Десет романа у ужем избору за НИН-ову награду
1 min read
Илустрација
Илустрација
У трци за најпрестижнију књижевну награду нашли су се Елведин Незировић с романом „Ништа лакше од умирања“ (Лагуна), Стево Грабовац за „Мулат албино комарац“ (Имприматур) и Видосав Стевановић с књигом „Паучина“ (Службени гласник).
Такође, међу десет најбољих дjела нашао се и роман Слободана Тишме „Грозота или…“ (Чаробна књига), као и „Чвор на омчи“ Драшка Сикимића (Лом).
У ужем избору је овог пута и једна жена, Ана Вучковић с романом „Yугослав“ (Партизанска књига).
„Библија“ Ненада Рацковића у издању Лагуне још један је наслов који се бори за НИН-ову награду, као и „По шумама и горама“ Миленка Бодирогића (Орфелин), те „Пас и контрабас“ Саше Илића (Орфелин) и роман Немање Јовановића „Руди“ (Партизанска књига).
Жири НИН-ове награде критике за најбољи роман године, који ради у саставу: Бранко Кукић, Иван Миленковић, Марјан Чакаревић, Марија Ненезић и Теофил Панчић (предсjедник), до 16. децембра добио је 201 роман који је ушао у конкуренцију за роман године.
Актуелни лауреат је Владимир Табашевић за роман „Заблуда Светог Себастијана“.
Престижно признање додељује се од 1954. године, а први добитник био је Добрица Ћосић за роман „Корени“.
Током протеклих година додељивана је писцима са простора цijеле бивше Југославије.
Њен троструки лауреат био је једино Оскар Давичо, док су двоструки били Добрица Ћосић, Живојин Павловић и Драган Великић, који овога пута није добио прилику да буде троструки добитник, јер није прошао у ужи избор.
Давичо је био и једини лауреат НИН-ове награде двије године узастопно (1963. и 1964).
(РТС)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: