ИН4С

ИН4С портал

Девети мај

1 min read

Батрић Бабовић

Пише: Батрић Бабовић

 

Девети мај је Дан побједе. Прошло је осамдесет година пораза и побједа. Фашизам је по многима жив. Дирнут је само врх његовог леденог бријега. Неман је „побијеђена“. Али име немани и даље остаје непознаница, уз питање да ли на основу анализа свих хронологија догађаја фашизам и даље заузима значајно мјесто у креирању укупне светске политике. Хладни Рат је почетак мимикрије пригушеног и недовршеног деветог маја.

****
Европа такође има свој имендан. Његово име зове се Дан Европе. Већина земаља ЕУ данас не жели да дијели склоп истих вриједности са Русијом. Као да су Европа и Русија странци. То личи на полицу са књигама Винстона Черчила, Шарла де Гола и маршала Жукова коју је један драмски писац пронашао у кући свог пријатеља-остарелог историчара. Распоред књига био је јако чудан. Све је било на свом предвиђеном мјесту. Фалио је шести том „Другог Свјетског Рата“ генијалног британског премијера. Био је хоризонтално положен поред пет томова истоименог наслова. Изостали су драматургови коментари на затечено стање. Све се могло назвати „Мала слика Брегзита“ у библиотеци једне интелектуалне куће.

****

Вихор рата дува непрекинутом снагом. Воде се сукоби без линија раздвајања између антифашистичких војски и покрета. Послератни побједници једне војске постали су најопасније судије и тужиоци својим дојучерашњим политичким савезницима. Примјер су бивше републике СФРЈ. Интензитет и степен пресуђивања дојучерашњим саборцима разликују се у малом проценту. Савез од Вардара до Триглава постојао је због добре подлоге за све врсте идеолошких, националних, религијских и политичких подјела. Гробница по имену Социјалистичка Федеративна Република Југославија до данашњег дана није откопана. Није ни лустрирана. Једина гробница састављена од више краљевина и република. Нема одговора зашто је тако. А „антифашизам“ буја. Чак и упокојени могу да вријеђају осјећања живих.

****

Ерик Ларсон написао је роман „Дани славе и очаја“. Жан-Пол Блед написао је књигу „Хитлерови људи“. Трећи дио неповезаног а повезаног историјског опуса чине писма Черчил- Стаљин и Рузвелт-Стаљин. На крају овог троугла долази Јалта. Иза свега написаног следује питање гдје је наше мјесто у овој трилогији? Или боље речено, да ли нас има у тројној топографији као важног и вриједног пажње историјског чиниоца?

****

Трећи Рајх наводно не постоји. Прича се о Четвртом Рајху. Обичан грађанин са ових простора не зна историју. Иста је изучавана из угла једног временског раздобља и из визија једне недемонтиране идеологије. Највећи син наших народа и народности треба да добије своју кућу на пријестоном Цетињу. Баш на оном мјесту гдје су Богородица Филермоса, чесница Часног Крста, Цетињски манастир и рука светог Јована Крститеља. Све ово се покреће 531 годину након изласка Октоиха, 100 година након обнове Ловћенске капеле и 1700 година после Никејског Сабора. Да ли ико вјерује у случајности? Антифашизмима никад краја а слави се осамдесет година фашистичког слома.

****

Интуиција нам говори да пажљиво треба проучавати књижевност насталу на темељима НОБ-А. Након сваке пјесме из овог раздобља треба прочитати Дисове „Наше дане“, Бојићеву „Плаву гробницу“ и „Ламент над Београдом“ Милоша Црњанског. Три пјесме према ратној књижевности личе на “ Сумрак Ловћена“ Петра Лубарде у односу на срушену планину. Паралеле често могу сачувати дамаре здравог разума.

****

„Марку Марковићу са другарском поруком: 1) све су Дрине овога света криве; 2) никад се оне неће свеколике ни потпуно исправити; 3) никад не смемо престати да их исправљамо“.( Писцу књиге Крива Дрина на књизи На Дрини ћуприја.) Овоме не могу замјерити ништа Лондон, Париз, Вашингтон, Пекинг, Берлин и Москва. Исто се односи на ОУН, СБ УН, БРИКС,ШОС, АСЕАН и сличне организације. Један префикс мијења све. Његово име је анти. Иво Андрић овом мисаоном комбинацијом уједињује све свјетске непомирљивости.

****

Андрић је допунио универзум размишљања следећим мислима: „Кад пратите борбу између двије политичке групе и желите да знате која је више у праву и има боље изгледе на побједу, ви обратите пажњу на то која од те двије стране у већој мјери употребљава лажи као средство борбе, и знајте да ће та страна подлећи.“ А онда као мисаони ток јединственог континуитета слиједи ово: „Нема нарочито добрих ни нарочито рђавих влада ни држава. Али зато постоје владе и државе које се, да би се одржале, или да би постигле своје циљеве,служе оним што је ниже и горе у човеку, и друге које у исту сврху апелирају на оно што је више и боље, што још не значи највише и најбоље. У том треба тражити критериј, и по томе треба просуђивати њихове изгледе за будућност“. Кад се Андрићеве двије мисли прочитају обрнутим редоследом не губе смисао основног значења. Тако је могуће читати и Дан побједе? Европа је слијепа за свог нобеловца? Тајна лежи у пожару свјетова?! Жуков је био извор деветог маја? Да ли је данас личност која је круцијалност никад завршене историје? Гдје почиње а гдје се завршава Девети мај?

****

Јеванђеље по Матеју у својој првој глави “ Родослов Исуса Христа и његово рођење“ у 17.стиху говори да је од Аврама до Давида четрнаест кољена, од Давида до вавилонска сеобе четрнаест кољена и од вавилонска сеобе до Христа четрнаест кољена. Збир износи 42. Збир бројева 4 и 2 износи 6. Никола Тесла је говорио да тајне космоса почивају на бројевима 3,6 и 9. Отац, Син и Свети Дух су Тројство. Број 6 је збир од Аврама до Христа. Број 9 је Дан побједе. Колико је Европа близу Николе Тесле? Сазнања ће тек бити на позорницама наших расуђивања. Реалност нас још опомиње да зима давне 1945.године није прошла. Надање у бољи мај не престаје. Живот ће побиједити сваки фашизам!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *