ДФ: Предсједника који је прекршио Устав треба смијенити

Кнежевић и Мандић, принтскрин
Актуелна ситуација око рушења уставног поретка од стране предсједника Црне Горе Мила Ђукановића је веома једноставна. У ситуацији када је предсједник државе, не само прекршио Устав, већ и угрозио уставни поредак, односно када насиљем руши и Скупштину и Владу, неопходно је да управо ови органи заштите Црну Гору законским и уставним механизмима.
Скупштина Црне Горе има већину за смјену Ђукановића и то треба да уради. Њој је Устав дао то право и све измишљене процедуралне препреке да не може – у ствари су његова заштита. Читава ЦГ види да он неће да прихвати захтјев парламентарне већине и предложи њиховог мандатара, а дужан је то да учини, већ жели да насилно распусти Скупштину, иако нема право на то.
У тим условима, насиље предсједника ЦГ треба Скупштина да заустави његовом смјеном и расписивањем предсједничких избора. Иначе, Влада, у техничком мандату, има пуни капацитет да до избора нове спроведе све одлуке Скупштине. У заштити државе избор је лак.
Нема ниједне сумње, ниједног аргумента који демантује да је предсједник ЦГ драстично прекршио Устав. Згазио га је пред очима цијеле ЦГ, и рекао у себи: „За мене Устав не важи, јер ја сам Устав“.
То може да види и ученик основне школе. За то не треба Уставни суд да би се утврдило, довољно је само заступати истину и бити чистог образа. Зашто је предсједник прекршио Устав? Зато што није радио оно што Устав тражи, него оно што он жели.
Није случајно у Уставу записано да предсједник у поступку предлагања мандатара „разговара са представницима политичких партија заступљених у Скупштини“. Са свим представницима, не само са неким и то је императивна норма. То значи да мора, не да може. Мора! Да ли је предсједник то урадио? Не! Он је позвао на разговоре једне, а не друге. Позвао је неке, а не све политичке партије.
Тиме је не само прекршио Устав и радио оно што не смије, већ је тиме ускратио право једним партијама да дају своје мишљење о мандатару, а другима то право омогућио. Тако је прекршио и друго начело равноправности свих пред Уставом. Својом самовољом, он је позвао чак и представника партије која нема посланике у Скупштини, разговарао са Либералном партијом која има једног посланика, док, примјера ради, није позвао представника Демоса који има, такође, једног посланика и чији је предсједник кандидат за мандатара.
И „мало “ смо добили шта смо заслужили . 30 година нас Мило и ДПС јашу и уништавају и материјалмо и ментално а хтјели смо и духовно , 50 %Црне Горе је падало у делиријум на помен Мила „оца“ нације , одрекли би се и пензија и мизерних плата само да је Мило на челу. Оно који су се борили против њега дф за поједине су били издајници а за поједине Милови савезници , није помагачо ни то што су тровами сузавцем ,багрима рушени шатори , није помагало ни што су сви хапшени , што је Милан робијао и у Спужу и код куће , за неке је то био дил , и данас се праве партије само да се дф ослаби а до јуче нико за њих чуо није нити су се Милу супростављали. За нас Србе нема помоћи , Бошњаци сви у двије партије И зато владају 30 година . И никада једне друге нијесу нападали , брука шта радимо.
Zakasnili ste sa potpisima i sad se zalite. A najgore od svega je sto je najlakse svalitit sve na Mila (koji nije cvjeca, to svi znamo) a pravi krivac Ura ostaje ne kažnjen. Samo nas lazete.
Je li zasluzio narod crne gore ovo
Pa kako su se ponijeli prema 42. vladi neki jesu.