Демократе: Функционална децентрализација власти кроз јачање локалних самоуправа

Неопходно је обезбиједити функционалну децентрализацију власти кроз јачање локалних самоуправа и враћање њихових изворних надлежности, повећати сигурне изворне прихода који ће омогућити развој јединица локалне самоуправе и остваривање послова од непосредног интереса за грађане, оцијењено је у Демократској Црној Гори.
Чланица Координационог одбора Демократске Црне Горе Марија Андрић казала је да је развијена локална самоуправа један од услова демократије и прва инстанца за рјешавање потреба грађана.
Према њеним ријечима, локална самоуправа може постати ефикасна и ефективна у децентрализованом систему, „јер само такав систем пружа локалним заједницама могућност одлучивања о свим питањима од непосредног значаја за живот и рад грађана, али и могућност акција и инвестиција на локалном нивоу“.
„Децентрализација, нарочито у функционалном смислу повећањем надлежности локалних самоуправа, развој путне инфраструктуре, заштита и планска валоризација природних богатстава представљају основ за економски развој, али и заустављање великих миграција, расељавања, односно депопулације посебно сјеверног дијела Црне Горе. Свака локална самоуправа располаже одређеним компаративним предностима које је потребно правилно усмјеравати и омогућавати њихову валоризацију у интересу грађана тог подручија развојем саобраћајне мреже, пољопривреде, предузетништва, туризма, телекомуникација и правилног располагања природним ресурсима“, истакла је Андрић.
Финансијска аутономност, додаје она, један је од предуслова развоја локалне самоупаве, а тиме и укупног равномјерног развоја општина у Црној Гори.
„Демократе сматрају да је неопходно обезбиједити функционалну децентрализацију власти кроз јачање локалних самоуправа и враћање њихових изворних надлежности, повећати сигурне изворне прихода који ће омогућити развој јединица локалне самоуправе и остваривање послова од непосредног интереса за грађане, повећати надлежности локалних самоупрва у располагању државном имовином, јачати улогу и значај скупштина градских општина, скупштина општина, Главног града и Пријестонице као кровног, представничког органа грађана, професионализовати и обезбиједити независност управних одбора предузећа која обављају јавну функцију, омогућити много већи степен јавности рада, као и инсистирати да екстерни облик ревизије финансија локалних самоуправа врши Државна ревизорска институција“, нагласила је Андрић.
Она је казала да Демократе инсистирају и на стриктној примјени Европске повеље о локалној самоуправи, подизању степена транспарентности и јавности рада локалних самоуправа и стварању таквих услова и петпоставки у којима ће мјесне заједнице бити истински „глас“ грађана у циљу задовољења њихових потреба.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

