ствари о којима се треба говорити, додајући да само урбанистички план не рјешава проблеме, већ је то само један од аспеката који рјешава проблеме.

,,Потребна је мултидисциплинарна група која би се бавила овом темом и која би требало да створи односе са локалним становништвом, директне односе. Не постоји чаробњак, политичар, архитекта, који би могао из даљине да ријеши овакве проблеме“, поручио је Аћито.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *