ИН4С

ИН4С портал

Дер Шпигл: Смена власти у Црној Гори – Крај једнопартијске владавине

1 min read
Мала јадранска држава Црна Гора држи један неславни политички рекорд у Европи: три деценије је њоме непрекидно владала корумпирана комунистичка партија, коју води тренутни председник државе Мило Ђукановић.

Фото: Влада Црне Горе

Мала јадранска држава Црна Гора држи један неславни политички рекорд у Европи: три деценије је њоме непрекидно владала корумпирана комунистичка партија, коју води тренутни председник државе Мило Ђукановић. Некадашњи омладински функционер је земљу претворио у једну врсту приватног царства – његова породица и уски круг политичара те бизнисмена држи под собом скоро па све кључне позиције у Црној Гори. Они су згрнули велико богатство, док већину људи у земљи муче тешке егзистенцијалне бриге.

Али и овој у Европи најдужој једнопартијској владавини је дошао крај. На парламентарним изборима 30. августа ни манипулације -попут куповине гласова и кривотворења бирачког списка- нису могле да спрече да три опозициона савеза кнап освоје већину. После изборне победе су следила три месеца напорних коалиционих преговора: ширина алијансе покрива све од десно-конзервативних националиста до социјално-либералних зелених.

У петак је финално нова влада Црне Горе и изабрана у парламенту у главном граду Подгорици – прва стварно демократска у историји земље. Она се већински састоји од ван-партијских експерата а предводи је професор машинства Здравко Кривокапић, кога сматрају за крајње поштеног. Широј јавности је он постао познат 2019 као председник једног удружења академичара, који су се придружили протестима против владе. Летос је Кривокапић потом стао на чело десно-конзервативног изборног савеза “За будућност Црне Горе”.

Смена власти има утицај на целокупни Западни Балкан

ДПС државног поглавара Ђукановића изгласавањем нове владе не иде просто по први пут у опозицију него Црна Гора пре свега доживљава темељну политичку смену режима, што је од значаја за целокупни Западни Балкан јер су у скоро свим тамошњим државама на власти корумирано-ауторитарне клике.

Истовремено се Црна Гора налази и на почетку једне тешке трансформације. “Људи желе, и то врло децидно, окончање политичке корупције и организованог криминала на владином нивоу”, каже Кривокапић за СПИЕГЕЛ. “Моја влада носи бреме огромне одговорности да Црну Гору учини бољом и европском земљом, достојном људског живота.”

Што ће бити невероватан изазов. Црна Гора, која има тек око 620.000 становника, је дужна на милијарде еура богу и народу, а пре свега Кини. Због короне је ове године доживела тотални слом туризма, који представља четвртину бруто друштвеног производа. “Црна Гора је практично банкрот”, каже Кривокапић.

Дуготрајни процес реформи

Упркос томе његова влада наступа са крајње амбициозним програмом реформи и модернизације. За почетак ће морати да се избори против државног апарата фундаментално резистентног на реформе. У Ђукановићевом клијентелистичком систему је чланска карта ДПС-а била пропусница за скоро па све позиције у државној управи, правосуђу и предузећима. Деполитизација државе, приоритет Кривокапићевог кабинета, ће стога тећи све, само не непроблематично.

Сем тога су се коалиционари -и међусобом и са Кривокапићем лично- протеклих месеци пред смену власти посвађали скоро до крви. Тешко да ће се то сада променити. Јер поједини коалициони политичари одбацују концепт владе експерата, а други програм владе не сматрају довољно изоштреним за кривично гоњење корумпираних, смењених, старих властодржаваца.

Уз то се дубоко верујућем и СПЦ блиском Кривокапићу пребацује да је превише цркви блиских људи довео у на власт и формирао “клерикалну владу”. Особито је проблематична личност министрице за образовање и културу Весне Братић, због њених србо-националистичких испада.

У позадини ових контроверзи је стара дебата о црногорском идентитету, коју су шеф државе Ђукановић и његова партија перманентно подгревали у циљу поларизације друштва. Јесте да велика већина људи у Црној Гори не доводи више у питање независност од Србије проглашену 2006 године, али и даље се око 45% становништва изјашњава као Црногорци а скоро 30% као Срби. Сам Кривокапић се представља као Црногорац “који зна одакле потиче”  – што је јасан упут на србско наслеђе у земљи.

Да ће се идентитеска  дебата одразити и на спољну политику – није за очекивати. Најмањи коалициони партнер, социјално-либерално-зелени савез “Црно на Бијело” је своје учешће у власти стриктно увезао са три услова: да Црна Гора и даље остане на путу ЕУ-интеграција, да нема повлачења признања Косова и да нема јачег повезивања са Србијом и Русијом. И Кривокапић за СПИЕГЕЛ каже да скретање са овог курса за њега представља “црвену линију”.

Кривокапић у фотељу премијера седа оптимистички и одлучно. Да је Црној Гори на курсу реформи потреба и помоћ из иностранства је новом премијеру јасно. Он има и “молбу за Немачку”: “Помозите нам ! Јер трансформацију сами нећемо успети да урадимо.”

Аутор: Keno Verseck

Превод: Мирко Вулетић

Прочитајте ЈОШ:

ДОЧЕКАЛИ СМО: Славите са неба, ово је ваша побједа

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Дер Шпигл: Смена власти у Црној Гори – Крај једнопартијске владавине

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *